'برخورد خشن' پلیس ایران با هواداران زن تیم ملی والیبال

حق نشر عکس Jila Baniyaghoob
Image caption ژیلا بنی‌یعقوب با انتشار این عکس در فیس‌بوک نوشته که صحنه‌ای از برخورد ماموران امنیتی با زنان در حوالی ورزشگاه آزادی است

بر اساس گزارش‌ها از ایران، گروهی از زنان که روز جمعه، ۳۰ خرداد، برای تماشای مسابقه تیم‌های ملی والیبال ایران و ایتالیا به دنبال حضور در ورزشگاه آزادی بودند، در حوالی این ورزشگاه بازداشت شده‌اند.

گزارش شده است که این زنان می‌خواستند در مقابل ورودی ورزشگاه آزادی تجمع کنند، اما ماموران نیروی انتظامی "برخوردهایی تند و خشنی" با آنها داشته‌اند.

گفته شده است که دست‌کم ۱۵ نفر از حاضران در محدوده ورزشگاه آزادی بازداشت شده‌اند.

ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار در ایران که از نزدیک شاهد برخورد ماموران امنیتی با زنان تجمع‌کننده بود، در صفحه فیس‌بوک خود نوشت: "تمام راه‌های منتهی به ورزشگاه مملو از نیروهای ضدشورش و اتومبیل‌های پلیس بود، تعداد زیادی از پلیس‌ها نیز موتورسوار بودند و در راه‌های منتهی به ورزشگاه مانع تجمع زنان می‌شدند."

به نوشته خانم بنی‌یعقوب، نیروهای امنیتی "بارها مردان حامی زنان را مورد ضرب و شتم و توهین" قرار داده و تعدادی از آنها را هم بازداشت کرده‌اند.

شاهدان عینی گفته‌اند که بازداشت‌شدگان با خودروهای ون به بازداشتگاه وزرا در تهران منتقل شده‌اند.

حق نشر عکس FARS
Image caption گروهی از فعالان حقوق زنان در ایران پیگیر حق حضور آنها در ورزشگاه‌ها هستند

مسابقه تیم‌های ملی والیبال ایران و ایتالیا در چارچوب لیگ جهانی والیبال با پیروزی ایران به پایان رسید.

هفته گذشته نیز وقتی تعدادی از زنان و دختران برای تماشای مسابقه تیم‌های ملی والیبال ایران و برزیل به ورزشگاه آزادی رفته بودند، از ورود آنها به محل مسابقه جلوگیری شد. در آن زمان گفته شد که مشاور معاون رئیس‌جمهوری ایران در امور زنان بین این گروه از زنان حضور داشته و از حضور آنها در ورزشگاه آزادی برای تشویق تیم ملی ایران حمایت کرده است.

گروهی از فعالان حقوق زنان در ایران پیگیر حق حضور آنها در ورزشگاه‌ها هستند. این زنان که بیشتر با عنوان "روسری سفیدها" شناخته می‌شوند، می‌گویند که طبق قانون، منعی برای حضور زنان برای تماشای مسابقات ورزشی در کنار مردان وجود ندارد و نباید این حق نادیده گرفته شود. این فعالان اغلب شال‌‌ها و روسری‌های سفید به سر می‌کنند.

مطالب مرتبط