معاون وزارت خارجه ایران: به عراق تجهیزات نفرستاده‌ایم

حق نشر عکس YJC.IR
Image caption حسین امیرعبداللهیان می‌گوید عراق توان مقابله با داعش را دارد و تا کنون از ایران کمکی نخواسته است

یکی از معاونان وزارت خارجه ایران ارسال تجهیزات نظامی به عراق را تکذیب کرده است.

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران به العالم، شبکه عربی صدای و سیمای ایران گفته است در صورت درخواست عراق، ایران به این کشور تجهیزات نظامی خواهد فرستاد اما "تا کنون چنین درخواستی مطرح نشده است."

آقای عبداللهیان می‌گوید ایران در صورت درخواست عراق، "در چارچوب حقوق بین‌الملل و قراردادهای روشن و متعارف" به عراق تجهیزات ارسال خواهد کرد.

پیش‌تر روزنامه نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده بود، ایران هواپیماهای بی‌سرنشین و تجهیزات نظامی نیمه‌سنگین به بغداد فرستاده است.

این روزنامه به نقل از یک مقام آگاه که ادعا کرده به اسناد طبقه‌بندی شده دسترسی دارد، نوشته بود از ایران روزانه دو پرواز به مقصد بغداد حرکت می‌کند که بار هر کدام از هواپیماها ۷۰ تن تجهیزات نظامی است.

به گفته این مقام آگاه، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران هم اخیرا دست‌کم دو بار به عراق سفر کرده است.

وزارت خارجه ایران حضور فرمانده سپاه قدس در عراق را تکذیب کرده است.

هم‌زمان با انتشار این گزارش‌ها نیمی از ۳۰۰ مشاور نظامی که باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود، وارد عراق شده‌اند.

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی به مقام‌های جمهوری اسلامی توصیه کرده برای حل بحران عراق و رفع خطر داعش با آمریکا و سایر قدرت‌های منطقه همکاری کنند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران پیش‌تر گفته بود در صورت درخواست عراق، درباره همکاری با آمریکا فکر می‌کند اما مقام‌های نظامی ایران احتمال همکاری با آمریکا را رد کرده‌اند.

به گفته سازمان ملل متحد، از ۱۵ خرداد (۵ ژوئن) تا پایان این ماه دست‌کم ۱۰۷۰ نفر در جریان پیش‌روی نیروهای داعش در خاک عراق کشته شده‌اند.

مطالب مرتبط