ظریف: اختلاف بر سر محتوا و نحوه نگارش متن توافقنامه جامع هسته‌ای است

حق نشر عکس AP
Image caption پنجمین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ در وین برگزار شد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته است که در مذاکرات با نمایندگان ۱+۵ در وین، در مورد چارچوب کلی و بخش زیادی از مقدمه توافقنامه جامع هسته‌ای اشتراک نظر وجود دارد، ولی دو طرف بر سر محتوا و نحوه نگارش اختلاف‌نظر دارند.

آقای ظریف پس از پایان پنجمین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ در وین در جمع خبرنگاران ایرانی گفت که مذاکرات این دور "بسیار فشرده" بود و همچنان ادامه دارد. او اضافه کرد: "در این دور روی نگارش کار کردیم، ولی هنوز نمی‌توانیم بگوییم متنی وجود دارد."

به گفته او قرار است اعضای ۱+۵ هفته آینده نشستی داخلی داشته باشند و بعد از روز ۱۱ تیر با ایران وارد مذاکره شوند.

محمدجواد ظریف گفت: "از روز دوم ژوئیه (۱۱ تیر) به وین خواهیم آمد و تا زمانی که مذاکره نیاز و مفید باشد، ادامه می‌دهیم تا به نتیجه برسیم."

دو طرف طبق توافقنامه ژنو تا روز بیست‌و نهم تیر (بیست ژوئیه) فرصت دارند تا پیش‌نویس توافقنامه جامع هسته‌ای را آماده کرده باشند و آقای ظریف درباره این مهلت گفت: "ما باید ظرف یکسال به توافق جامع برسیم و دوران اقدامات مقدماتی ۲۹ تیر تمام می‌شود."

پنجمین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ از روز سه‌شنبه، ۲۶ خرداد، در وین در حال برگزاری بوده است و دو طرف مشغول مذاکره برای نگارش متن پیش‌نویس توافقنامه جامع هسته‌ای بوده‌اند.

پیش از این، به نقل از وزیر امور خارجه ایران گزارش شده بود که دو طرف در حال تنظیم متن توافقنامه هستند و موارد اختلاف را در متن "داخل پرانتز" می‌گذارند تا بعد بر سر آنها گفت‌وگو کنند. او در پایان این دور از مذاکرات توضیح داد: "این متن شاید بیشتر از کلمات پرانتز دارد. امیدواریم تا دو هفته دیگر به برکت ماه رمضان همه سر عقل بیایند و با واقع‌بینی وارد شوند."

او گفت که ایران از ابتدا برای "توافق و تفاهم" وارد مذاکره شده است، ولی اضافه کرد: "در طرف مقابل ما هنوز احساس می‌کنیم تلاش برای مواضع زیاده‌خواهانه وجود دارد و فکر می‌کنم طرف‌های ما باید از مواضع خود صرف‌نظر کنند."

حق نشر عکس AP
Image caption تازه‌ترین مذاکرات ایران و ۱+۵ در وین برگزار شده است

کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به وین می‌گوید که انتظار می‌رفت مذاکرات صبح روز جمعه، ۳۰ خرداد، به پایان برسد، ولی ظاهرا معاونان روسای هیات‌های مذاکره‌کننده، آخر شب دیشب در جلسه‌ای که تا یک‌ونیم بامداد روز جمعه طول کشید، توانستند پیشرفت‌هایی داشته باشند و بر اساس آن، دو طرف متقاعد شدند که همچنان به گفت‌وگو ادامه دهند.

به گفته خبرنگار ما، دیپلمات‌های ایران از پیشرفت در مذاکرات صحبت کرده‌اند و به نظر می‌رسد که دو طرف بر سر جزئیات نحوه نگارش متن توافق کرده باشند، هرچند ظاهرا همچنان بر سر مسائل کلیدی اختلاف‌نظر دارند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران یک روز بعد از آغاز گفت‌وگو با ۱+۵ گفت که "اختلافات اساسی" همچنان وجود دارد و نگارش متن توافقنامه هسته‌ای "با مقداری کندی" آغاز شده است.

به گفته آقای ظریف، طرفین بر سر عنوان این توافقنامه به اشتراک رسیده‌اند و بناست آن را "برنامه اقدام مشترک جامع" بخوانند.

رسانه‌ها به نقل از مذاکره‌کنندگان دو طرف در وین گزارش داده‌اند که اختلاف‌نظرها بر سر موضوعاتی همچون میزان غنی‌سازی اورانیوم، تعداد، نوع و نسل سانتریفوژهای ایران، نحوه طراحی دوباره راکتور آب سنگین اراک و نحوه و زمان لغو تحریم‌ها علیه ایران است.

ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ توافقنامه موسوم به " توافقنامه ژنو" را در آذر سال گذشته نهایی کردند.

طبق این توافق، دو طرف باید در مهلتی شش ماهه بر سر حل‌وفصل نهایی و جامع پرونده هسته‌ای ایران به نتیجه برسند. در این توافقنامه اعضای گروه ۱+۵ پذیرفتند که در فاصله زمانی شش ماهه تحریم جدیدی علیه ایران تصویب نکنند و ایران امیدوار است با نهایی کردن توافق هسته‌ای در فرصت باقی مانده تا ضرب‌الاجل تعیین‌شده، از شدت تحریم‌های بین‌المللی کاسته شود.

محمدجواد ظریف هم گفته که سیاست‌های ایران تاکنون به گونه‌ای بوده است که امکان برقراری ساختار پیشین تحریم‌ها دیگر وجود ندارد. او گفت: "ساختمان تحریم‌ها ترک جدی برداشته است."