سرتیپ جزایری: عربستان از مجریان منطقه‌ای بحران عراق است

حق نشر عکس ISNA
Image caption سرتیپ جزایری: نمی‌توان یک زمان کوتاه را برای پایان بحران عراق پیش‌بینی کرد

سرتیپ مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران، عربستان را از 'مجریان منطقه‌ای' درگیری‌ها در عراق خوانده و گفته است که 'اتاق فرماندهی و کنترل مرکزی' این تنش‌ها در آمریکا و کاخ سفید است.

آقای جزایری در گفت‌وگو با شبکه العالم، متعلق به دولت ایران پیش‌بینی کرد که در آینده اتفاقات ناگواری برای 'کشورهای صادرکننده تروریسم به عراق و سوریه' خواهد افتاد.

این فرمانده ارشد نظامی ایران ابراز اطمینان کرد که "تروریست‌هایی که به عراق و سوریه صادر شده‌اند" در بازگشت دولت‌های حامی خودشان را تحت تأثیر قرار خواهند داد.

پیش از این حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران هم به کشورهای اسلامی که "با دلارهای نفتی به تروریست‌ها کمک می‌کنند" هشدار داده بود که فردا نوبت خود آنها خواهد رسید.

'غفلت اولیه'

آقای جزایری پیش‌بینی کرده است که با توجه به حمایت‌های خارجی از 'جنگ نیابتی' در عراق، نمی‌توان یک زمان کوتاه را برای پایان این بحران پیش‌بینی کرد.

او همچنین گفت که 'اطلاعات میدانی' ایران نشان می‌دهد که دولت عراق "بعد از یک غفلت اولیه بر اوضاع مسلط شده است" و پیش‌بینی کرد که در روزهای آینده ارتش عراق پیشروی‌های چشمگیری داشته باشد.

روز شنبه (۲۸ ژوئن) ارتش عراق از آغاز عملیاتی گسترده با هدف پس گرفتن شهر تکریت در شمال این کشور خبر داد و ساعاتی بعد تلویزیون دولتی عراق اعلام کرد که ارتش، کنترل این شهر را به طور کامل در دست گرفته است.

هرچند که داعش این موضوع را رد کرده و گفته است که نبرد در تکریت همچنان در جریان است.

معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران به شبکه العالم گفته است که در صورت درخواست دولت عراق، ایران از هیچ‌گونه کمکی در هیچ زمینه‌ای دریغ نخواهد کرد.

آقای جزایری گفت که در صورت نیاز، ایران "حتی هواپیمای بدون سرنشین در اختیار عراق قرار می‌دهد."

مطالب مرتبط