رئیس ستاد مشترک آمریکا: همکاری با ایران در عراق محال نیست

حق نشر عکس AP
Image caption به گفته فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، کاخ سفید در حال حاضر با دیده تردید و پرهیز به همکاری با ایران در عراق نگاه می‌کند

ژنرال مارتین دمپسی، فرمانده ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا گفته با وجود یکی نبودن اهداف آمریکا و ایران در عراق، همکاری دو کشور در مقابله با داعش محال نیست هر چند هنوز برای عملی شدن چنین همکاری راه درازی باید طی شود.

این فرمانده ارشد نظامی آمریکا روز جمعه (۲۶ ژوئن - ششم تیر) در گفتگو با شبکه دولتی ان.پی.آر گفت: "ما اول از همه باید دریابیم که آیا ایران هم اکنون در حال مشاوره و آموزش دادن به نیروهای امنیتی عراق است یا نه ... و تنها بعد از یافتن واقعیت‌ها است که می‌توانیم در این مورد تصمیم‌گیری کنیم."

ژنرال دمپسی همچنین تاکید کرده است که کشورش فعلا با دیده تردید و پرهیز به همکاری با ایران نگاه می‌کند تا زمانی که دریابد در کدام عرصه و موضوع در عراق با ایران همسو خواهد بود و آن وقت درباره همکاری با تهران تصمیم خواهد گرفت.

با وجود این، آقای دمپسی گفته است: "من می‌توانم هم اکنون به شما اطمینان دهم که اهداف ما و ایران در عراق همسان نخواهد بود و ما در این باره کاملا موضع‌مان را روشن ساخته‌ایم."

موضوع همکاری میان آمریکا و ایران در عراق و بر علیه مواضع دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در روزهای اخیر مورد توجه مقام‌های دو کشور بوده است.

به عبارت دیگر، از نظر ناظران، اشغال بخش‌های مهمی از خاک عراق توسط داعش و خطر پیش‌روی این گروه تندروی سنی به سوی بغداد، در رویدادی کم سابقه تهران، واشنگتن و مسکو را همسو کرده است.

مطالب مرتبط