هاشمی شاهرودی موقتا رییس مجلس خبرگان شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption از راست احمد خاتمی (منشی)، هاشمی شاهرودی (نایب رییس اول)، مهدوی کنی (رییس) و محمد یزدی (نایب رییس دوم)

محمود هاشمی شاهرودی به‌طور موقت رییس مجلس خبرگان رهبری در ایران شد.

آقای هاشمی شاهرودی، نایب رییس اول مجلس خبرگان رهبری است و در غیاب محمدرضا مهدوی‌کنی که به دلیل عارضه مغزی در بیمارستان است، ریاست این مجلس را به عهده خواهد داشت.

احمد خاتمی، از اعضای هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری روز چهارشنبه در نشست این مجلس گفته بر اساس آیین‌نامه مجلس خبرگان، اگر عضوی از هیات رییسه مجلس خبرگان استعفا کند یا از دنیا برود، در اولین جلسه مجلس خبرنگان جایگزین او مشخص خواهد شد اما تا مشخص شدن وضعیت آقای مهدوی‌کنی، نایب رییس اول اداره مجلس را به عهده می‌گیرد.

محمود هاشمی شاهرودی، رییس پیشین قوه قضاییه ایران، اکبر هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و محمد یزدی، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از گزینه‌هایی هستند که تحلیلگران به عنوان جانشین‌های احتمالی رییس مجلس خبرگان نام می‌برند.

سه سال پیش، بعد از اکبر هاشمی رفسنجانی، ریاست مجلس خبرگان به محمدرضا مهدوی کنی رسید که از طرف حامیان رهبر ایران حمایت می‌شد. آقای هاشمی که آن زمان مورد انتقاد شدید طیف حامیان رهبر ایران بود، برای ریاست مجلس خبرگان نامزد نشد.

مجلس خبرگان رهبری متشکل از فقهای واجد شرایط، وظیفه نظارت بر عملکرد و عزل و نصب رهبر را به عهده دارد.

انتخاب آیت‌الله حسینعلی منتظری به عنوان قائم مقام رهبر ایران در دهه شصت و انتخاب آیت‌الله علی خامنه‌ای به عنوان رهبر در اواخر دهه شصت از مهم‌ترین تصمیمات این مجلس بوده است.

مطالب مرتبط