بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۴ تیر

پوشش زنان ایران و تصویب طرحی در مجلس که وازگتومی مردان را هم جرم می شناسد بار دیگر موضوع برخورد انتظامی با نیمی از جمعیت کشور و موضوع کاهش جمعیت را به صدر اخبار روزنامه ها کشانده است.

روزنامه های امروز همچنان درباره پیشروی های داعش در عراق و گمانه زنی درباره آینده نوشته اند و با اشاره به بازی امشب تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات جام جهانی به تجلیل از نقش کارلوس کی روش سرمربی تیم ایران پرداخته اند.

داعش، ایران و آمریکا

حق نشر عکس sharq
Image caption تیتر و عنوان های صفحه اول شرق

اردشیر زارعی قنواتی در مقاله ای در شرق اظهار نظر کرده که در این شرایط حساس، همسویی تاکتیکی تهران - واشنگتن حول رخدادهای عراق، زمین بازی را تا حدود زیادی دگرگون کرده و به دلیل ناهمسویی منافع متحدان دیروزی از یک طرف چالش را به درون این اتحاد نامیمون می‌کشد و از طرف دیگر با نزدیکی واشنگتن به تهران حول این موضوع راه برای کاهش تنش در روابط دو کشور و سهولت حل اختلافات مابین نیز به‌مراتب سهل‌تر از گذشته خواهد شد.

به نظر نویسنده این مقاله: شاید این هم از طنز تاریخ باشد که در مقطع فعلی تا حدود زیادی اشتراک و انطباق منافع بین تهران- واشنگتن حداقل در مورد عراق بیش از همیشه است و دیپلماسی ایرانی باید با شناخت درست از این شرایط و لحاظ منافع ملی واکنش مناسب را نشان دهد. از آنجا که تحولات عراق شتابناک در حال حرکت است و بیشتر به یک بازی در چارچوب شطرنج سریع می‌ماند هرگونه عکس‌العملی برای سیاست‌ورزی باید با فوریت بیشتری انجام گیرد.

دیپلماسی ایرانی با کشاندن پای آمریکا به این منازعه با همکاری تاکتیکی، می‌تواند پشت جبهه حامیان بنیادگرایی تروریستی در منطقه را به‌شدت تضعیف کند. ابتکار عمل ایران حول چنین برنامه‌ای با همکاری جامعه جهانی می‌تواند شرایط مناسبی را جهت تثبیت و تعیین نقش «آلترناتیوی» ایران در منطقه و حل‌وفصل منازعات پیرامونی ایجاد کرده و به‌تبع آن موقعیت تهران را در سطح جهانی ارتقا بخشد.

فریدون مجلسی در مقاله ای در شرق نوشته: آمریکا سرانجام ناگزیر به ورود جدی‌تر به ماجرای سلفی - تکفیری‌های داعش شد. توافق مهم وزیر خارجه ایالات متحده و نخست‌وزیر عراق برای عملیات نظامی علیه داعش نشان می‌دهد، آمریکا اگرچه با وجود میلیون‌ها نیروی داوطلب در عراق برای جنگ با این گروه تروریستی، بنای اعزام پیاده‌ نظام خود را ندارد اما از طریق حمله هوایی، راه‌های مواصلاتی پشت گروه تکفیری داعش را قطع خواهد کرد.

به نظر این تحلیلگر مسایل سیاسی: توصیه کری به مالکی، تشکیل دولت وحدت ملی با حضور اهل تسنن و کردهاست؛ موضوعی که نقش ایران نیز در آن پررنگ است. ایران به دلایلی که قابل درک است، بنای ورود مستقیم و همراهی با ایالات‌متحده را ندارد اما می‌تواند با توجه به نزدیکی همزمان به کردها و اکثریت جنوب عراق - که هر دو سال‌ها از صدام لطمه‌ها دیدند - فرصتی را برای تقویت پیمان میان این دو گروه فراهم آورد.

در ادامه مقاله شرق آمده: داعش به دنبال نفت و آب است و حتی با فرض تسلط بر مناطق شمال غربی عراق، این مناطق به زودی از همه نخبگان اعم از پزشکان، مهندسان، حقوقدانان و هر انسانی که حکومتی شبیه طالبان را تحمل نکند، تهی خواهد شد. آن روز مشکلات گروهک بدوی و خونریز داعش، بیشتر خود را نشان خواهد داد و اکثریت جنوب و کردها در شمال، از منابع سرشار مناطق تحت تسلط خود و البته مهاجرانی که به محدوده آنان کوچ کرده‌اند بهره خواهد برد.

متین مسلم در سرمقاله شهروند از کاخ سفید انتقاد کرده و نوشته به درستی مشخص نیست واشنگتن چه برنامه‌ای را در عراق دنبال خواهد كرد (مانند سایر ابهامات سیاست خارجی اوباما). رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه از لزوم انجام اصلاحات سیاسی و برقراری توازن میان نیروها در دولت سخن گفته اما اشاره‌ای به كنار رفتن مالكی از قدرت نكرده‌اند. شاید از ایجاد خلأ قدرت نگران هستند، اگر این‌گونه باشد، تفاوت دیدگاه واشنگتن و ریاض مانند آنچه كه درباره سوریه بروز كرد و موجب خشم شاه عبدالله شد، می تواند بر پیچیدگی اوضاع بیافزاید.

به نظر نویسنده علت این است که دیگر هیچ تضمینی بر پذیرش نظرات ایالات متحده توسط متحدان بین‌المللی و در این مورد اعراب منطقه خلیج‌فارس خصوصا سعودی ها نیست.

مقاله شهروند از قول یک تحلیلگر آمریکایی نوشته وضع به گونه‌ای شده كه القاعده را فراموش كرده‌ایم. ایالات متحده القاعده را به قیمت رضایت پرنس بندر و پرنس طلال و دیگر اعراب تندرو تحمل كرد و نتیجه‌اش را دید. آیا امروز وضع عراق و تروریسم جدید را هم باید تحمل كرد؟ بسیار خب، اما بهای آن چه خواهد بود؟

کی‌روش اقتصاد ایران کجاست؟

حق نشر عکس iran
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزنامه ایران

سالار ایرانزاد در سرمقاله جهان صنعت نوشته: قبل از شروع بازی‌های جام‌جهانی کسی فکرش را هم نمی‌کرد تیم ملی ایران با تیم نیجریه که قهرمان قاره آفریقاست مساوی و در تمام مدت قانونی در مقابل تیم آرژانتین (با بازی لیونل مسی، بازیکن برتر جهان) مقاومت کند و خیلی‌ها حتی این جرات و جسارت را یافته‌اند که انتظار صعود تیم ایران به مراحل بالاتر را نیز در دل و ذهن خود راه دهند و این دگرگونی و تحول تحسین‌برانگیز تحقق نمی‌یافت مگر با مدیریت صحیح و مدبرانه و دور از هیاهوی کارلوس کی‌روش.

این مقاله تاکید کرده: به شهادت آنچه کی‌روش در فوتبال ایران انجام داد و همچنین به گواهی آنچه مهاتیر محمد در اقتصاد مالزی حدود دو دهه ایجاد کرد، می‌توان در ایران و در سایر زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی نیز تحول ایجاد کرد و شگفتی آفرید، به طوری که همه را با ناباوری مواجه ساخت. شرط لازم و کافی برای دستیابی به چنین تحولی این است که فردی به مثابه سرمربی یک تیم برجسته سکاندار کشتی توفان‌زده اقتصاد این کشور شود که واقعا و به معنای اعم و اخص کلمه، دانا و توانا باشد.

سرمقاله جهان صنعت در نهایت به این جا رسیده که: دانایی به آن معنی که نه‌تنها با تمام زیر و بم‌های اقتصاد کشور به طور علمی و عملی آشنایی داشته و به تمامی علل و عوامل نقصان‌ها و ناکارآمدی اقتصاد کنونی اشراف و آگاهی داشته باشد بلکه راه‌های برطرف کردن و از بین بردن علل و عوامل یادشده را نیز به خوبی بداند.

پدرام ابراهیمی در ستون طنز شهروند نوشته: نمی دانم این «پلن» دیگر چیست که تازگی‌ها مد شده؟ زمان سلطان علی پروین مگر پلن وجود داشت؟ چیزهایی در گوش ناصر و ممد مایلی و احمدرضا می‌گفت سرخ و سفید شده و می‌رفتند می‌بردند و می‌آمدند بیرون. اما چاره‌ای نیست و باید با تحولات روز دنیا پیش رفت. مثل کی‌روش که به روز است و با خودش پلن دارد و می‌گویند پلن‌اش فقط A و همانا دفاع بسته و ضد حمله است. اما ما برای بازی امشب به پلن B نیاز داریم تا بوسنی را ببریم. ما هم که کارشناس همه چیز! این شما و این پلن‌های پیشنهادی کارلوس پدرام کی‌ابراهیمی‌روش.

در دنبال این طنز آمده: بازیکنان ما به دلیل رشد و نمو در فرهنگ این مرز و بوم برایشان سخت است که هم حواسشان به بازی باشد و هم خجالت بکشند. آنطور هم که از صحنه آهسته‌های شبکه سه پیداست، ملت برزیل سکوی استادیوم‌ها را با سکوی شیرجه استخر اشتباه گرفتند. خب شهروند گرامی، به خیلی چیزها فکر نمی‌کنی، به پوستت که سوخته و جزغاله می‌شود هم فکر نمی‌کنی؟ از سفارت غیور ایران در برزیل تقاضا داریم کمی لابی کند مردها را هم به استادیوم راه بدهند باشد که حواس مهاجمان ما کمتر پرت شود.

آیا مساله ازدیاد جمعیت جدی است

امان الله قرایی مقدم در سرمقاله روزنامه ایران به بازگویی مساله افزایش جمعیت در کشور پرداخته و بعد از تشریح چهار رویکردی که در این زمینه در دنیا وجود دارد اشاره کرده که بر اساس سیاست مالتوس و نظریه ای که نظر به محدود بودن منابع آبی و غذایی در کره زمین داشت در دهه ٧٠ اوتانت، دبیركل ســازمان ملل نیز به دنیا هشدار داد كه باید كشورهای مختلف در جلوگیری از بـاروری اضافی تلاش كنند.

به نظر این جامعه شناس الان در ایران عكس این مسأله وجود دارد. البته کشور از نظر رشد جمعیت در وضعیت طبیعی به سر مییبرد. اما با رشد ١/٦ و ١/٨ جمعیت روبه روست و این یك رشد طبیعی است، گرچه با خطر پیری جمعیت در آینده مواجه است و رهبر سیاستهای كلی را با توجه به این خطراعلام كرده اند. چراكه اگر جامعه ای دچار پیری جمعیت شود، هزینه های آن بشدت افزایش می یابد.

مقاله روزنامه دولت به این جا رسیده که: ایران هم اكنون با پیری فزاینده روبه روست، اما از آن طرف مشكل كمبود آب و منابع هم هست، بطوری كه سازمان ملل اعلام كرده تا سال ٢٠١٥ از مدیترانه تا هند دچار قحطی آب می شود. نباید برنامه ریزی ها به گونه ای باشد که به جمعیت اضافه شود، اما ٤ میلیون بیكار و معتاد و بی خانمان را نادیده بگیرد. مسأله كیفیت جمعیت هم بسیار مهم است. مردم باید از رفاه نسبی هم برخوردار باشند، یعنی جمعیت باید با آموزش و پرورش، مســكن، بهداشت، اشتغال، رفاه اجتماعی و در مجموع اقتصاد در تناسب باشد.

صدا و سیمای میلی و صدا و سیمان

حق نشر عکس shahrvand
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

ابتکار در سرمقاله خود به انتقاد از صدا و سیما پرداخته و نوشته صدا و سیما با رویکرد سیاسی خاص خود و با تنظیم هدفمند موضوع مناظره‌های از جمله با دعوت شایبه‌دار و مهندسی شده از چهره‌های معلوم الحال منسوب به جناح‌ها و گروه‌های سیاسی رقیب، سعی دارد تا با استفاده از استراتژی دفاع بد مواضع این جناح‌ها را تخریب کند. و در این امر تا آنجا پیش رفته است که بسیاری از چهره‌های مطرح سیاسی کشور ورای جناح‌بندیهای سیاسی، از این عملکرد صدا و سیما شاکی باشند.

نویسنده با اشاره به انتقاد چند روز قبل رییس قوه قضاییه از صدا و سیما نوشته جهت‌گیریهای مغرضانه صداوسیما موجب شده است تا اعتماد عمومی به این رسانه پرخرج و انحصاری در سال‌های اخیر سقوط بی سابقه‌ای داشته باشد. رسانه‌ای که به واسطه ناهمگونی برنامه‌های خود و عدم تناسب انها با نیاز مخاطبان، عنوان صدا و سیمان را از مردم به عنوان لقب دریافت کرده است، باید تغییرهای بسیاری را در ساختار وبرنامه‌سازیهای خود لحاظ کند تا بتواند اعتماد از دست رفته را بازگرداند.

مقاله ابتکار در نهایت تاکید کرده که: زد و بندهای اقتصادی برخی افرادی که در دامن این نهاد رسانه‌ای پرورش داده و بیزینس‌های کلانی که از این طریق برای عده‌ای جفت و جور شده دور از چشم مردم، مسئولان و رسانه‌ها نخواهد ماند. آیا روزی هنرمندان محبوب و ساکن ایران زمین از دریچه جعبه جادویی این کشور به مردم سلامی دوباره خواهند داد؟ آیا صدا و سیما به اعتدال بازخواهد گشت؟ یا همچنان باید صدای تلویزیون را ببندیم.

هزار راه نرفته

در حالی که بیشتر روزنامه های امروز از مذاکرات مجلس و احضار وزیر کشور به جهت اعتراض نمایندگان جناح راست به ساپورت های چسبان دختران جوان در صفحات اول خود خبر داده اند غلامعباس توسلی در مقاله ای در آرمان نوشته: نحوه پوشش بانوان در جامعه ایرانی بیش از آنكه یك مساله انتظامی باشد؛ یك مساله فرهنگی و بیش از آن یك چالش اجتماعی است. نحوه پوشش زنان از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی مساله‌ای بود كه پدیدآورندگان انقلاب و بعدها عوامل اجرایی و قانونگذاران با آن درگیر بودند. به هر حال قانونگذاران كشور در شرایط فعلی به خوبی میدانند كه رویكردها و دیدگاه‌های مختلف و بعضا متعارضی پیرامون این مساله وجود دارد.

حق نشر عکس cartoon
Image caption کارتون پیام برومند، شرق

این استاد دانشگاه تاکید کرده از دیدگاه‌ها و مسائل شرعی گوناگون كه تاكنون در باب حجاب زنان مطرح شده است كه بگذریم؛ جامعه‌شناسان می گویند علت‌ها را باید یافت و آن را بررسی كرد وگرنه برخورد انتظامی با معلول، مجریان را ناكام میگذارد.

به همین دلیل درخواست نمایندگان مجلس از وزیر كشور تنها در صورتی می تواند ثمربخش باشد كه علت‌ها را یافته باشند و در پی حل آن برآیند كه مسلما مرحله نهایی راه‌حل در اختیار وزیر محترم كشور است. اما برخوردی كه دیروز با وزیر كشور در صحن علنی مجلس صورت گرفت بیش از هر چیز نشان‌دهنده هزار راه نرفته بود. بیتردید خارج شدن مساله حجاب زنان از دایره مسائل سیاسی میتواند مجریان را در فرهنگ‌سازی بر اساس عرف جامعه هدایت كند.

خلاصه مقاله آرمان این که تا وقتی كه مساله حجاب یك دغدغه سیاسی و جناحی است البته واكنش‌هایی را در میان نسل جوان امروز در میان دارد اما در ۳۵ سال گذشته هیچگاه مجریان دولتی بر آن نبوده‌اند كه این مساله را از طریق مشاوران جامعه‌شناس و رفتارشناس تشخیص دهند و همیشه رسانه‌ها و در كنار آنها دولتمردان به این حوزه نگاهی آغشته به دعواهای مرسوم سیاسی و جناحی داشته‌اند.

پوریا عالمی در ستون طنز شرق نوشت :خبرهای مجلس را دنبال نمی‌کنی؟ دیروز «کلیات طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور تصویب شده» و حواست باشد که «در صورت تصویب جزییات طرح مذکور مجازات دو تا پنج‌سال حبس برای انجام عمل‌های جراحی جهت پیشگیری از بارداری (وازکتومی و توبکتومی) اعمال خواهد شد.» حالا تو می‌گویی من بیایم خودم را بیندازم توی دردسر؟

طرف گفت: ولی من گرفتارم. به هر قیمتی شده باید انجامش بدهم و قالش را بکنم. هرچقدر پول بخواهی بهت می‌دهم.

گفتم: عجب آدمی هستی تو. برای چقدر پول بیایم دست بزنم به این کار و آن کار؟ بعد پنج سال بیفتم حبس، به چه قیمتی؟ شما را نمی‌دانم. ولی توی بند، وسط آن‌همه آدم که یکی اختلاس کرده، یکی بانک زده و... وقتی همه نشسته‌ایم، اگر جاهلی، کسی برگردد و به من بگوید: عالمی، تو را برای چی انداخته‌اند زندان؟ من بدبخت چه بگویم؟ جان آمبولانس‌چی برگردم بگویم برای وازکتومی دارم حبس می‌کشم، دست نمی‌گیرند؟

مطالب مرتبط