بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران -۳۱ خرداد

روزنامه‌های اول هفته تهران در صفحات اول خود از پایان دور دیگری از مذاکرات هسته ای نوشته و در عین حال تحولات عراق و آتش افروزی های داعش را با دقت دنبال کرده اند. مسابقه امروز تیم ملی فوتبال ایران با تیم قدرتمند ارٰژانتین هم از جمله عنوان های اصلی این روزنامه هاست.

مذاکرات به کجا کشیده

حق نشر عکس Arman Newspaper June21
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

سعید آقا علیخانی در سرمقاله روزنامه ایران درباره آخرین جلسه مذاکرات هسته ای نوشته: محوری ترین موضوع مورد اختلاف طرفین، تعیین میزان ظرفیت ایران برای استفاده از سانتریفیوژهایی است که برای غنی سازی اورانیوم به کار گرفته میشوند. یعنی، اصل غنی سازی - که تا چندی پیش، بسیاری از مخالفان مذاکره مدعی بودند که از سوی امریکا به رسمیت شناخته نشده است- به عنوان اصلی غیرقابل خدشه، پذیرفته شده و حتی نقطه تمرکز مذاکرات هم از موضوع راکتور آب سنگین اراک، فاصله گرفته است.

نویسنده مقاله روزنامه دولت معتقد است: این امر نشان میدهد که دو طرف در گام نخست، علاوه بر تفاهم بر سر مفاهیم مد نظر خود و قبول اصل غنیسازی و نیز تداوم مذاکرات، به مرحله حساسی رسیدهاند که البته اختلاف نظر بر سر حدود و ثغور آن، اگرچه قابل توجه است اما چیزی غیر متعارف تر از موانع پیشین - که اکنون به نقطه تفاهم دو طرف رسیده اند - نیست.

در ادامه مقاله روزنامه ایران آمده: اکنون ۱+۵، از ایران میخواهد که به ظرفیتی محدود از غنی سازی رضایت دهد. نپذیرفتن این شرط از سوی ایران با تأکید بر حق بومی سازی غنیسازی به عنوان حقی موازی با اصل غنی سازی است. استدلال طرف غربی اما از جنس همان دغدغه هایی است که پیش از این در دایره بی اعتمادی غرب توجیه میشد زیرا غرب هم اکنون با این استدلال که محدود نساختن ظرفیت غنیسازی ایران، مترادف با تأمین کامل سوخت یک نیروگاه هسته ای و توانایی ساختن بمب هستهای است، بر محدود ساختن آن اصرار میورزد. استدلال ایران برای سختگیرانه دانستن این شرط البته سخن درستی است،

داوود هرمیداس باوند در مقاله ای در آرمان اظهار نظر کرده: مذاکرات سخت و پیچیده‌ای که از روزسه‌شنبه کلید خورد تا روز جمعه ادامه داشت و در نهایت به نگارش توافقنامه جامع منتهی شد. هر چند دو طرف به پایتخت‌های خود بازگشتند اما اکنون زمانی است که مذاکره‌کنندگان تلاش برای درک لازم از موضوعات مطرح شده را در خانه‌های خویش دنبال می‌کنند و بی‌تردید چندان از نظر دور نیست که درنهایت این تلاش‌ها شرایط را برای نگارش متن توافقنامه فراهم می‌کند.

این استاد دانشگاه اما تاکید کرده: اما همه اینها ضمانت اجرایی برای توافقنامه را فراهم نمی‌آورد. توافقنامه آن زمان عملی می‌شود که در پارلمان‌های کشورها به رای گذاشته شود و در نهایت دو طرف متعهد و پایبند ‌شوند به اجرای مفاد توافقنامه که از آن به عنوان اقدام مشترک یاد می‌شود. چون این مذاکرات به صورت دوطرفه برگزار می‌شود ضمانت اجرایی‌اش رای اعتماد پارلمان و روسای دولت‌هاست.

مقاله آرمان یادآور شده: در کشورهایی که به صورت پارلمانی اداره می‌شوند نظر پارلمان و رای آنها نتیجه را مشخص می‌کند. آنچه موجب می‌شود در نهایت تحریم‌ها علیه ایران کاهش پیدا کند و اعتماد غرب جلب شود الزام دو طرف برای اجرای توافق هسته‌ای است. این الزام زمانی روی می‌دهد که دو طرف به این نتیجه برسند که متن توافق را در پارلمان‌های خود به تصویب برسانند.

داعش و عراق و تهدیدها

فلاح کریم از سلیمانیه عراق در مقاله ای در شرق نوشته تکفیری‌های داعش فقط تهدیدی علیه تشکیلات قومی و مذهبی شیعیان نیستند بلکه تهدیدی علیه همه گروه‌های قومی و مذهبی عراق از جمله کردها هستند و حتی تهدیدی جدی برای کل منطقه. کردها از همان ابتدا قبل از حمله تکفیری‌های «داعش»، به دولت مرکزی تحرکات آنها را هشدار دادند که توجهی به آن نشد و سپس بعد از حمله خواهان حضور و دفاع از مردم موصل شدند که باز هم فرمانده کل قوا نوری مالکی از درخواست داوطلبانه و قدرت قابل‌توجه دفاعی کردها چشم‌پوشی کرد.

نویسنده با تاکید بر این که اکثریت مردم عرب سنی عراق نه بعثی هستند و نه با تکفیری‌های داعش میانه‌ای دارند نوشته: پس در این روزها نباید نه دولت و نه هیچ گروه دیگری اقداماتی انجام دهند یا مباحثی را مطرح و تبلیغ کنند که بحران اخیر را جنگ شیعه و سنی کنند

مسعود سلیمی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: این روزها وقایعی در عراق می‌گذرد که پیامد آنها به آینده این کشور بستگی تمام و کمال دارد.اینکه حکومت کنونی عراق در پس راندن تهاجم داعش تا چه اندازه موفق می‌شود یا اصلا نمی‌شود هیچ ربطی به این واقعیت ندارد که وقایع اخیر به اقتدار دولت مرکزی آنچنان ضربه‌ای زده که بلند شدن دوباره آن کار بسیار دشواری می‌نماید.

به نظر نویسنده سرمقاله این روزنامه اقتصادی: در کنار به هم ریختن نظام اجتماعی و سیاسی بحث اقتصاد تک‌محصولی عراق هم مطرح است؛ کشوری که بخش اعظم درآمدش از استخراج و فروش نفت به دست می‌آید چگونه می‌تواند در شرایط ناامنی و جنگ و خونریزی و در نهایت احتمال چند تکه شدن آن، از این ثروت خدادادی استفاده کند.

اما کیهان معتقد است: تغییر دولت در عراق، به یک مخمصه بزرگ برای غرب و متحدان منطقه‌ای آن تبدیل شده است. چرا که از یک سو تغییر دیپلماتیک این دولت امکان‌پذیر نیست و نتایج انتخابات اردیبهشت‌ماه پارلمان از آن خبر می‌دهد و از سوی دیگر تغییر خشن آن نیز امکان‌پذیر نیست و توقف روند حرکت ارتش بعثی تکفیری- موسوم به داعش- از آن حکایت می‌کند. آمریکا نه مایل به کمک به بغداد برای برون‌رفت از این شرایط است و نه قادر است حمایت موثر پنهانی از تروریست‌ها در عراق را علنی انجام دهد.

به نظر این روزنامه تندرو: باراک اوباما در این میان امیدوار بود ایران در حمایت از هم‌پیمان خود در بغداد نیروی نظامی به سمت استان‌های سنی‌نشین صلاح‌الدین، نینوا و الانبار اعزام کند تا اقدامات علنی ترکیه، اردن و عربستان در حمایت علنی و موثر از تروریزم عملی گردد اوباما معتقد بود ایران نمی‌تواند در برابر تهدید عتبات عالیات شیعه واکنش فوری نظامی نداشته باشد از این رو مقامات وزارت خارجه آمریکا پس از آن که نشانه‌ای از اقدام نظامی ایران نیافتند، موافقت رسمی خود را با این نحوه مداخله اعلام کردند.

حق نشر عکس Donyaye Eghtesad Newspaper June21
Image caption تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

فوتبال بی‌پناه ایران

علی عالی در مقاله ای در اعتماد با عنوان من رویایی دارم نوشته: از اینکه به عنوان یک روزنامه‌نگار برای بازی با مسی و آرژانتین می‌نویسم، خوشحالم. مثل بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران که باید مقابل آرژانتین بایستند و امروز در تاریخ ملت ما به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رخدادها به ثبت خواهد رسید. فوتبال در سرزمین من سال‌هاست که رنگ خوش توسعه را ندیده است. سال‌هاست فوتبال تنها به عنوان یک «سرگرمی» در میان دولتمردان کشور من نقش پیدا کرده است. سال‌هاست فوتبال ایران «دولتی» مانده تا در کشوری که «تناقض» حرف اول را می‌زند، هنوز ندانیم از موفقیت تیم‌هایمان باید خوشحال باشیم یا خیر؟!

این ورزشی نویس نوشته: حتما به این عبارت می‌خندید، حق دارید اما من اعتقاد که دارم موفقیت‌ها در فوتبال ایران موجب می‌شود مدیران بی‌برنامه و بدون استراتژی کشورم، چند روزی نفس بکشند و منافع فوتبال را باز هم در نظر نگیرند. بیشتر از ۳۵ سال از انقلاب گذشته اما هنوز فوتبال تکلیف خودش را نمی‌داند.

در ادامه مقاله اعتماد آمده: بعد از این همه سال، با تاسف باید بنویسم که زندگی «فوتبال عزیز ایران» در دست عده‌یی است که ورزش پرطرفدار را به این روز انداخته‌اند؛ باشگاه‌هایی که دیگر باشگاه نیستند،فوتبالیست‌هایی که نشانی از فوتبالیست ندارند، مربیانی که علم چندان برایشان اهمیتی ندارد و ورزشگاه‌هایی که هر روز خالی‌تر از دیروز می‌شوند. پ

چیا فوادی در مقاله ای در فرهیختگان خبر داده که در بهمن سال نود در امارات موفق شده مصاحبه ایکوتاه با ماردونا انجام دهد. که در زمانی انجام شده که در دولت احمدی نژاد سخن از استخدام این بازیکن معروف برای مربیگری تیم ملی ایران بود.

امری که مارداونا آن را رد می کند و می گوید برای همه مربیان جهان گمانه‌زنی می‌شود که به چه تیم‌هایی می‌رود. برای من هم گمانه‌زنی‌هایی انجام شده بود، اما به صورت مستقیم کسی با من حرف نزد.

چیا فوادی از مربی سابق تیم ملی ارٰانتین پرسیده فکر می‌کنید اگر الان تیم آرژانتین مقابل تیم ایران قرار بگیرد بازی چند چند شود؟ پاسخ مارادونا این بوده است: من بازی تیم ایران را زیاد ندیده‌ام اما اختلاف حداقل سه گل است. سه گل گفتم که شما ناراحت نشوید.

سفارتی که باز می‌شود

علیرضا موسوی‌زاده در مقاله ای در شرق با اشاره به این که در رابطه با ایران بریتانیا همواره به منافع تجاری، اقتصادی خود نظر داشته ‌‌نوشته: برای همین از پیش هم مشخص بود که بسته‌ماندن سفارت انگلستان در ایران و ماندن در روابط دیپلماتیکی حداقلی مدت زیادی طول نخواهد کشید. بسته‌شدن سفارت انگلستان در ایران در دوسال قبل اگرچه علت داخلی داشت و نه خارجی اما به نظر می‌رسد که دور جدید مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ ، در کنار نرم‌ترشدن مواضع آمریکا نسبت به ایران در مقایسه با سال‌های قبل در قصد انگلستان مبنی بر بازشدن سفارتش در ایران بی‌تاثیر نبوده است.

نویسنده ضمن اشاره به مسایل منطقه و رخدادهای اخیر عراق نوشته: داشتن یک سفارتخانه فعال در ایران می‌تواند در فروکش‌کردن مسایل عراق تاثیرگذار باشد. می‌توان گفت که کاسته‌شدن از سطح روابط اقتصادی ایران و بریتانیا از سال ۸۴ به‌بعد با وجود میل لندن و تحت‌تاثیر فشارهای آمریکا بود. نگاه بریتانیا به خاورمیانه و ایران برخلاف آمریکا که سیاسی است، بیشتر اقتصادی، تجاری است.

مقاله شرق تاکید کرده: به همین علت هم بود که انگلستان تا پیش از این برای ازدست‌ندادن بازار اقتصادی خود در ایران سعی کرده‌ بود به‌نوعی نقش میانجی را در کنار فرانسه و آلمان در حل مسایل هسته‌ای ایفا کند.

حق نشر عکس Shargh Newspaper June21
Image caption کارتون علی جهانشاهی، شرق

فاجعه اعتیاد

علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات به آمار وزیر کشور اشاره کرده که نشان می دهد: در ایران یک میلیون و ۳۵۰ هزار معتاد داریم که با احتساب خانواده‌هایشان دست کم ۶ میلیون نفر از افراد جامعه درگیر موضوع اعتیاد هستند. ۶۳ درصد معتادان متأهل‌اند و ۵۵ درصد طلاق‌ها به خاطر اعتیاد است. ۳۰ درصد قتل‌ها، ۴۰ درصد سرقت‌ها، ۳۰ درصد کودک‌آزاری‌ها و ۶۵ درصد همسر‌آزاری‌ها به خاطر اعتیاد است. ۶۵ درصد زندانیان کشور به خاطر موادمخدر در زندانند. روزانه ۸ نفر (سالانه ۳۰۰۰ نفر) به خاطر استعمال موادمخدر غیراستاندارد یا آلوده می‌میرند.

سردبیر این روزنامه در پاسخ به این سوال که چگونه با گسترش مصرف مواد مخدر جلوگیری کرده اشاره کرده که باید اول ـ اقتصاد را سامان داد. بیکاری و فقر را کم کرد و درآمد نسبی معقولی برای جامعه پدید آورد. افراد جامعه را «توانمند» کرد. عدالت اقتصادی نسبی برقرار کرد و خانواده را سامان داد.

در بخشی از سرمقاله اطلاعات آمده: دولت، تقریبا هیچ برنامه‌ای برای رشد و تعالی خانواده‌ها ارائه نکرده و مجلس نیز در طرح ۵۵ ماده‌ای که با عنوان « طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» آماده کرده صرفاً به کمیّت خانواده و بیشتر شدن تعداد فرزندان پرداخته است. اینکه در درون خانواده‌ها چه می‌گذرد، چه انحرافات و بزهکاری‌هایی از والدین به فرزندان یا از فرزندان بزرگتر به فرزندان کوچکتر منتقل می‌شود، از نظر حکومت کاملاً مغفول است.

روحانی استعفا بدهد

مهشید ستوده در اعتماد گفتگویی کرده با جعفر شجونی واعظ و از زبان وی نوشته آقای روحانی در این یک سال راست نگفته است.خبرنگار از وی پرسیده مثالی دارید؟ او جواب داده

بله روحانی گفت بعد از ۱۰۰ روز ارزانی می‌آید پس چرا نیامد؟

خبرنگار اعتماد پرسیده: شما نگران انتخابات مجلس دهم هستید؟ و وی جواب داده من کلا نسبت به کابینه دولت یازدهم بدبینم. روحانی هم فقط رای نصف مردم را دارد. یک مشت زن بدحجاب به امید آنکه بی‌حجابی شود رفتند و به او رای دادند.

خبرنگار اعتماد پرسیدهخب پیشنهاد شما چیست؟ حالا باید چه کرد؟ واعظ گیلانی که از هواداران احمدی نژاد بود جواب داده: روحانی باید استعفا بدهد و به خانه برود. دوباره انتخابات آزاد برگزار می‌کنیم و یک آدم حسابی می‌آوریم. مردم می‌فهمند که روحانی اصلاح‌طلبان را آورده و تنها تظاهر به دوستی با رهبری می‌کند.

دلواپسی ورزشی

حق نشر عکس Arman Newspaper June21
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

آیدین سیار سریع در طنز شهروند از دور دوم جام‌ جهانی از منظر یک دلواپس ورزشی چند نکته نوشته.

نکته اول این که: خوشبختانه پنجشنبه‌شب تیم‌ملی استعمارگر پیر (موسوم به انگلیس) که پیش از این با حیله و نیرنگ، افراد مومن و دلسوزی چون روی حاج‌سون (که پیش از این حاج رویسون نام داشت و با فشار انگلیس مجبور به تغییر نام شد) و همچنین رحیم استرلینگ را به خدمت خود درآورده بود حتی با در اختیار داشتن اطلاعات مهم که برخی افراد وابسته و بی‌احتیاط قبلا در اختیار آنها قرار داده بودند نیز نتوانست اندیشه‌های شوم خود را در زمین پیاده کند و شخصی موسوم به سوارز که از مستضعفین و ستم‌دیدگان جهان است، بازی کثیف این روباه پیر را به هم زد تا بار دیگر قاطعانه به آنها یادآوری کند که بازگشایی مجدد سفارت انگلیس در تهران، خیال خامی بیش نیست.

نکته دوم از نظر طنزنویس شهروند این است که: حذف اسپانیا نیز بار دیگر نشان داد همان‌طور که رئیس‌جمهوری سابق، خوب و شکاری کشور پیش‌بینی کرده بودند افول ابرقدرت‌ها فرارسیده است. خوب است دولت یازدهم نیز به این موضوع عنایت داشته و فدراسیون فوتبال از الان به فکر تدارک یک بازی دوستانه با کومور (قهرمان دوره بعد جام‌جهانی) باشد.

مطالب مرتبط