ایران سفر زمینی زائران به عراق را متوقف کرد

Image caption سازمان حج و زیارت ایران از توقف سفر زیارتی به کاظمین به دلایل امنیتی خبر داد

رئیس سازمان حج و زیارت ایران از توقف سفرهای زمینی به عراق به دلیل مسائل امنیتی خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، سعید اوحدی گفته است که این سازمان "طبق مصوبات شورای امنیت ملی" ایران به دلیل شرایط امنیتی در عراق به این نتیجه رسیده است که اعزام زائران تنها از طریق پرواز هوایی انجام شود.

آقای اوحدی همچنین گفت که مقصد پرواز زائران ایرانی از بغداد به شهر نجف منتقل شده است.

او از حذف شهر کاظمین از برنامه سفرهای زیارتی سازمان حج و زیارت به دلیل "شرایط امنیتی" خبر داد.

کاظمین در شمال بغداد واقع شده و مدفن امامان هفتم و نهم شیعیان است.

هفته گذشته یکی دیگر از مدیران حج و زیارت از "محاصره" بیش از ۷۰ ایرانی توسط نیروهای داعش (دولت اسلامی عراق و شام) در شهر سامرا خبر داد و گفت که این افراد در نهایت با پیگیری مسئولان ایرانی و عراقی از محاصره خارج شدند و به ایران بازگشتند.

آرامگاه امامان دهم و یازدهم شیعیان در سامرا واقع شده است.

شبه نظامیان داعش حدود دو هفته پیش شهر تکریت در ۲۵ کیلومتری شمال سامرا را تصرف کردند.

در دو روز گذشته نیروهای دولتی عراق تلاش کردند در عملیاتی نظامی شهر تکریت را از شورشیان پس بگیرد، اما گزارش‌ها حاکی است که نیروهای دولتی بعد از پیشروی‌های اولیه، از تکریت تا نزدیکی سامرا عقب نشینی کرده‌اند.

رئیس سازمان حج و زیارت ایران، شروع مجدد سفرهای زمینی به شهرهای مقدس عراق را به تامین کامل امنیت در این کشور مشروط کرده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه (۲۸ خرداد) از آمادگی ایران برای حفاظت از شهرهای مذهبی عراق در برابر تهاجم نیروهای شورشی خبر داده بود.

آقای روحانی گفته بود: "در زمینه عتبات مقدسه، کربلای عزیز، نجف عزیز، کاظمین عزیز و سامرای عزیز به همه ابرقدرت‌ها و مزدورانشان و آدم‌کشان و تروریست‌ها اعلام می‌کنیم ملت بزرگ ایران برای حراست از عظمت عتبات مقدسه از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد."

مطالب مرتبط