مجلس ایران از پاسخ‌های وزیر کشور درباره مبارزه با جوراب ساپورت قانع نشد

حق نشر عکس icana.ir
Image caption وزیر کشور ایران موضوع مواد مخدر را از مسائل اصلی اجتماعی کشورش خواند

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران برای پاسخ دادن به سئوال دو نماینده مجلس درباره "علت برخورد نکردن وزارت کشور با پوشیدن جوراب ساپورت" توسط خانم‎ها به مجلس رفته است، اما نمایندگان از پاسخ‌های او قانع نشده‌اند.

آقای رحمانی فضلی امروز سه شنبه سوم تیر (۲۴ ژوئن) در صحن علنی مجلس گفت: "۲۲ دستگاه در قانون عفاف و حجاب براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسئول پیگیری موضوع حجاب و مسائل فرهنگی کشور شده اند که وزارت کشور یکی از این ۲۲ دستگاه است."

به گفته وزیر کشور ایران، "مشکل قانون عفاف و حجاب، نبود ضمانت اجرای آن است. ما وقتی می توانیم در صورت بروز انحراف یا عدم اجرا با این پدیده برخورد کنیم که برای دستگاه ناظر ضمانت اجرا وجود داشته باشد."

آقای رحمانی فضلی همچنین گفت که موضوع حجاب تنها "مسئله فرهنگی" کشور نیست و افزود که مثلا اعتیاد به مواد مخدر پیامدهای فرهنگی زیادی به همراه دارد.

او گفت: "یکی از نمودهای مشکلات مسائل فرهنگی در کشور وجود یک میلیون و ۳۵۰ هزار معتاد است که ۶ میلیون نفر با آن به طور مستقیم درگیر هستند و ۵۵ درصد طلاق‌ها و ۶۵ درصد از زندان‌ها به طور غیرمستقیم با این ناهنجاری‌ها مرتبط هستند."

سئوال از وزیر کشور ایران توسط علی مطهری نماینده تهران و ناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان مطرح شده بود.

آقای مطهری پس از پاسخ وزیر کشور گفت "من نمی گویم که هر کسی نقص کوچکی در حجاب دارد آن را بگیرید و اساسا چنین ادعایی ندارم که همه بانوان کشور چادری شوند و هیچ نقصی در حجاب نبینیم... بلکه بحث بر سر این است که با آن موارد ناهنجاری که جامعه را تهدید می کند، باید برخورد شود."

در پایان پاسخ وزیر کشور به رای گذاشته شد که نمایندگان مجلس با ۶۴ رای موافق، ۱۳۵ رای مخالف و ۱۵ رای ممتنع از مجموع ۲۱۸ نماینده حاضر درجلسه اعلام کردند که از سخنان وزیر کشور قانع نشده اند.