احکام متهمان اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در مرحله اجراست

حق نشر عکس Mehr
Image caption قاضی سراج برای چهار متهم حکم اعدام صادر کرده است

ناصر سراج، قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در ایران، گفته است که رسیدگی به این پرونده همچنان ادامه دارد و احکام صادرشده برای متهمان پرونده، در مرحله اجراست.

او در جریان رسیدگی به این پرونده، برای چهار متهم حکم اعدام صادر کرد.

طبق اعلام دادستانی تهران، مه‌آفرید امیرخسروی، متهم ردیف اول این پرونده صبح روز شنبه، سوم خرداد، در زندان اوین تهران به دار آویخته شد. حکم اعدام سه متهم دیگر هم تایید شده است.

آقای سراج گفته است که برخلاف ادعای وکیل یکی از محکومان این پرونده، تاکنون اعاده دادرسی متهمان پذیرفته نشده است.

او همچنین ادعای سیاسی بودن اعدام مه‌آفرید امیرخسروی را رد کرده و گفته است: "ممکن است هر حکمی موافقان و مخالفانی داشته باشد و رضایت صددرصد نیست."

پرونده‌ای که آقای امیرخسروی متهم ردیف اول آن بود، یکی از بزرگ‌ترین پرونده‌های فساد مالی ایران خوانده شده است. متهمان این پرونده گروهی از فعالان اقتصادی و دست‌اندرکاران شبکه بانکی ایران هستند که گفته شد با صدور غیرقانونی اسناد اعتباری (ال‌سی) به ارزش حدود ۳ هزار میلیارد تومان به کسب سود پرداخته‌اند.

در جریان بررسی این پرونده، به اتهامات ۳۹ نفر رسیدگی شد. به جز چهار نفری که به اعدام محکوم شدند، برای دو نفر حکم حبس ابد صادر شد و بقیه به تحمل حبس‌های ۲۵ سال، ۲۰ سال، ۱۰ سال و کمتر محکوم شدند.

ناصر سراج رسیدگی به این پرونده را در بهمن سال ۱۳۹۰ آغاز کرد. او گفته که قرار است رسیدگی به پرونده سه مدیرعامل سابق بانک‌های ملی، صادرات و مسکن نیز "در آینده نزدیک" آغاز شود.

مطالب مرتبط