اولین مانور هسته‌ای ایران در منطقه اتمی اصفهان برگزار شد

حق نشر عکس aeoi.org.ir
Image caption یکی از کارخانه‌های مرتبط با صنایع اتمی ایران در اصفهان

مقامات اصفهان گزارش کرده‌اند که اولین مانور هسته‌ای ایران در این شهر برگزار شده است.

بنا به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، این رزمایش با فرماندهی استاندار اصفهان بعنوان فرمانده قرارگاه موسوم به "پرتوی رافع"ˈ برگزار شده است.

روز گذشته اصغر زارعان، رئیس کمیته پدافند غیرعامل و مدیریت بحران صنعت هسته‌ای ایران، به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفت: "این رزمایش با هدف برخورد با اقدامات احتمالی از سوی بیگانگان، حوادث پرتوی، هر گونه شرایط اضطرار و بحرانی و مقابله با نفوذ احتمالی در راستای خرابکاری صنعتی و فیزیکی صورت می‌گیرد."

اصفهان مقر برخی از مهمترین تاسیسات اتمی ایران است.

رسول زرگرپور، استاندار اصفهان، به ایرنا گفته "با وجود دو واحد هسته‌ای در استان اصفهان، نیاز است این نوع رزمایش‌ها بصورت مستمر برگزار شود تا آمادگی‌های لازم در این زمینه افزایش یابد."

به گفته آقای زرگرپور "در جریان برگزاری این رزمایش به صورت فرضی مراکز هسته‌ای مورد تهاجم موشکی قرار گرفت و خساراتی به آنها وارد شد."

کمیته پدافند غیرعامل و مدیریت بحران صنعت هسته‌ای ایران، وابسته به سازمان انرژی اتمی است و در سال‌های اخیر به به عنوان ساختاری جدید، برای یگان حفاظتی تاسیسات اتمی طراحی شده است.

مخالفت برخی کشورهای غربی با توسعه برنامه اتمی ایران به ظن انحراف به سوی برنامه‌های غیر صلح‌آمیز، به تصویب تحریم‌های وسیعی علیه این کشور انجامیده است. علاوه بر این، مصطفی احمدی‌ روشن، مسعود علی‌محمدی، مجید شهریاری و داریوش رضایی‌نژاد، از دانشمندان و دست‌اندرکاران برنامه اتمی ایران هم مورد سوءقصد قرار گرفته‌اند.

مقام‌های ایرانی اسرائیل را به ترور این افراد متهم می‌کنند اما مقام‌های اسرائیل معمولا درباره چنین اتهاماتی موضع صریحی نمی‌گیرند.

پس از سوءقصد به جان مصطفی احمدی روشن، یوا مردخای، از فرماندهان نظامی اسرائیل، گفته بود: "من نمی‌دانم چه کسی دانشمند ایرانی را کشته، اما مطمئنا برای او اشک نمی‌ریزم."