'آغاز جیره‌بندی آب در شهرهای بزرگ ایران'

حق نشر عکس MEHR
Image caption ذخیره آب سد زاینده‌رود هم مانند سایر سدهای ایران پایین آمده است

یکی از مدیران شرکت آب ایران از جیره‌بندی آب در چند شهر بزرگ خبر داده است.

شاهین پاک‌روح، معاون هماهنگی و پشتیبانی شرکت آب و فاضلاب ایران به خبرنگاران گفته آب در ۱۲ کلان شهر ایران جیره‌بندی می‌شود.

در حال حاضر به گفته آقای پاک‌روح جیره‌بندی آب در کرج و چند شهر دیگر آغاز شده است.

به جز شهر کرج، شهرهای تهران، همدان، اهواز، مشهد و اصفهان هم از شهرهایی هستند که در ادامه بحران کمبود آب قرار است طرح جیره‌بندی در آن‌ها اجرا شود.

پیش‌ از این وزارت نیروی ایران هشدار داده بود ۳۷ میلیون ایرانی در معرض کم‌آبی قرار دارند و در صورتی که صرفه‌جویی نکنند تابستان با مشکل کم‌آبی رو به رو خواهند شد.

سام خسروی‌فرد، کارشناس محیط زیست جیره‌بندی آب در شهرها و همین‌طور "فرهنگ‌سازی" را غیرموثر توصیف می‌کند و به بی‌بی‌سی می‌گوید گرچه سرانه مصرف خانگی آب در ایران بیش از متوسط جهانی است، اما بیش از ۹۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌‎شود.

به گفته مقام‌های ایران تامین آب برای بخش کشاورزی هم به دلیل دوران خشکسالی، در وضعیت بحرانی است.

پیش‌ از این حمید چیت‌چیان وزیر نیروی ایران گفته بود "اگر جلوی برداشت غیرمجاز از آب‌های زیرزمینی را نگیریم به مرور شاهد پایین رفتن سطح آب، شوری دشت‌ها، خشکسالی و در نتیجه تعطیلی کشاورزی خواهیم بود."

بر اساس گزارشی که اسفندماه گذشته منتشر شد، آب ذخیره شده در پشت سدهای ایران در پایان زمستان به شدت کاهش یافته بود و مخزن ۶۰ سد در مناطق مختلف ایران کمتر از ۳۰ درصد آب داشت.

به گفته آقای خسروی‌فرد، به جای جیره‌بندی آب باید روش‌های آبیاری کشاورزی را مدرن و بهسازی کرد.

ایران چند سال است که دوره خشکسالی را پشت سر می‌گذارد و بخش‌های زیادی از تالاب‌ها و دریاچه‌هایی مانند هامون و ارومیه خشک شده است.