محبوبیت ایران در میان کشورهای جهان 'همچنان رو به افول است'

حق نشر عکس AP
Image caption در میان کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی، برزیل، کشوری که هم اکنون میزبان جام جهانی و تیم فوتبال ایران است، ۷۵ درصد از شرکت‌کنندگان آن در نظرسنجی موسسه پیو، ایران را محبوب ندانسته‌اند که این بیشترین آمار در میان ملل این منطقه از جهان است

نتایج نظرسنجی موسسه تحقیقاتی پیو در واشنگتن نشان می‌دهد سیر نزولی محبوبیت ایران در میان کشورهای جهان همچنان ادامه دارد.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری جدید ایران هم در برخی کشورهای خاورمیانه محبوبیتی کمتر از محمود احمدی‌نژاد کسب کرده است.

بنا بر تازه‌ترین نظرسنجی موسسه پیو، از میان ۴۰ کشور شرکت داده شده در این نظرسنجی در ۲۹ کشور اکثر شرکت‌کنندگان ایران را محبوب نمی‌دانند و تنها در سه کشور بنگلادش، پاکستان و اندونزی ایران محبوبیتی بیش از ۵۰ درصد دارد.

موسسه پیو مدعی است که این نظر سنجی را با شرکت بیش از ۴۴ هزار نفر در ۴۰ کشور جهان ترتیب داده است و پرسشگران این موسسه در سه ماه گذشته به صورت حضوری و تلفنی از مردم درباره ایران پرسیده‌اند.

از یافته‌های جالب توجه این نظرسنجی، کاهش محبوبیت ایران در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی و لبنان است. بنا بر نتایج نظرسنجی پیو، در حالی که ایران در سال ۲۰۰۷ در میان بیش از ۵۵ درصد از فلسطینیان محبوب بوده، اکنون این محبوبیت به ۳۳ درصد کاهش یافته است.

در لبنان، نظرات پیرامون ایران به شدت به مذهب شرکت‌کنندگان ارتباط دارد . شیعیان و سنی‌های این کشور بر سر ایران به شدت اختلاف نظر دارند؛ در حالی که ۸۶ درصد شیعیان شرکت‌کننده در این نظرسنجی ایران را محبوب ارزیابی کرده اند تنها ۱۳ درصد از سنی مذهب‌های لبنان ایران را محبوب دانسته‌اند.

در این نظرسنجی به ادامه روند کاهش محبوبیت روسای جمهور ایران در خاورمیانه هم توجه شده است. موسسه پیو می‌گوید حسن روحانی، که دولت او یکسالی است بر سر کار آمده، محبوبیتش در ترکیه، تونس، اردن و مصر در سال ۲۰۱۴ نسبت به محبوبیت محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران در این کشورها در سال ۲۰۱۲ کاهش چشمگیری داشته است.

در میان کشورهای عضو گروه ۱+۵ که هم اکنون در وین با ایران بر سر مسائل هسته‌ای این کشور مذاکره می‌کنند، آلمانی‌ها با ۸۵ و فرانسوی‌ها با ۸۰ درصد بیشترین نظر منفی را نسبت به ایران دارند و پس از آنها آمریکاییان با ۷۶ درصد قرار دارند و بریتانیایی‌ها که حدود ۶۳ درصد از آنها ایران را نامحبوب می‌دانند.

در میان کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی هم برزیل، کشوری که هم اکنون میزبان جام جهانی و تیم فوتبال ایران است، ۷۵ درصد از شرکت‌کنندگان ایران را محبوب ندانسته‌اند که این بیشترین آمار در میان ملل این منطقه از جهان است.

با وجود این، در میان اسامی ۴۰ کشور انتخاب شده برای این نظرسنجی، نامی از همسایگان ایران نظیر افغانستان، عراق، آذربایجان، تاجیکستان، ارمنستان و همچنین نام هیچ کدام از کشورهای حوزه خلیج‌فارس دیده نمی‌شود.

موسسه پیو مدعی است که این نظرسنجی‌ها را که از سال ۲۰۰۶ آغاز کرده به عنوان بخشی از پروژه خود تحت عنوان "نگرش جهانی" همه ساله در بهار انجام می‌دهد.

در این نظر سنجی جدید از هر کشور حدود ۱۰۰۰ نفر به سوالات پاسخ داده اند و در کشورهای پرجمعیتی چون چین (۳۱۹۰ نفر) و هندوستان (۲۴۶۴ نفر) تعداد بیشتری در نظرسنجی شرکت داده شده‌اند.

مطالب مرتبط