درخواست سازمان ملل برای لغو اعدام راضیه ابراهیمی

عکس از خبرگزاری مهر حق نشر عکس MEHR
Image caption عکس از خبرگزاری مهر - وضعیت پرونده اکنون نامعلوم است

ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از ایران خواسته است از اعدام زنی که براساس قوانین بین المللی در زیر سن قانونی مرتکب قتل شده بود خودداری کند.

درخواست لغو اعدام به پرونده راضیه ابراهیمی مربوط می شود که اکنون ۲۱ سال دارد.

به گزارش منابع خبری در ایران خانم ابراهیمی در سن ۱۴ سالگی توسط پدرش وادار به ازدواج و در ۱۵ سالگی بچه دار شد.

او چهار سال قبل در سن ۱۷ سالگی پس از قرار گرفتن در معرض خشونت خانوادگی شوهرش را کشت.

ابراهیمی پس از این حادثه دستگیر و به اعدام محکوم شد.

او قرار بود دو ماه قبل اعدام شود اما اجرای آن به تاخیر افتاد.

حسن آقاخانی وکیل راضیه ابراهیمی به رسانه های ایران گفته است که دلیل توقف اعدام این بود که قاضی اجرای حکم پذیرفت موکل او هنگام ارتکاب جرم ۱۷ سال داشته و بنابراین مشمول ماده ۹۱ قانون جدید مجازات اسلامی می شود.

طبق این ماده بلوغ فکری و ادراکی متهمانی که قبل از ۱۸ سالگی مرتکب قتل شده‌اند باید توسط پزشکی قانونی بررسی شود و اگر بلوغ آنها به تایید رسید آن‌ گاه برای آنها مجازات تعیین می‌شود.

حسن آقاخانی می گوید که هرچند وضعیت موکلش نامعلوم است اما از رئیس قوه قضاییه خواستار بررسی مجدد پرونده شده است.

خانم پیلای در بیانیه ای که روز پنجشنبه منتشر کرد نوشت که اعدام قریب الوقوع راضیه ابراهیمی یک بار دیگر استفاده غیرقابل قبول از مجازات اعدام در ایران برای خاطیانی که هنگام ارتکاب جرم زیر ۱۸ سال داشته اند را پررنگ می کند.

او نوشت که صرف نظر از شرایط حاکم بر جنایت، صدور اعدام برای جرایمی که زیر ۱۸ سالگی انجام شده آشکارا ناقض قوانین حقوق بشر بین المللی است.

Image caption خانم پیلای گفت اعدام افراد زیر ۱۸ سال مغایر تعهدات بین المللی ایران است

خانم پیلای می گوید که بنابرگزارش ها دست کم ۱۶۰ نفر در ایران به خاطر جرایمی که ادعا می شود در زیر سن قانونی مرتکب شده اند در انتظار اعدام هستند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل همچنین از ایران خواست مجازات اعدام را با هدف لغو کامل آن معلق کند.

به گفته او مجازات اعدام برای افراد زیر سن قانونی مغایر تعهدات بین المللی ایران در قبال کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودک است.

این بیانیه همچنین به اعدام دو ماه قبل یک پسر ۱۷ ساله افغان در اصفهان در ارتباط با جرایم مواد مخدر اشاره و نسبت به عادلانه بودن روند محاکمه او ابراز نگرانی می کند. ظاهرا جنت میر به وکیل یا خدمات کنسولی کشورش دسترسی نداشته است.

براساس این بیانیه پنج شهروند دیگر افغانستان هم همزمان با جنت میر با اتهامات مشابه اعدام شدند.

خانم پیلای همچنین نسبت به سرنوشت چهار شهروند کرد ایرانی به نام های حامد احمدی، کمال مولایی، جهانگیر دهقانی و جمشید دهقانی ابراز نگرانی کرده است.

خانم پیلای نوشت که در روند محاکمه این افراد که چهار سال قبل بازداشت و به محاربه و افساد فی الارض متهم شده بودند معیارهای بین المللی رعایت نشده است.

به گفته او حداقل شش زندانی سیاسی در سال جاری در ایران اعدام شده اند و اضافه کرد که به گفته برخی منابع این رقم می تواند «به طور قابل توجهی بیشتر باشد.» در سال جاری میلادی تاکنون بیش از ۲۵۰ نفر در ایران اعدام شده اند.

به گفته سازمان ملل ایران بعد از چین بیشتر آمار اعدام در جهان را دارد.

مطالب مرتبط