مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ ‌پنجشنبه ۵ تیر

تصاویر، گزارش و تحلیل‌های امروز روزنامه‌های چاپ ایران عمدتا به حذف تیم ملی از مسابقات جام جهانی فوتبال برزیل اختصاص دارد. در این میان طرح سوال و استیضاح وزاری دولت از سوی نمایندگان تندرو مجلس همچنان مورد بحث است.

خداحافظی کی‌روش

حق نشر عکس arman

برخلاف روزهای گذشته که عموما روزنامه‌های اصولگرا به مسابقات جام جهانی فوتبال در برزیل توجه چندانی نشان نمی‌دادند، امروز اما روزنامه جوان، کیهان و وطن‌امروز، دیدار پایانی تیم ملی ایران را به طور مشروح گزارش کرده‌اند. ازجمله حسین جوادی، خبرنگار اعزامی روزنامه وطن‌امروز به برزیل نوشته استب: سرمربی تیم ملی فوتبال ایران که مدت‌هاست صحبت از ماندن یا رفتنش از فوتبال مطرح شده در نشست خبری پس از دیدار برابر بوسنی اعلام کرد که در ماه‌های گذشته منتظر پاسخ پیشنهادی‌اش از سوی ایرانی‌ها بوده اما هیچ پاسخی دریافت نکرده است.

به گزارش آقای جوادی، آقای کی‌روش در این مصاحبه مطبوعاتی گفته که ایران و هواداران فوتبال در آن کشور همیشه در قلب او خواهند بود.

واقعیت فوتبال ایران

حق نشر عکس etemad

علاوه بر روزنامه‌های اصولگرا بقیه روزنامه‌ها اعم از دولتی و مستقل هم کاملا صفحات اول خود را به فوتبال اختصاص داده‌اند. در این میان بیژن ذوالفقارنسب، مربی پیشین تیم ملی در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است: دو بازی خوب تیم ملی ایران مقابل نیجریه و آرژانتین باعث شد تا رضایتی عمومی میان مردم و کارشناسان فوتبال کشور ایجاد شود. همین نکته موجب شد در نبرد سوم با بوسنی، اغلب بازیکنان در دام خودباوری کاذب گرفتار شوند و با اعتماد به نفس بالایی مسابقه را آغاز کنند.

به نوشته آقای ذوالفقارنسب در بازی پایانی، ایران دنبال گل زدن و پیروزی بود و با تاکتیک متفاوتی وارد زمین شد، اما با توجه به ذات فوتبال ما که بیشتر بازیکنان، خلاق و تاکتیک‌پذیر نیستند، نتوانستند تاکتیک مورد نظر کارلوس کی‌روش را در زمین پیاده کنند.

در مخالفت با کمپین ماندن کی‌روش

حق نشر عکس sharq

مصطفی عابدی، روزنامه‌نگار در روزنامه شهروند نوشته که فوتبال ایران از حیث مدیریت، باشگاه‌داری، فساد، بازیکن‌سالاری و زیرساخت‌ها در بخش خصوصی بسیار شکننده و ضعیف است. فوتبالی که از بی‌ثباتی و عدم شفافیت مالی در رنج است، فوتبالی که تا خرخره رانتی است و نه تنها سودآور و مولد نیست، بلکه از جیب ملت هزینه می‌کند و بدون رعایت قواعد بازار، پول‌های کلانی در آن رد و بدل می‌شود.

به اعتقاد نویسنده با توجه به جمیع ملاحظات فوق، اجازه دهید با خوبی و خوشی با آقای کی‌روش خداحافظی کنیم تا شیرینی این خاطره زیر زبانمان بماند و آن را با اتفاقات بعدی تلخ نکنیم که به ضرر هر دو طرف است.

آقای عابدی در پایان نوشته که واقعیت این است که تاکنون اراده روشن و کارآمد برای اصلاح ساختار فوتبال دیده نشده، در این میان وزارت ورزش در پی به حاشیه راندن فوتبال است و به غلط گمان می‌کند که راه‌حل مشکلات فوتبال، توجه بیشتر به سایر ورزش‌هاست.

تذکرات فوق محرمانه به روحانی

مهشید ستوده در روزنامه اعتماد نوشته است:‌ در یک سالگی دولت یازدهم بازار تذکر به دولت تازه کار و علنی شدن انتقادات از دولت پیشین گرم است، بازاری که معلوم نیست گرمایش تا چقدر دیگر افزایش می‌یابد.

حق نشر عکس vatan

این دومین بار است که تذکرات آیت‌الله محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به دولت افشا می‌شود، تذکراتی که مرتبه پیش به گفته خود آیت‌الله یزدی به تندی به دستیار رئیس جمهور داده شده بود اما این بار از سوی جامعه مدرسین به کل دولت و احتمالا در جلسه چندی پیش آنها با دولت مطرح شده است.

به نوشته این گزارش، جامعه مدرسین حالا منتظر واکنش دولت است. شرایط نشان می‌دهد که با وجود تلاش دولت برای مستحکم کردن رابطه با حوزه اما هنوز هم عده‌ای از حوزویان از این رابطه ناراضی بوده و در حال مرور خاطرات تلخ دوره احمدی‌نژاد هستند. با این همه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم یکی از دو قطب اصلی تصمیم‌گیر برای انتخابات‌ها در جریان اصولگرایی است. جامعه‌ای که اصولگرایان در سال‌های اخیر آن را نادیده گرفتند.

طرح استیضاح وزرا با کدام هدف؟

موضوع بدحجابی و نمایش چند تصویر از زنانی با پوشش ساپورت یا شلوار چسبان در صحن علنی روز سه‌شنبه همچنان با انتقاد از سوی برخی روزنامه‌های مستقل همراه است. از جمله مسعود پزشکیان، نماینده مجلس در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است:‌ سوال از دو وزیر و در معرض استیضاح قرار دادن چندین وزیر از جمله وزیر علوم، نیرو و جهاد کشاورزی فشار سیاسی و جناحی بر دولت است. آنچه نمایندگان میانه‌رو در روزهای گذشته در صحن علنی مجلس شاهد آن هستند، قوت گرفتن نگاه جناحی و جایگزین شدن چنین رویکرد اشتباهی به جای بحث‌های کارشناسی حول محور وظایف وزراست.

به اعتقاد آقای پزشکیان بحث حجاب بیش از آن که یک مساله سیاسی و جناحی باشد، یک بحث فرهنگی است. در موضوع کارت زردی که روز سه‌شنبه به وزیر کشور داده شد، نمایندگان به خوبی واقفند که حجاب و بحث‌های رفتاری جامعه، ارتباطی با عملکرد آن وزارتخانه ندارد و در این خصوص ۲۲ نهاد مسئول وجود دارند که هر کدام از آنها باید به نوعی پاسخگوی سوال نمایندگان باشند.

روابط تهران‌-‌لندن

حق نشر عکس shahrvand

در حالی که برخی از روزنامه‌ها به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از مسیر عادی شدن روابط تهران و لندن نوشته‌اند، روزنامه سیاست روز در گزارشی از دریافت غرامت از سوی بریتانیا انتقاد کرده است.

به نوشته این گزارش، رفتار انگلیسی‌ها مبنی بر دریافت غرامت این ابهام را ایجاد می‌کند که آیا فراموش کردن گذشته صرفا شامل ایرانی‌ها می‌شود و انگلیسی‌ها نباید چیزی را فراموش کنند؟

روزنامه سیاست‌روز ضمن ادعای این که حمله به سفارت بریتانیا در تهران از سوی عده‌ای موسوم به دانشجویان بسیجی یک حرکت خودجوش بوده، نوشته که دولتی نشان دادن این تجمع و خسارت‌های وارد شده به سفارت جای سوال دارد. هر چند در جمله بعدی اذعان شده که سفارت یک کشور در کشوری دیگر جز خاک آن کشور قلمداد می‌شود و تامین امنیت آن با کشور میزبان است. از همین رو نویسنده مدعی شده که پرداخت خسارت وارده به سفارت باید مطرح باشد نه این که انگلیس خواستار پرداخت غرامتی باشد که مبلغ بیشتری نسبت به خسارت وارده دارد.

مطالب مرتبط