بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوم تیر

روزنامه های امروز صبح تهران عکس های صفحه اول خود را به صحنه های شادمانی مردم در خیابان ها به علت بازی خوب تیم ملی فوتبال ایران داده و در مقالات و گزارش هایی به بررسی علت شادمانی مردم بعد از باخت تیم ایران پرداخته اند.

گمانه زنی هایی درباره آینده مذاکرات هسته ای و گزارش هایی از افشای ارقام تازه ای از حیف و میل های دولت گذشته از جمله دیگر گزارش های این روزنامه هاست.

سانتریفوژها مهم نیستند

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس محمد مهدی هوتن در صفحه اول شهروند

احمد شیرزاد در مقاله ای در آرمان با پیش بینی این که ایران و آمریکا بالاخره به توافق خواهند رسید تاکید کرده که توافق ژنو به لحاظ پرستیژی طرفین را در موقعیتی قرار داده که به هیچ عنوان نمی‌خواهند توافق به دست آمده به هم بخورد. در حال حاضر شرایطی وجود دارد که سبب شده همه به هم کمک کنند تا به توافق دست یابند به شکلی که بازگشت به شرایط گذشته غیرممکن است.

این استاد دانشگاه گره فعلی مذاکرات را بحث بر سر تعداد سانتریفوژها دانسته و به عنوان یک کارشناس اظهار نظر کرده که تعداد سانتریفیوژ تفاوت اساسی در اصل ماجرا ندارد. نه قدرت استراتژیک ایران را کاهش می‌دهد و نه آن را افزایش خواهد داد. وقتی ایران از مرز دستیابی به فناوری هسته‌ای عبور کرد، دیگر تعداد سانتریفیوژ‌ها مهم نیست.

در ادامه مقاله آرمان آمده در تعداد محدود اختلاف در حال حاضر بین ۲۰ هزار سانتریفیوژ ایران است که نزدیک به ۷-۸ هزارتای آنها فعالند و دو هزار سانتریفیوژی که کشورهای غربی برای ایران کافی می‌دانند. اما در این میان باید به یکی از هشدارها توجه کرد. اگر در جا بپذیریم که تعداد سانتریفیوژها مسئله اصلی ما نیست، آیا طرف مقابل این حسن نیت را دارد که بخش قابل توجهی از تحریم‌ها را بردارد؟ نباید به یکباره به طرف مقابل تمکین کنیم.

دومینوی تجدید روابط

جواد گیاه شناس در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به بازگشایی سفارت انگلیس در تهران آن را به یک واکنش عملی از سوی جناح معقول و منطقی غرب در رابطه با ایران در اثنای مذاکرات هسته ای تلقی کرده و نوشته: علاوه براین اگر چه بریتانیا در صورت عادی‌سازی روابط دیپلماتیک و خدمات کنسولی به شهروندان اقدام به گسترش سطح مناسبات خویش با تهران می‌نماید، موضوع دیگری که در این میان حائز اهمیت است دومینوی روابط دیپلماتیک است که یکی پس از دیگری به نفع ایران و برپایه سیاست اعتماد متقابل و احترام همه جانبه اتفاق خواهد افتاد و به تدریج سایر بازیگران عرصه بین‌المللی را نیز به خود معطوف خواهد ساخت.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری تاکید کرده: این سطح از درک و تیزهوشی انگلیسی‌ها می‌تواند فرصت جدیدی را برای این کشور در گسترش روابط و مناسبات منطقه‌ای و جهانی با ایران ایجاد نماید و رویکرد منطقی ایران می‌تواند به تضریب اعتمادسازی و دومینوی موفق روابط دیپلماتیک منتهی گردد. دومینویی که می‌تواند جایگاه داخلی و خارجی ایران را افزایش دهد.

زنان در ورزشگاه ها

حق نشر عکس na
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

اشرف بروجردی در مقاله ای در شرق نوشته باید به موضوع حضور زنان هنگام مسابقات ملی یا داخلی در ورزشگاه‌ها یا هر مکان عمومی دیگر، به‌عنوان یک حق انسانی نگریست. پرسش ما روشن است. آیا می‌توان انسان‌ها را از حق طبیعی و انتخاب اینکه برای دیدن بازی تیم‌ملی والیبال، به ورزشگاه بروند یا در یک سینما، مسابقات جام‌جهانی را تماشا کنند یا به هر جمع عمومی‌ای بروند که در آن هم زنان و هم مردان حضور دارند، محروم کرد؟

این فعال اصلاح طلب در مقاله خود بدون نام بردن از نمایندگان اصولگرای مجلس که گفته بودند کار زنان بچه داری و شوهرداری است نه تماشای والیبال نوشته: این گفته ها با مطالبات، خواست و اراده مردم در عرصه‌های مختلف، مطابقت ندارد. حقوق تعیین‌شده در قانون و عرف، قابل تفسیر به رای نیست. مشکل آنجا آغاز می‌شود که حضور زنان در یک ورزشگاه که قابل مدیریت بوده است.

معاون وزارت کشور در دوران اصلاحات در مقاله شرق پرسیده: چه‌کسی این حدود را تعریف می‌کند که در یک مجمع عمومی آن‌هم در مقابل انظار مردم و دوربین‌ها، ممکن است فساد رخ دهد؟ واقعیت این است که مردم و عموم جامعه به این نوع حضور زنان به‌عنوان یک شاخصه فساد‌برانگیز نمی‌نگرند. آنان می‌دانند زنان و مردان می‌توانند در هر فضای عمومی در کنار هم حضور داشته باشند و به حریم یکدیگر احترام بگذارند.

یوزها و نشاط ملی

تقی آزاد ارمکی در مقاله ای در شرق نوشته: نوع واکنش جامعه به دیدار تیم‌ملی فوتبال در مقابل تیم‌ملی آرژانتین در جام‌جهانی ۲۰۱۴، تعجب بسیاری از ناظران را برانگیخت. با وجود باخت در نتیجه، جامعه به گونه‌ای دیگر با این پدیده مواجه شد. ریشه حضور شادی‌آفرین مردم در خیابان‌ها در بامداد روز یکشنبه را باید در سه نکته جست‌وجو کرد: نخست اینکه جامعه ایران، دنبال «نشاط سالم» است و بحث‌هایی که این روزها برای عبور از رفتارهای خشونت‌گرا شنیده می‌شود، اشاره به همین وجه بارز رفتاری ایرانیان دارد.

به نظر این جامعه شناس ظهور بداخلاقی در نتیجه رفتارهای تقابلی، میل «گذر از خشونت» را در جامعه پدید آورده و اهمیت عفو و مدارا و سازش و تفاهم، بیش از هر زمانی درک شده است. اینکه در باب آمار هشدار‌دهنده آسیب‌های اجتماعی، این‌همه تاکید می‌شود، برخاسته از لزوم توجه به «احوال جامعه» و میل به عبور از ناهنجاری‌ها و رسیدن به نشاط و همکاری است. فوتبال، بهانه‌ای بود برای بروز این شادی و رساندن پیام حضور در کنار یکدیگر در خیابان، آن هم بدون بداخلاقی و خشونت.

نکته دوم اینکه مردم از دیدن یک بازی خوب و نتیجه دور از ذهن آن، واقعا به وجد آمده بودند و نکته سوم این است که طی هشت‌سال سپری‌شده، مردم احساس مثبتی نسبت به جایگاه جهانی ایران و نوع تعامل کشورمان با دیگر کشورها نداشتند. نگرانی از تنزل اعتبار جهانی ایران، موضوعی جدی برای هم‌میهنان‌ بود. جامعه با انتخابات داغ سال گذشته، صعود ایران به جام‌جهانی و اکنون، حضور درخشان در رقابت با غول‌های فوتبال جهان، در پی اثبات شایستگی و توانمندی خویش به جهانیان است.

دولتمردان باور کنند

حق نشر عکس etemad
Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

مهدی مالمیر در مقاله ای در شهروند نوشته:‌ شنبه‌شب در کشور ولوله‌ای برپا بود. در ساعاتی که بازی برگزار می‌شد دیگر کسی به فکر اجاره‌خانه‌های سرسام‌آور، گرانی و تورم و هزاران مشکل کوچک و بزرگ دیگر نبود و بسیاری از مردم مسحور بازی خیره‌کننده و باورنکردنی یوزپلنگان ایرانی شده بودند و اگر نخبه آرژانتینی در لحظات آخر شمه‌ای از هنر خود را به رخ نمی‌کشید و عیشمان را منقض نمی‌کرد! آن شب تمام ایران تا پاسی از شب به پایکوبی و دست‌افشانی می‌پرداخت.

نویسنده در عین حال یادآور شده که: این شگفتی‌ها و پیروزی‌های جرقه‌آسا همواره دیوار ستبری در برابر کم‌کاری‌ها، ندانم‌کاری‌ها و ناشایسته‌سالاری‌هایی کشیده و مسئولانی که خام‌دستی‌هایشان در مدیریت ورزش و استعدادهای جوانان، پشت این دیوار سنگر گرفته‌اند و انتقاد از آنها با رقم خوردن این شگفتی‌ها هر روز سخت‌تر شده است.

مقاله شهروند به این جا رسیده که: بازی شجاعانه فوتبالیست‌های ایرانی پیام روشنی را برای دکتر روحانی رئیس دولت نیز مخابره کرد و آن این‌که: کلید گمشده تدبیر و مایه امید این سرزمین در جیبِ همین جوانانی است که با تمام سختی‌ها و مشکلاتی که گریبانشان را چسبیده هنوز هم از عهده کار‌های بزرگ و نمایان برمی‌آیند، پس بی‌جهت خانه را جست‌وجو نکنیم!

شب‌های به یادماندنی

اعتماد در ابتدای گزارشی در صفحه آخر خود نوشته: هر جا باشید یک شب فوتبالی، شب یک مسابقه حساس و سرنوشت‌ساز، حال و هوایی دارد که شاید نتوان آن را با هیچ اتفاق دیگری مقایسه کرد.

حمید رضا جلایی پور در همین باره به این روزنامه گفته: فوتبال در حکم یک مراسم ملی، رویدادی است که همه مردم در آن مشارکت می‌کنند و از این جهت، فوتبال را در جهان امروز باید رخدادی بسیار عظیم و تاثیرگذار دانست. هر رخدادی که بتواند مردم را در فضایی کنار هم گرد آورد که هیچ‌کس علیه دیگری، گروه یا جماعت دیگری نباشد، همین میزان مشارکت را جلب می‌کند.

به گفته این جامعه شناس: فوتبال در کشور ما میزانی از همبستگی فارغ از فرقه‌گرایی را به دنبال دارد که شاید نظیر آن را بتوان در مراسمی مثل عید نوروز یا شادی حاصل از دستیابی به یک هدف ملی در سطح جهانی یافت. چنین اتفاقاتی، حس مشترکی در میان افراد به وجود می‌آورند که یا رنگ شادی و نشاط دارد یا رنگ غم. اما به هر صورت، اینها اوج و فرودهای یک جامعه است که بسیار جذاب و به یادماندنی است.

حمید رضا صـدر در پاسخ اعتماد نوشته: افتخارآفرینی ایرانیان در عرصه‌های جهانی بیش از آنکه متکی بر برنامه‌ریزی‌های بلندمدت باشد، متکی بر استعدادهای فردی، قریحه شخصی و شور جنگیدن در هنگامه مبارزه است؛ از المپیادهای علمی گرفته تا تورنمنت‌های ورزشی. آنچه در بازی شنبه‌شب ایران و آرژانتین رخ داد برخاسته از همین خصوصیات جوانان ایرانی تیم ملی فوتبال ایران است.

این منقد ورزشی به یاد آورده که: تاکنون به دلیل کمی و کاستی‌های زیرساختی و مدیریتی ایران نتوانسته‌ایم این افتخارات و این سطح از فوتبال را نهادینه کنیم. شاید برخی بپندارند که این به علت عدم توسعه پایدار در جامعه ما است اما باید بپذیریم این نوع حضور نشان‌دهنده ماهیت فوتبال ایرانی است که متکی بر حس مبارزه‌جویی تیمش و استعدادهای فردی بازیکنانش است.

امان‌الله قرایی مقدم نیز به اعتماد گفته است: در تمامی جوامع، اتفاقاتی هستند که روح ملی و هویت ملی در آنها مستتر است و آن زمان که سبب افتخار و سرفرازی ملی می‌شود، بی‌شک یکی از عوامل انسجام اجتماعی است. تقویت پیوندهای اجتماعی میان افراد و روح واحدی که در جامعه جان می‌گیرد، موجب دلگرمی و تقویت روحیه جمعی و گروهی افراد و ایجاد انگیزه می‌شود. رویدادهای بسیاری همچون فوتبال البته با شدت و ضعف متفاوتی جامعه را به این شکل درگیر می‌کنند.

توصیه های پزشکی

حق نشر عکس na
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

پدرام ابراهیمی ستون طنز شهروند را به اخبار پزشکی اختصاص داده و از جمله نوشته: متخصصان توانمند داخلی اعلام کردند نوشیدن روزی ۶ فنجان چای، طول عمر را افزایش داده و لب‌ها را خوش‌فرم می‌کند و از مردم درخواست کردند برای افزایش طول عمر خویش، لااقل در روز ۶ فنجان چای بنوشند.

این طنزنویس سپس افزوده: دانشمندان به هموطنان عزیز پیشنهاد می‌کنند به جای برقراری پی‌درپی و حجم روابط غیرافلاطونی با داور صرب و خانواده گرامی، یک فنجان چای بنوشند تا تورم اعصابشان فروکش کند. خدا را خوش نمی‌آید در این گرمای تابستان استاد مشایخی را دم به ساعت آواره این کشور و آن کشور کنیم برای عذرخواهی.

در ستون طنز شهروند با یادآوری این که دیدن فوتبال با گزارش بعضی گزارشگران خطر سکته قلبی را افزایش می‌دهد آمده: خدا را شکر در این جام‌جهانی گزارشگرانی پیدا شده‌اند که کولاک‌شان باعث شده گاهی ما زنگ بزنیم به صداوسیما و التماس کنیم لطفا همان استاد خیابانی گزارش کند. هرچه نباشد باز به چم و خم ایشان عادت داریم. با این جدیدها تا بیاییم مأنوس بشویم دو جام‌جهانی طول می‌کشد.

مطالب مرتبط