بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران ‫- هفتم تیر

روزنامه های اول هفته در صفحات اول خود یاد و خاطره هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰ را زنده داشته اند که در بزرگ ترین عملیات تروریستی، آیت الله بهشتی چهره متنفذ جمهوری اسلامی و رییس قوه قضاییه به اتفاق گروهی از وزیران و نمایندگان مجلس در جلسه حزب جمهوری اسلامی با انفجاری کشته شدند‫.

ادامه اظهار نظرها درباره داعش و تحولات کشور عراق، و مقالات و گزارش هایی درباره تیم ملی فوتبال ایران که از حضور در مرحله دوم مسابقات جام جهانی فوتبال بازماند از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست که در عین حال همچنان به بحث درباره طرحی از نمایندگان مجلس که هر نوع جلوگیری از باروری و تکثیر جمعیت را جرم شناخته ادامه داده اند‫.

حق نشر عکس Etelaat Newspaper June28
Image caption عکس صفحه اول اطلاعات از دیدار حسن روحانی از نمایشگاهی در موزه هفت تیر

بازي جديد آمريكا و انگليس؟

در حالی که روزنامه های مختلف همچنان نظر مقامات کشور و اصولگرایان را منعکس می کنند که گروه داعش را ساخته آمریکا می دانند، صباح زنگنه این مقام سابق دولت و تحلیلگر مسایل بین المللی در مقاله ای در آرمان نوشته: عربستان و برخي از كشورهاي منطقه تصور مي‌كنند با تحرك داعش در خاورميانه و ناامن شدن عراق برنده بازي آنها خواهند بود درحالي که كارشناسان بر اين باورند اين بازي برنده ندارد. تركيه، عربستان و اردن از مهم‌ترين بازندگان صحنه سياسي خاورميانه هستند. آنها اكنون از گروهکی به نام داعش خطر احساس مي‌كنند.

نویسنده در عین حال توضیح داده: حاميان منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي داعش به دنبال مطرح كردن طرح‌هاي تجزيه‌طلبانه خود در خاورميانه هستند. بي‌ترديد بي‌ثباتي منطقه و مطرح شدن طرح‌هاي تجزيه‌طلبانه انگيزه اصلي حاميان گروهك‌هاي تروريستي و ازجمله حاميان عربي و بين‌المللي این گروه تروریستی است.

مقاله آرمان تاکید کرده: اين فرضيه كه داعش را آمريكا مديريت و هدايت مي‌كند هم قطعا فرضيه درستي نيست و به نظر کارشناسان سطحي است. نبايد توان آمريكا را بيش از آنچه هست، تصور كرد؛ اگر فرضيه مديريت داعش توسط واشنگتن پذیرفته شود ناچار باید قبول کرد كه مديريت راهبردي آمريكا در منطقه فوق العاده قوي است.در حالی که آمریکا چنین قدرتی ندارد.

سالگرد سوم تیر

حق نشر عکس Roozan Newspaper June28
Image caption کارتون روزنامه روزان

محمدرضا محمدی در مقاله ای در شهروند از سوم تیر یاد کرده است: ۲۷‌ سال پیش، هفت روز از تابستان گذشته بودو عقربه‌های ساعت به حدود ساعت چهار و نیمِ عصر رسیده که پرنده‌های آهنینی حامل گازهاي ارگانوفسفره (عوامل اعصاب، تاول‌‌زا و گاز خردل) در آسمان سردشت ظاهر شدند؛ شهری در منتهی‌الیه شمال غرب ایران.

به نوشته این مقاله بچه‌ها مشغول بازی در کوچه بودند و بزرگترها درحال استراحت. هرچند در آن روزهای جنگ، کسی نمی‌توانست سرِ راحت، زمین بگذارد. تا آن‌که چهار بمب شیمیایی در چهار نقطه پرجمعیت شهر (عموما مناطق غربی)، بر سرِ مردم سردشت هوار شد و دنیا بر سرشان آوار. سه بمب دیگر هم در روستاهای اطراف شهر ریخته شد. اگرچه در این رخداد تلخ، ۸‌هزار نفر - در برخی منابع ۱۰‌هزار نفر و ۴۶۰۰ نفر هم ذکر شده است - از غیرنظامیان سردشتِ ۲۰‌هزارنفری کشته شدند اما آثار زخم‌ها و تاول‌ها در کنار سرفه‌های بی‌پایان همچنان ادامه دارد .

به نوشته شهروند: در نسل امروز، بسیاری از نوزادان، به خاطر مادران شیمیایی، معلول به دنیا آمده‌اند. حتی چون پس از حادثه، اسامی همه مصدومان به‌خصوص در روستاها به ثبت نرسید، خیلی‌هایشان سند جانبازی ندارند. در کنار اینها، مرکز مداوای مصدومان هم در سرذشت، حال و روز خوبی ندارد. امید است مانند فاجعه اتمی هیروشیما و ناکازاکی، به مردم آسیب‌دیده این شهر که به نسل سومِ پس از آن رسیده‌اند و سه‌سال دیگر سه دهه می‌شود، توجه جهانیِ بیش از پیش صورت گیرد. هرچند شاید امیدی واهی باشد!

داروهای تقلبی زیبایی

علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات به گزارش هایی اشاره کرده که روزنامه های مختلف امروز هم آن را نقل کرده اند، و نشان می دهد داروهای تقلبی ماهواره ای در کشور فراوان شده است. داروهایی که به قول یک مقام دولتی با مارک های تقلبی در ترکیه و کردستان عراق تولید می کنند.

مقاله اطلاعات از آن میان تاکید خود را بر داروهایی گذاشته که از طریق شبکه های ماهواره ای تلویزیونی تبلیغ می شوند و خریداران با تلفن سفارش می دهند و در داخل کشور در خانه ها توزیع می شود. کاری که به نظر نویسنده نیروهای انتظامی به آسانی می توانند مانعش شوند

چرا که دستگیری و پیگرد افرادی که دفتر و تلفن پیک‌موتوری دارند و کالایی را در محل تحویل و روش مصرف آن را شرح می‌دهند و پول می‌گیرند و می‌روند،‌ از نوشیدن آب هم آسان‌تر است

نویسنده با اشاره به ناسالم بودن این دارو ها و این که معمولا برای زیبایی است پرسیده چطور ممکن است اخبار و مستندات مرگ، جنون، سکته، اغما و ابتلا به بیماری‌های لاعلاج بواسطه مصرف این داروها در رسانه‌ها منعکس شود اما خیلی‌ها،‌ به رغم دانستن و دیدن این موارد، پول کلانی بدهند تا این داروها را بگیرند؟ داروهای زیبایی شامل لاغر کننده‌ها، چاق‌ کننده‌ها،‌ داروهای بدنسازی و ایجاد کننده عضله، داروهای رفع چروک و لک و پیس و ضدافتادگی پلک و ضد آویزان شدن غبغب و ضد ریزش و محرک رویش مو .

سرمقاله اطلاعات در حقیقت پرسیده: چرا این میل به زیبایی به قدری قوی و تأثیرگذار شده که عقل انسان‌ها را تحت تأثیر گذاشته و ریسک پذیری افراد را تا این حد بالا برده است؟

با پیروزی تیم و شادی مردم مخالف‌اند

حق نشر عکس Arman Newspaper June28
Image caption کارتون مهدی عزیزی، آرمان

حميدرضا شکوهي در واکاوي دو جرياني که به مخالفت با نظرات غالب مردم درباره تيم ملي اند در سرمقاله مردم سالاری نوشته: این دو جريان نظر و شادي مردم را بر نمي‌تابند. برخی که کارنامه مثبتي هم در نزد افکار عمومي ندارند در فدراسيون فوتبال و حتي وزارت ورزش و جوانان هم حضور دارند و به حدي در پي تحقق اهداف خود بودند که براي جلوگيري از تمديد قرارداد کي‌روش پيش از جام جهاني فعالیت می کردند.

نویسنده مقاله گروه دوم را کسانی توصیف کرده که به نظرشان تيم ملي نبايد موفق شود چون ممکن است از موفقيت تيم ملي فوتبال ايران توسط برخي سياستمداران سوء استفاده شود. برخي هم که چون مخالف دولت يا حتي حکومت هستند، آرزوي باخت تيم ملي فوتبال ايران را داشتند. آنها هم روي ديگري از سکه مخالفت با نظر مردم هستند. آنها ظاهرا دموکرات هستند، اما در عمل به گونه‌اي ديگر عمل مي‌کنند

سرمقاله مردم سالاری سرانجام به این جا رسیده که هر دو دسته‌ نه شادي مردم را دوست دارند، نه به راي و نظر مردم احترام مي‌گذارند. نظر مردم و حتي شادماني آنان تا جايي برايشان محترم است که منافع فردي و گروهي و ديدگاه‌هاي سياسي آنها را خدشه دارد نکند.

موافق و مخالف وازگتومی

در هفته گذشته و بعد از انتشار خبر طرح دوفوریتی نمایندگان مجلس برای جلوگیری از کاهش جمعیت که بر اساس بخشی از آن وازگتومی(بستن لوله تناسلی مرد) و هر نوع جلوگیری از بارداری جرم محسوب می شود، بسیاری از کارشناسان با آن طرح مخالفت ابراز داشته و طنزنویسان نیز، برای کسانی که ندانسته وازگتومی کرده باشند شرح های طعنه آمیزی نوشتند.

کیهان در سرمقاله امروز خود به حمایت از طرح نمایندگان تندرو مجلس برخاسته و مخالفان را کسانی دانسته که می خواهند مردم همچنان مقطوع النسل شوند. چنان اعتراض‌ می کنند که گویی این امر از حقوق حقه و مسلم مردم است و نمی‌توان آن را از ایشان سلب نمود. حال آنکه نباید فراموش کرد که ترویج و جواز آن در شرایط اضطرار و براساس مصلحت‌های وقت بود و نه به عنوان یک برنامه دائمی و حقی مسلم مثل حق حیات.

نویسنده کیهان وازگتومی را به معنای مقطوع النسل کردن دانسته و نوشته بسیاری از منتقدان و مخالفان داخلی موضوع از درک موضوع به عنوان یک حرکت مهم و یک برنامه هدفمند از سوی دشمن غافلند و نمی‌خواهند موضوع را از این منظر ببینند. آنها باور نمی‌کنند که همانگونه که می‌توان نسل یک ملت را با جنگ یا اعتیاد به مواد مخدر یا روش‌های دیگر نابود کرد، می‌توان در یک برنامه منظم و حساب‌شده، به ترویج و تبلیغ قطع نسل پرداخت و مدام در تنور آن دمید و امکان و ابزارش را به سادگی فراهم کرد.

.کیهان در پاسخ به آنها که از کار فرهنگی سخن می‌گویند نوشته: بیست و چند سال حرکت در مسیر اشتباه در مسئله جمعیت، به قدر کافی فرصت‌ها را به باد داده و نمی‌توان اکنون و پس از گذشت سه سال از هشدارهای صریح رهبر معظم انقلاب، باز هم فرصت‌سوزی کرد و تصویب مقررات ارزشمندی برای حفظ نسل ایرانی را به تاخیر انداخت.

ارش نصر اصفهانی در مقاله ای در شهروند در نقطه مقابل کیهان قرار گرفته و نوشته تصویب طرح ممنوعیت جلوگیری دایمی از بارداری در مجلس به دنبال خود حاشیه‌های فراوانی به وجود آورده است. به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس شورای اسلامی این طرح را گا در راستای «سیاست‌های کلی جمعیت» تلقی می‌کنند. اما سوال این‌جاست که این طرح تا چه میزان با بسته سیاستی مذکور منطبق است؟

نویسنده یادآوری کرده: سیاست‌های ابلاغ‌شده جمعیت، عمدتا معطوف به زمینه‌سازی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای افزایش ازدواج و فرزندآوری و همچنین فراهم کردن بستر مناسب برای اسکان و رفاه جمعیت جدید در سرتاسر کشور در آینده است. درواقع این سیاست‌ها علاوه بر این‌که بر موضوع افزایش کمی جمعیت تأکید دارد، کیفیت زندگی این جمعیت جدید براساس مسائل، چالش‌ها و مقتضیات اقتصادی، زیست‌محیطی و اجتماعی کشور را نیز مورد توجه قرار می‌دهد.

شهروند تاکید کرده: مسأله اصلی امروز ما در مورد کاهش جمعیت، بالارفتن سن ازدواج و کاهش نرخ باروری به‌ویژه در میان جوانان است. به‌طورکلی می‌توان جوانانی را که ازدواج نمی‌کنند یا بچه‌دار نمی‌شوند به دو گروه تقسیم کرد: اول کسانی که به هر دلیل «تمایل» به ازدواج یا فرزندآوری ندارند و دوم جوانانی که به‌رغم تمایل به ازدواج یا فرزندآوری شرایط پیرامونی به‌ویژه اقتصادی را برای این کار مناسب نمی‌بینند و لذا «توانایی» آن را ندارند.

هنگامه شهیدی هم در مقاله ای در روزنامه روزان پرسیده افزایش جمعیت کشور با کدام نگاه .

به نوشته این روزنامه نگار تاکنون و دست کم در ده های اخیر هیچ موردی از جلوگیری از کاهش زاد و ولد در هیچ نقطه جهان تنبه و جریمه نداشته بلکه برعکس محدویت ها برای اجبار یا تشویق کاهش جمعیت بوده است.

نویسنده مقاله روزان به تجربه ایران اشاره کرده که تجربه کشورهای مختلف نشان می دهد کاهش سن ازدواج و در نتیجه بالا رفتن نرخ باروری وابستگی به مولفه های اقتصادی دارد در شرایطی که رونق اقتصادی وجود داشته باشد و زمینه برای تشکیل خانواده فراهم شود برعکس زمانی که جیب مردم خالی تر شود نه تنها رغبت به ازدواج کم می شود که بحران هایی مانند سونامی طلاق و هرج و مرج جنسی هم پدید می آید

شوخی با وازگتومی

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد پرسیده: اگر يك نفر مرتكب عمل شنيع وازكتومي شود بايد او را به عنوان يك مجرم با كدام دسته از مجرمان ديگر هم‌سلول كرد؟ پاسخ ها این هاست‫: الف- هپي‌ها، ب- جاني‌ها، پ- ?خاوري‌

پرسش دیگر طنز نویس این است که‫: ما بايد به كدام‌يك از دلايل زير با سوزاندن جنازه خدابيامرز ريچارد فراي فقيد مخالفت کنیم‫.نویسنده خود پاسخ داده

الف- ممكن است خاكستر او از طريق توفان‌هاي شديدي كه تازگي مد شده سر از ايران در بياورد.

ب- ممكن است خاكسترش را به دريا بريزند و از طريق آب‌هاي آزاد و سونامي وارد كشور شود .

پ- ممكن است به صورت قاچاق و در يك ظرف شيشه‌يي يواشكي وارد ميهن شود.

ت- هر سه مورد

آیدین سیار سریع در ستون طنز شهروند از قول معاون فرهنگی ستاد منع وازکتومی نوشته: کسانی که این عمل قبیح را انجام می‌دهند از روزنامه‌نگاران هم بدترند. و از زبان یک لوله‌کش بیمناک اضافه کرده: مردم از زمان تصویب طرح منع وازکتومی جور دیگری به ما نگاه می‌کنند.

یکی از لوله‌کشان شریف کشور در گفت‌وگو با «شهروند» گفت: هفته پیش مردی میانسال به مغازه آمد و دایم چشمک می‌زد. از او علت این کارش را پرسیدم. چیزی نمی‌گفت. هی چشمک می‌زد و با سر به آن پشت مشت‌ها اشاره می‌کرد. کمی بعد فهمیدم تقاضاهای شیطانی و عجیبی از من دارد. هرچه می‌گفتم در تخصص من نیست، گوشش بدهکار نبود و دایم بر ارتکاب جرم اصرار داشت. درنهایت توانستیم با کمک اهالی محل و مغازه‌داران او را از محل دور کرده و به نزدیک‌ترین مرکز تزریقات، ختنه و پانسمان تحویل دهیم.

در ادامه طنز نوشته شهروند آمده: یک پیشکسوت سینما و تئاتر از مجلس شورای اسلامی به دلیل وازکتومی برخی از شهروندان عذرخواهی کرد

حق نشر عکس Jahan Sanaat Newspaper June28
Image caption کارتون کامبیز درم بخش، جهان صنعت

مطالب مرتبط