'بیش از ۶۰ درصد' پناهجویان افغان در ایران باسواد هستند

حق نشر عکس ISNA
Image caption نزدیک به ۹۵۰ هزار نفر از اتباع افغانستان به عنوان پناهنده در ایران زندگی می‌کنند

نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران گفته است که ایران پس از لبنان و پاکستان سومین کشوری است که بیشترین پناهنده را دارد.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، سیوانکا جاناپالا ایران را یکی از مهم‌ترین شرکای اجرایی کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان خواند، ولی بدون آن که به رقمی درباره تعداد پناهجویان افغان در ایران اشاره‌ای کند، گفت این کشور در سال ۲۰۱۴ میلادی میزبان تعداد زیادی از پناهجویان تبعه افغانستان بوده است.

او گفته میزان باسوادی پناهندگان افغان در ایران از ۶ درصد در سال ۱۳۵۸ به بیش از ۶۰ درصد در سال ۱۳۹۲ رسیده است و این روند را از دستاوردهای ایران در حمایت از پناهندگان ارزیابی کرده است.

ایرنا به نقل از عزیز کاظمی، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور ایران گزارش کرده است که در مجموع ۹۵۰ هزار نفر از اتباع افغانستان به عنوان پناهنده در ایران زندگی می‌کنند که از این تعداد هم‌اکنون ۳۲۰ هزار نفر دانش‌آموز و ۱۱ هزار نفر دانشجو هستند.

آقای کاظمی گفته است که نزدیک به ۳۲ هزار نفر از اتباع عراق هم به عنوان پناهنده در ایران زندگی می‌کنند. وی اضافه کرد آماری درباره اتباع غیرمجاز در ایران وجود ندارد، ولی برآورد شده است حدود ۸۰۰ هزار نفر از اتباع افغانستان به‌طور غیرمجاز در ایران به سر می‌برند.

طبق قوانین ایران، آن دسته از اتباع افغانستان که به صورت رسمی و با مدارک مورد تایید، به عنوان پناهنده در آن کشور زندگی می‌کنند، از خدماتی همچون آموزش و پرورش برخوردارند، ولی کودکان خانواده‌هایی که بدون مدرک در ایران به سر می‌برند اجازه ندارند به مدرسه بروند. در سال‌های اخیر فعالان اجتماعی سعی داشته‌اند با تشکیل کلاس‌های درس غیررسمی، این دسته از کودکان افغان را آموزش دهند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور ایران گفته است ۹۷ درصد پناهندگان در ایران بین مردم زندگی می‌کنند و از بیشتر خدمات اجتماعی بهره‌مند هستند، در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان پناهندگان باید در کمپ‌های ویژه زندگی کنند.

مطالب مرتبط