بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه‌شنبه سوم تیر

روزنامه های امروز صبح تهران همچنان اخبار و گزارش هایی درباره تحولات عراق و پیشروی های داعش را مهم ترین خبر خود دیده و درباره آن به اظهار نظرها پرداخته اند. ادامه گزارش ها و گمانه زنی ها درباره تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات جهانی از جمله مطالبی است که در این روزنامه ها بدان آهمیت داده شده.

حق نشر عکس jj
Image caption کارتون رضا چنگی، جهان صنعت

داعش از کجا می آید

علی محقق در سرمقاله ابتکار داعش را عصاره تاریخ پر از تنش حکومت و دخالت خارجی ها و زاییده همه وقایع سیاسی و نظامی خاورمیانه از بغداد و کابل تا دمشق و بیروت در طول دهه های گذشته دانسته و نوشته: این گروه تکفیری به پشتوانه هر کشور و تفکری که علم شده باشد، تلاش دارد با استفاده از دو قطبی و چند دستگی شکل یافته در دوران بعد از اشغال عراق، ضعف حکومت مرکزی و از هم گسیختگی ارتش،اختلافات مذهبی وقومی دیرینه در منطقه را از اعماق لایه های تاریخ و پستوی فراموش شده زنده کند .

نویسنده این مقاله بدون اشاره به دعوت دولت مالکی از آمریکا برای یاری رساندن به آن دولت در دفع داعش نوشته: جان کری به بهانه یافتن راهی برای مقابله با داعش ولی با هدف تلاش برای ساقط کردن دولت نوری المالکی که رای اکثریت عراق را با خود دارد، وارد بغداد شده است. آمریکایی ها به صورت رسمی و غیر رسمی می‌گویند در صورتی برای کنترل تحرک داعش به عراق کمک خواهند کرد که کسی غیر از مالکی و تفکر او دولت را در بغداد به دست بگیرد.

سرمقاله ابتکار نوشته: در چنین اوضاعی که هم ارتش و هم بقیه اجزای دولت برای مقابله با هجمه بی سابقه اخیر نیاز به انسجام و همدلی و تمرکز قوا دارد، تضعیف دولت مرکزی و ارتش به طور قطع نه به نفع عراق که به نفع داعش و عقبه خارجی داعشی خواهد بود.

نیروگاه اتمی باز با روس ها؟

محمد شوری در مقاله ای در آرمان از اخباری نوشته که درباره خرید دوباره نیروگاه هسته ای از روسیه منتشر شده است و بر آن افزوده: روابط ایران و روسیه طی ماه‌های اخیر به لحاظ اقتصادی تحولات تازه‌ای پذیرفته. از یک سو قرارداد اولیه نفتی میان تهران و مسکو منعقد شده از طرف دیگر موقعیتی فراهم شده تا روس‌ها در پروژه‌های صنعتی و انرژی ایران سرمایه‌گذاری کند. یکی از آن پروژه‌ها ساخت دو نیروگاه برق هسته‌ای است.

نویسنده توجه داده که: ایرانیان به‌خوبی می‌دانند نیروگاه اتمی بوشهر با چه هزینه‌ای و چه مدت زمان طولانی به بهره‌برداری رسید. البته این نیروگاه ابعاد و ویژگی‌های خاص خود را دارد و تاخیر در آن هم دلایل مختلفی داشت که بخشی از آن به روسیه بازمی‌گشت و بخش دیگری از آن به شرایط خاص بین‌المللی حول ایران مرتبط بود. اما اینک شرایط بین‌المللی تغییر کرده.

سومین نکته ای که مقاله آرمان بدان اشاره کرده تفاوت دانش ساخت نیروگاه هسته‌ای است که در نتیجه آن ایران نمی‌تواند هزینه‌های دیگری را برای تامین دانش ساخت نیروگاه هسته‌ای متحمل شود و امکان کمتری برای انتخاب کشور دیگری دارد. از سوی دیگر در سال‌های گذشته به چین و دیگر کشورها پیشنهاد داده‌ اما تاکنون هیچ‌کدام از این پیشنهادها به مرحله عمل نزدیک نشده است.

حق نشر عکس j
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

انتقاد از داور و صدا و سیما

غلامعلی رجایی در مقاله ای در آرمان با اشاره به انتقادهای رییس قوه قضاییه از عملکرد صدا و سیما نوشته باید این نقد از عملکرد برخی برنامه‌سازان و مدیران صداوسیما را به فال نیک گرفت. مردم انتظار دارند این هشدارها از سوی افراد دیگر هم که در مسئولیت‌های حساس قرار دارند، تکرار شود. مدت‌هاست دلسوزان کشور نسبت به مدیریت‌ جزیره‌ای و تبدیل شدن صداوسیما به حیاط خلوت افرادی خاص هشدار داده بودند.

به نظر این چهره اصلاح طلب: تاثیر این صحبت ارزشمند وقتی بیشتر خواهد شد که قوه قضائیه به دادخواهی افرادی که در برنامه‌های صداوسیما به آنان اجحاف شده است، توجه کند و اگر صحبت نادرست یا تهمت ناروایی به افرادی زده شده است، مدعی‌العموم وارد شود و کمک کند تا افراد مظلومی که حقشان پایمال شده به حق خود برسند. در مناظره‌های سیاسی گاه به افرادی که در محل حاضر نبودند و امکان دفاع از خود را نداشتند، مسائلی نسبت داده شد که صحیح نبود و برخی از آن افراد خواستار حضور در برنامه‌ای مشابه و دفاع از خود شدند اما برخلاف انتظار اجازه اظهارنظر به این افراد برای دفاع از خود داده نشد.

نویسنده مقاله آرمان در نهایت نوشته: هشدارهای رئیس محترم قوه قضائیه می‌تواند آغازی باشد بر برخی رفتارهای یکسویه افرادی که توانسته‌اند چراغ خاموش از رسانه ملی سوءاستفاده کنند و به اقدامات جهت‌دار خود بپردازند.

فردای روزی که روزنامه ها از زبان رییس جمهور درباره لزوم بی طرفی و استقلال قاضی و قوه قضاییه نوشته اند مصطفی عابدی در سرمقاله شهروند به اعتراض ایرانیان به داوری در مسابقه فوتبال ایران و آرٰژانتین پرداخته و نوشته: در اکثر مواردی که اعتراضی که در ورزش مطرح می شود، به این دلیل است که شاکیان قبول ندارند خطایی مرتکب شده.

نویسنده این مقاله با تاکید بر این که اخلاقی شدن فوتبال به معنای آن نیست که داور را حذف کنیم نوشته شرط مقدماتی و لازم برای اخلاقی شدن فوتبال رسیدن به یک داوری بی‌طرف و منصف است. هنگامی که تماشاگران احتمال بدهند داور آگاهانه جانبدار یک تیم است، کل بازی زیر علامت سوال می‌رود و تماشای آن نه برای دیدن کیفیت بازی دو طرف یا بازیکنان است، بلکه فقط خیانت‌های داور بازی ارزش دیدن را دارد که البته این چیزی غیراز بازی فوتبال است.

نتیجه گیری مقاله شهروند این است که: ارزش و زیبایی زندگی در جامعه‌ای است که داور بی‌طرف و صاحب صلاحیت دارد، مثل مسابقه فوتبالی است که چنین داورانی آن را قضاوت می‌کنند، و در برابر اعصاب‌خردکنی و بیهودگی زندگی در محیطی است که داوری آن بی‌طرف نیست یا صلاحیت اخلاقی و علمی انجام چنین کاری را ندارد، دقیقاً مثل فوتبالی است که داور آن بی‌صلاحیت یا ناتوان است یا تهدید یا تطمیع شده است.

حق نشر عکس n
Image caption تیتر و طرح صفحه اول فرهیختگان

استفاده بهتر از ظرفیت مناطق

در روزی که روزنامه ها خبر از تهیه طرح مناطق کشور توسط دولت داده اند، حسین راغفر در فرهیختگان از این خبر استفبال کرده و نوشته این تقسیم‌بندی که بیشتر از نگاه اقتصادی صورت گرفته است از جمله راهکارهایی است که اگر تصمیمات آن به درستی اتخاذ شود تاثیرات مثبتی در حوزه اقتصاد خواهد داشت.

نویسنده با تاکید بر این که منطق این تقسیم‌بندی‌ها معمولا وجود ویژگی‌های مشترک مناطق خاص است نوشته: با توجه به تنوع منطقه‌ای که در کشور وجود دارد، در تمام دولت‌ها انتظار می‌رفت برنامه‌ریزی در حوزه‌های گوناگون بر مبنای این تنوع باشد و حال در دولت جدید این تقسیم‌بندی مطرح شده است.

نویسنده اقتصاد دان این مقاله تاکید کرده: اگر بر مبنای ظرفیت‌ها و ویژگی‌های هرمنطقه تصمیم‌گیری شود، ممکن است فرصت‌هایی برای افزایش ظرفیت‌های منطقه‌ای و اجرای برنامه‌های اختصاصی در هر منطقه فراهم‌ آید که با پیگیری و اجرایی شدن چنین برنامه‌هایی برای توسعه منطقه و در سطح بالاتر یعنی توسعه کشور، می‌توان تمام نیروها را بسیج کرد. البته این تحول تنها با تقسیم‌بندی جدید در کشور محقق نمی‌شود،

آتش در جان گلستان

سعید برآبادی در مقاله ای در شرق نوشته : چندروزی است که دوباره آتش به جان پارک ملی گلستان افتاده؛ آتشی که زاییده گرمای روزهای داغ است و بی‌حواسی عاشقان جوجه‌کباب در دل جنگل! آتش از نزدیکی‌های «تنگه‌گل» زبانه کشیده و در حال دامن‌گستردن بر پوشش گیاهی جنگل و سوارشدن بر ساقه‌های درختان جنگل هیرکانی توسط ماموران پارک مهار شده اما چه فایده که حتی مدیر این پارک اعتراف می‌کن با توجه به ازدیاد مسافران تابستانی، هر لحظه منتظر بروز آتش‌سوزی در نقطه‌ای از جنگل هستیم.

به نوشته این مقاله: با عبور جاده از دل پارک ملی گلستان، سرنوشت بخشی از قدیمی‌ترین جنگل‌های جهان دچار استحاله شد و حالا قدیمی‌ترین گنجینه محیط‌زیست ایران، هر لحظه امکان سوختن و تباه‌شدن یافته است؛ آن‌هم با آتش یک منقل ساده و حتی سیگاری نیمه‌خاموش. کارشناسان انگشت‌اتهام آتش‌سوزی را نه به سمت داغی هوای تیرماه و نه به‌روی افراد سودجو، بلکه به‌سوی آنهایی دراز می‌کنند که مجوز ساخت این جاده را از دل جنگل گلستان صادر کردند.

در ادامه مقاله شرق آمده سوای آتش‌سوزی، جاده‌ای که از دل پارک گلستان می‌گذرد، بلای خانمانسوز دیگری هم به جان جنگل انداخته و آن حکم مرگ گونه‌های جانوری کمیابی است که هرروز زیر لاستیک ماشین‌ها جان می‌دهند. آماری که سلیاری ارایه می‌کند از حیوانات کشته‌شده در سال ۹۳ هولناک است و تقریبا اکثر گونه‌ها را از پرندگان، خزندگان، پستانداران و... دربر می‌گیرد: «در تمام طول سال تصادف داریم و حیوانات در جاده می‌میرند.»

تجلیل از شجریان

روزنامه های مستقل و اصلاح طلب امروز از اهدای نشان شوالیه فرانسوی به محمد رضا شجریان نوشته اند که دیروز در مراسمی توسط سفیر فرانسه در تهران انجام شد.

شرق به همین جهت چند اظهار نظر کوتاه از هنرمندان و نویسندگان منعکس کرده، اکبر گلپایگانی خواننده قدیمی نوشته: هنرمندانی مانند محمدرضا شجریان یا شهرام ناظری که نشان شوالیه را دریافت کرده‌اند خودشان یک شوالیه و حتی از یک شوالیه هم مهم‌تر هستند. آنها سال‌ها زحمت کشیده‌اند. رسیدن به افتخاراتی که طی سال‌های فعالیتشان کسب کرده‌اند، به این راحتی نبوده. این هنرمندان برای اثبات خود نیازی به دریافت نشان‌هایی مانند «شوالیه» ندارند.

گلپا در عین حال تاکید کرده دریافت چنین نشان‌هایی کم‌اهمیت نیست زیرا اهدای این نشان‌ها باعث قوت قلب هنرمندان می‌شود و آنان را به ادامه جدی‌تر راهی که پیموده‌اند؛ دلگرم می‌کند.

محمود دولت آبادی از این که وزارت فرهنگ فرانسه از بهترین آوازخوان کشور ما تقدیر به عمل آورده، تحسین کرده و نوشته جامعه فرهنگی و هنری ایران این قدرشناسی را ارج می‌نهد به سهم خود، سپاسگزاری می کند.

نویسنده کلیدر تاکید کرده: دادوستدی که بین صدای شجریان و جامعه ایران و جامعه جهانی برقرار شده و البته پذیرفته شده است، بسیار ارزشمند است که باید آن را قدر دانست. مجددا به «محمدرضا شجریان» تبریک می‌گویم و از این اتفاق واقعا خوشحالم.

پاسخ خانم آلیا توسط طنزپردازان

سه روز بعد از انعکاس گفته های یک نماینده زن مجلس که با طرح حضور زنان در ورزشگاه ها مخالفت کرده و گفته ها زن ها باید به بچه داری و شوهرداری برسند، بیشتر ستون های طنز روزنامه های امروز به همین موضوع اختصاص دارد.

محمد رضا ستوده در ستون طنز فرهیختگان نوشته: یکی از پرسش‌هایی که طی یکی، دو روز اخیر در تاکسی، مترو، خیابان و ... شنیده می‌شود این است که اگر کار زن شوهرداری و بچه‌داری است چرا خانم آلیا خودشان نماینده مجلس شده‌اند؟ تماشای مسابقه والیبال در نهایت دو ساعت و نیم وقت یک خانم را می‌گیرد آن هم تنها زمانی که تیم ملی والیبال بازی دارد اما نمایندگی مجلس حداقل روزی ۱۰ ساعت وقت آدم را می‌گیرد!

حق نشر عکس n
Image caption کارتون رمضانی فیروزه مظفری، شرق

طنزنویس فرهیختگان افزوده: طبق گفته ایشان تنها دو حالت وجود دارد؛ یا اینکه ایشان هنوز ازدواج نکرده‌اند و شوهر و بچه ندارند یا اینکه شوهر و فرزندان خود را با خود به مجلس می‌برند و در آنجا از آنها نگهداری می‌کنند! طبق شواهد موجود ایشان هم ازدواج کرده‌اند، هم بچه دارند و همسر و بچه‌های خود را نیز به مجلس نمی‌آورند. پس ایشان چه زمانی به همسر و بچه‌های خود رسیدگی می‌کنند؟

آیدین سیار سریع هم در شهروند خطاب به خانم آلیا نوشته: خواهرم! جان من چرا تا اسم زن می‌آید شما ذهنتان می‌رود سمت هتک‌حرمت؟ مثلا نمی‌شود حصاری چیزی گذاشت که مردان خونخواری که دارند والیبال تماشا می‌کنند به سمت زنان هجوم نیاورند؟ یا مکان امن و مناسبی برای زنان تعبیه کرد؟ اصلا بیا بی‌خیال والیبال شویم. می‌فرمایید کار زن بچه‌دار شدن، تربیت فرزند و شوهرداری است. حالا سوال من این است که الان این زن با این تعریفی که از وظایفش ارایه دادید چه فرقی با گربه ماده دارد؟ هر دو همین کارها را می‌کنند که!

طنزنویس اضافه کرده: لابد می‌فرمایید نخیر! گربه ماده شوهرداری نمی‌کند. چون شوهرش تحت‌تأثیر القائات غرب و شبکه‌های ماهواره‌ای فلنگ را می‌بندد و فرار می‌کند ولی شوهر انسان در اکثر مواقع می‌ماند و نیاز به مراقبت پیدا می‌کند. غرب هم این وسط سعی دارد انسان نر را با القائات خاص و تهاجم فرهنگی مثل شوهر گربه فراری دهد تا هویت زن ایرانی که همان شوهرداری است را از او بگیرد. نه خدایی این را نمی‌گویی؟!

نویسنده شهروند اضافه کرده: خود حضرتعالی هم یک جایی از بیاناتتان گفتید که «غرب می‌خواهد زنان را مردواره کند.» کاملا حرف درستی است. یعنی الان بروی دم در آرایشگاه زنانه از پشت در بگویی «سامی!» ۵،۶ نفر شینیون‌کرده و‌ هایلایت شده دوان‌دوان می‌پرند بیرون و می‌گویند «جون دلم داداش؟» ولی بیا کلاهمان را قاضی کنیم و به این سوال جواب بدهیم که اگر این‌قدر توی سر این دختران نمی‌زدیم، حقوقشان را رعایت می‌کردیم، هی نمی‌گفتیم عقلت کمه، بشین خونه، بچه بیار، خر بیار، باقالی بار کن، سبزی پاک‌کن و…

مطالب مرتبط