دو فوریت طرح حمایت از امر به معروف و نهی از منکر در مجلس ایران تصویب شد

حق نشر عکس shabestan.ir

نمایندگان مجلس ایران دو فوریت طرح "حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر" را تصویب کردند.به این ترتیب این طرح، باید ظرف ٢۴ ساعت در دستور کار مجلس قرار گیرد.

بنا به آیین‌نامه مجلس، طرح‌ها و لوایحی دوفوریتی قلمداد می‌شوند که "ضرورت جلوگیرى از وقوع خسارت احتمالى و فوت فرصت" در آنها باشد.

خبرگزاری تسنیم متن طرح "حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر" را منتشر کرده است که بنا به آن مجازات برخورد با این افراد سختگیرانه خواهد بود و در صورتی که در این رابطه آسیبی به آنها برسد نهادهای عمومی موظف به حمایت از آنها هستند.

برخی از افراد سنتی و همین طور شماری از هواداران حکومت درباره رعایت ارزش‌های اسلامی به دیگر شهروندان تذکر می‌دهند که این مساله در مواردی با درگیری‌هایی همراه بوده است.

در مقدمه این طرح آمده است که به دلیل خلاء قانونی "در حال حاضر مبادرت به انجام وظیفه امر به معروف و نهی از منکر حتی در مواردی ممکن است مشمول عنوان مجرمانه ایجاد مزاحمت نیز باشد."

شرط اینکه یک نفر "در مقام دفاع از شعائر اسلامی" از امتیازات این قانون بهره‌مند شود، این است که از "الفاظ رکیک" استفاده نکند.

اگر کسی در برخورد با این افراد عملی مجرمانه انجام بدهد حداکثر مجازاتی که می‌توان مطابق قانون برای آن جرم در نظر گرفت در مورد او اعمال می‌شود.

مجتبی رحماندوست، نماینده مجلس و از طراحان این طرح به "خانه ملت" گفت: "در ماه‌های اخیر متاسفانه به کسانی که اقدام به امر به معروف و نهی از منکر کرده بودند، بی‌احترامی شد و چند تن از این عزیزان شهید شدند."

او گفته است: "متاسفانه در روزهای گذشته شخصی به خانمی که در اتومبیل خود حجاب خود را برداشته بود، تذکر داد، اما در مقابل آن خانم اقدام به درآوردن لباس خود در ملاء عام کرده و در ادامه وقتی که کار به مراجع قضایی کشیده شده است، شخص آمر به معروف محکوم و با قید ضمانت آزاد می‌شود."