مرکز پژوهش‌های مجلس ملاحظات امنیتی ایران را در بازرسی‌های آژانس بررسی کرد

حق نشر عکس rc.majlis.ir
Image caption مرکز پژوهش‌های مجلس، بازوی تحقیقاتی مجلس ایران است

اولین جلسه کارگروه هسته‌ای در مرکز پژوهش های مجلس برای بررسی ملاحظات امنیتی ایران در بازدید بازرسان آژانس از مراکز اتمی این کشور برگزار شده است.

در این جلسه که یکشنبه هشتم تیر (سی ام ژوئیه) برگزار شده، به ابعاد فنی اجرای توافقنامه ژنو، ملاحظات امنیتی درباره بازدیدهای بازرسان آژانس‌ بین‌المللی انرژی اتمی از مراکز ایران و ابعاد فنی بازطراحی رآکتور اراک پرداخته شده است.

جواد جهانگیرزاده، معاون مرکز پژوهش‌های مجلس، عباسعلی منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی، حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه و از اعضای گروه مذاکره کننده اتمی، بهروز کمالوندی معاونت امور راهبردی و مجلس سازمان انرژی اتمی و سرهنگ محمدعلی پورمرتضوی نماینده ستاد کل نیروهای مسلح در این جلسه حاضر بوده اند.

مرکز پژوهش‌های مجلس، بازوی تحقیقاتی مجلس ایران است و گزارش ها و تصمیم‌های آن جنبه توصیه به نمایندگان دارد.

بر اساس توافق ژنو که پاییز سال گذشته به دست آمده، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به کارخانه های غنی سازی فردو و نطنز "با هدف بررسی فایل های ضبط شده دوربین ها در مواقعی که آن ها برای بازرسی دوره ای... و بازرسی های سرزده در سایت حضور ندارند" دسترسی روزانه خواهند داشت.

همچنین بازرسان آژانس به کارگاه‌های مونتاژ سانتریفیوژ، کارگاه­ های تولید روتور سانتریفیوژ و محل­ های نگهداری، و معادن اورانیوم و تخلیص اورانیوم به صورت "هدایت شده" دسترسی خواهند داشت.

مهلت شش ماهه اجرای توافق ژنو رو به پایان است و طرف های مذاکره از اواخر هفته جاری به مدت ۲۰ روز مذاکرات جامع را با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران در وین مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی از سر خواهند گرفت.

مطالب مرتبط