بررسی روزنامه‌های صبح یکشنبه تهران - اول تیر

بیشتر روزنامه‌های صبح امروز تهران عکس‌ها و گزارش‌هایی از بازی تیم ملی فوتبال ایران در مقابل تیم آرژانتین در صفحات اول خود منعکس کرده‌اند گرچه روزنامه‌های اصولگرا و تندرو از انعکاس این حادثه بزرگ پرهیز داشته‌اند. بیشتر گزارش‌ها به "ناداوری" داور مسابقه اختصاص دارد.

حق نشر عکس Ebtekar Newspaper June22
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

سیاست‌مردان یاد بگیرند

فضل الله یاری در سرمقاله ابتکار نوشته فوتبال در چند دهه ی گذشته در کنار سازماندهی مثال زدنی آن، به یک فرهنگ تبدیل شده است که می توان از آن درسهای بسیاری برای به کار گرفتن در میدان زندگی و سیاست آموخت. هم وقت شناسی را یاد آور می شود و هم جوانمردی را؛ هم همکاری با خودی را تبلیغ می کند و هم مدارا با حریف را؛ هم شادی دارد و هم اشک؛ هم احترام به ارزشهای مردم را می ستاید و هم تعظیم در برابر قانون را؛ می توان "پکیج" کاملی برای آموختن و به کار بستن از دل این ورزش جذاب بیرون آورد و به سیاستمداران هدیه کرد

نویسنده به سیاستمداران توصیه کرده که در زمین سیاست اندکی هم فوتبال بازی کنند. در برابر جمعیتی که برایشان هورا می کشند، سر تعظیم فرود آورند. به سوت پایان وقت معمول بازی تمکین کنند، که پس از آن تنها به مضحکه ای برای همان تماشاگران تبدیل خواهند شد. داور بازی نمادی از قانون و محدودیت های قانونی است، به او احترام بگذارند و تشخیص خطا، گل و اوت را به عهده او بگذارند.

به نوشته سرمقاله ابتکار داور نماینده مردمی است که بر سکوها نشسته اند. فوتبال عرصه ی گفتگو هم هست. با زبان فوتبال می توان با دشمن هم سخن گفت. باید زیرا توپ را نشانه رفت نه ساق و ران و سر و دست حریف را. فوتبال جوانمردی در زمین بازی را هم تبلیغ می کند. یعنی این که صبر کنید تا حریف اگر که افتاده است، برخیزد، آنگاه در وضعیتی برابر با او رقابت کرد.

برای تاریخ

بیژن ذوالفقارنسب در مقاله ای در شرق نوشته: بازی مهمی که چندین ماه منتظر آن بودیم، بالاخره فرارسید. اغلب پیش‌بینی‌ها از گلباران‌شدن تیم ایران حکایت می‌کرد و اینکه شروع آتش‌بازی «مسی» و یارانش از چه دقیقه‌ای آغاز خواهد شد، اما بار دیگر به جهانیان اثبات کردیم که فوتبال، ورزشی غیرقابل‌پیش‌بینی است و تیم‌های به‌ظاهر ضعیف هم با تکیه بر عزم و جسارت خود می‌توانند یقه تیم‌های بزرگ را بگیرند و آنها را به مخمصه بیندازند.

به نوشته این مربی پیشین تیم ملی ایران: یوزها؛ در تمام بازی دلاورانه و با تمام وجود بازی کردند و در تمام دقایق، دلاورانه و بدون ترس از حریف صاحب‌نام خود جنگیدند. روحیه بازیکنان ما هر لحظه بیشتر می‌شد و با اعتمادبه‌نفس غافلگیرکننده‌ای بازی کردند. با شروع نیمه‌دوم تیم ایران اعتمادبه‌نفسش بیشتر شد و توانست بازی را به میانه میدان برده و، بازی را از حالت یکطرفه خارج کند و حتی موقعیت‌های خوب و حملات زهرداری را سازماندهی و اجرا کنند و شاید اگر داور؛ پنالتی را می‌گرفت، شاید می‌توانستیم حتی برنده بازی باشیم یا حداقل، با یک امتیاز زمین را ترک کنیم.

تیم دوست‌داشتنی

حق نشر عکس Iran Newspaper June22
Image caption تیتر و عکس پیام پارسایی در صفحه اول ایران

علی عالی در مقاله ای در اعتماد نوشته: در کشوری که مدیریت راهی برای اتلاف سرمایه است، چرا باید از کی‌روش انتظار داشته باشیم که به کشور اعتبار بدهد. جایی که تا این میزان حیف و میل صورت می‌گیرد، دو میلیون دلار به کی‌روش که پول زیادی نیست. اما کی‌روش مسوولیت‌پذیرتر از هر ایرانی دیگر بود. او هیچگاه ایرانی نشد، فیلم بازی نکرد و حتی روی جنس پیراهن هم کوتاه نیامد. حالا او یک‌تنه به‌همراه سربازانش برای نام ایران «اعتبار» خریده و خط بطلان روی همه تحلیل‌های همیشگی مردم ایران کشیده است.

به نوشته این نویسنده ورزشی: جام برای ما تمام نشده است و «امید» تا ثانیه آخر بازی با بوسنی همراه با ماست. یک بازی دیگر مانده و همه چیز می‌تواند به‌نفع ستارگان ایرانی باشد. میکروفن باز مانده بود تا واقعیت فوتبال ایران به بیرون فوران بزند و کارشناسان ایرانی فریاد بزنند که چطور مسی را بگیریم، با دی ماریا چه کنیم، هیگواین و... چه خواهند شد. حالا به واقعیت‌ها پی برده‌ایم.

مقاله اعتماد به آن جا رسیده که: ما به ناآگاهی خودمان آگاهیم و ژست روشنفکرانه می‌گیریم. بازی با آرژانتین حقیقیت دیگری را هم برای ما آشکار کرد. اینکه استعداد ایرانی با مدیریت درست، به‌بهترین شکل بازدهی خواهد داشت تا جایی که دی‌ماریا برای بیرون رفتن از زمین هم باید وقت تلف می‌کرد. حالا ما هستیم و سرنوشتی که باید رقم بخورد.

آمریکا تجزیه عراق را می‌خواهد

سیاوش کاویانی در گزارش اصلی سیاست روز پیرامون مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک خواستار آن شده که کمی هم به شرایط منطقه توجه شود چرا که حضور آمریکا در موضوع هسته‌ای ایران بهانه‌ای است برای آن که ایران به هر شکلی مهار شود و نتواند به آن چه که در قوانین بین‌المللی برای دستیابی به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای تصریح شده، دست یابد.

نویسنده با این مقدمه بدان جا رسیده که: عراق با مرز های طولانی که با ایران دارد، همواره مورد توجه کشورهای فرامنطقه‌ای قرار داشته است. وضعیت اقلیمی و قومیتی منطقه نیز از سوی آمریکا به عنوان یک ظرفیت شناخته شده است. تأکید تحلیل‌گران آمریکایی و غربی بر تجزیه کشورهای منطقه به ویژه کشورهای مخالف که در محور مقاومت قرار دارند، مهمترین بخشی است که آمریکا آن را دنبال می‌کند. هر چند همیشه از زبان مقامات آمریکایی و غربی شنیده شده است که بر حفظ وحدت عراق تاکید داریم اما این سخن دروغ بزرگی است.

گفته های رییس شورای روابط خارجی آمریکاست که گفته طرح تجزیه عراق می تواند آمریکا را از باتلاقی که در آن گرفتار است نجات دهد ، مهم ترین استدلال نویسنده گزارش سیاست روز است که در عین حال تاکید کرده: هدف اصلی از این تجزیه‌هایی که در منطقه دنبال می‌شود، از یک سو ترکیه و از سوی دیگر ایران است. هر چند زمینه چنین فرایندی در کشورمان به هیچ عنوان وجود ندارد و آن هم به خاطر اقتدار نظام با همراهی مردم است. اما این خطر برای دیگر کشورهای منطقه همواره وجود خواهد داشت.

نوای ساز در فرهنگسراها خاموش شد

محمدجواد تاج‌الدین در گزارشی در جهان صنعت نوشته : ۳۵سال پس از انقلاب بعضی مسایل فرهنگی در نهادهای تصمیم‌گیرنده غیرقابل حل مانده است، این سردرگمی بخصوص در نهادهای فرهنگی و هنری بیشتر است. از یک طرف عده‌ای می‌گویند بر اساس موازین اسلامی موسیقی، تئاتر و سینما باید معیارهای مورد نظر آنان را داشته باشد،عده‌ای نظر متفاوتی دارند.

با این مقدمه نویسنده نظر داده که: درباره کتاب و مطبوعات زیاد گفتیم و شنیدیم، این روزها اما بازار کشمکش بر سر موسیقی داغ داغ است. لغو کنسرت‌ها توسط گروه فشار که سرآمدش کنسرت وحید تاج در یزد بود، یا حتی تعطیلی جشنواره موسیقی بانوان، ممنوع‌الکاری برخی خوانندگان، پخش موسیقی و نشان دادن تصویر ساز در صداوسیما و این روزها هم بحث آموزش موسیقی در فرهنگسراها.

گزارش جهان صنعت نشان می دهد: در دوران شهرداری کرباسچی بود که مجموعه‌های فرهنگی در نقاط مختلف تهران بازگشایی شد و حالا چند سالی است که فرهنگسراها رونق گذشته را ندارند. حداقل در زمینه موسیقی روزبه روز فعالیت فرهنگسراها کمتر شد، آموزش موسیقی دیگر در اولویت نبود و کنسرت‌های پژوهشی گروه‌های جوان هم به فراموشی سپرده شد.

هوای تهران رکورد زد

حق نشر عکس Arman Newspaper June22
Image caption کارتون امین منتظری، شرق

صدرا محقق در صفحه جامعه شرق نوشته:هوای تهران که انگار آلودگی به نافش بسته شده بود بهار امسال سنت‌شکنی کرد. بر اساس آمار اعلام‌شده از سوی مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست شهر تهران در ۹۳ روز فصل بهار امسال ۸۰ روز سالم، شش‌روز پاک و هفت‌روز ناسالم را پشت‌سر گذاشت.

به نوشته این مقاله: این آمار را مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست در اختیار «شرق» قرار داد. تجربه ۸۶ روز هوای سالم و پاک در تهران در حالی اتفاق می‌افتد که اگر توفان در ‌روزهای اواسط خردادماه امسال به وقوع نمی‌پیوست، همه ۹۳ روز فصل بهار امسال وضعیت کیفیت هوای این شهر سالم و پاک گزارش می‌شد.

به نوشته این گزارش: سال گذشته در همین مدت وضعیت هوای تهران ۷۴ روز سالم، ۱۷ روز ناسالم و تنها دو‌روز پاک. این در حالی است که ۱۷روزی که تهرانی‌ها در سال گذشته هوای ناسالم تنفس کردند به علت افزایش غلظت آلاینده‌های شیمیایی ناشی از سوخت بوده است اما امسال علت بروز هفت‌روز ناسالم ریزگردهای ناشی از توفان بود.

نظر مقامات درباره فوتبال

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته: بالاخره فوتبال ایران و آرژانتین هم انجام و باری از روی دوش ما برداشته شد. اما ببینیم نظر مقامات چیست:

شجونی: بازی را که ندیدم اما کی‌روش باید برود یک مربی درست و حسابی بیاوریم. وقتی من می‌گویم روحانی باید استعفا بدهد برود منظورم این است که همه‌دار و دسته‌اش از جمله کی‌روش هم برود.

قالیباف: اصلا دفاع به ما نمی‌چسبه یره. باید حمله کنی. حمله که کنی اگر بخوری هم برنده‌ای. اما با دفاع اگر ببری هم باختی.

حق نشر عکس Arman Newspaper June22
Image caption کارتون مهدی عزیزی، آرمان

روحانی: مدتی هست به دوستان توصیه می‌کردم اعتدال پیشه کنند. نه حمله کردن خوب است نه دفاع کردن. مدارا و احتیاط شرط عقل است که گربه - البته اگر نسلش منقرض نشده باشد - نیشت نزند.

خاتمی: بازی چون دیر وقت برگزار می‌شد و از قدیم توصیه شده باید سر وقت خوابید و سر وقت بیدار شد که به تریج قبای کسی بر نخورد من بازی را ندیدم. اما به هر حال مهم این است که کاپیتان‌های دو تیم با هم گفت‌وگوی تمدن‌ها کرده باشند. برد و باخت که همیشه هست. چیزی که بعدا به دست نمی‌آید آبروی ریخته است.

احمدی‌نژاد: هی من گفتم ما می‌توانیم هی بقیه گفتند هیس. هاله نور را دیدید بر فراز سر بازیکنان؟ دیدید آخرش هم آب را باید ریخت آن جا که در فوتبال می‌سوزد؟ راستی نکونام به مسی گفت؟ Happy New Year

حداد عادل: چرا گزارشگر بازی هی می‌گفت بازیکن را با برانکارد از زمین بردند بیرون؟ به جایش باید می‌گفت «بازیکن را با تخت روان مخصوص حمل بازیکن» از زمین بیرون می‌برند. یا هی گزارشگر می‌گفت عجب شوتی زد. شوت کلمه فرنگی است. (البته ایشان نگفت آیا می‌شود به جای واژه شوت از واژه یکی از مقامات سابق استفاده کرد یا نه؟)

مطالب مرتبط