بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۹ تیر

روزنامه های امروز صبح تهران در گزارش های خود از پیشروی نیروهای دولت عراق در شهرهایی که به تصرف داعش در آمده بود ابراز خشنودی کرده و در گزارش هایی از ورود گشت ارشاد پلیس به دانشگاه هنر خبر داده اند که موجب درگیری نیروهای پلیس و نگهبانان آن دانشگاه شده است.

حق نشر عکس l
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزان

فرصت بهتر برای گفتگوی سازنده

یوسف مولایی در مقاله ای در شرق با اشاره به انتشار اسناد تازه ای درباره دخالت دولت آمریکا و سازمان سیا در کودتای ۲۸ مرداد علیه دولت مصدق، نوشته باید انتشار این اسناد را همزمان با مذاکرات هسته‌ای به فال نیک گرفت و آن را هدیه‌ای از دیروز برای فردای ایران ارزیابی کرد.

به نوشته این کارشناس حقوق بین الملل: خوشبختانه حقوق بین‌الملل در پذیرش مرور زمان نسبت به دعاوی دولت‌ها سختگیر است و دعوای بسیاری بین کشورها وجود دارد که منشأ آن در گذشته دور نهفته است. هر چند پیوندزدن مطالبات تاریخی ایران از دو عضو ۱+۵ بابت کودتای ۲۸مرداد با مذاکرات جاری هسته‌ای امر دشواری است ولی از دیگر سو، هنر دیپلمات‌ها این است که از هر امکان و فرصتی برای تقویت مواضع خود در مذاکرات سود ببرند.

پیشنهاد مقاله شرق چنین است که: بحث‌های کارشناسی روی این موضوع (استفاده از اسناد منتشرشده) به صورت علمی و منطقی دنبال شود و رسانه‌ها نیز بتوانند فضای مناسبی برای طرح این موضوع فراهم کنند، تا شاید تیم مذاکره‌کننده بتواند از ظرفیت‌های تاریخی کودتای ۲۸مرداد، برای شرمنده‌سازی آمریکا و انگلیس بهره برده و این دولت‌ها را به اتخاذ مواضع منعطف‌تر سوق دهند.

شکست آمریکا وبرگ برنده ایران

کیهان که در گزارش اصلی خود از پیروزی نیروهای دولتی عراق در پاک کردن منطقه تکریت از داعش خبر داده، در سرمقاله با اشاره به همین موضوع نوشته مفهوم مستتر در این اتفاق آن است که تروریست‌ها، پایگاه مردمی حتی در زادگاه صدام ندارند، که اگر چنین بود باید مقاومت می‌کردند و مردم را به نفع خود بسیج می‌کردند.

این مقاله معتقد است :آزادسازی تکریت و پاکسازی جاده تکریت به سامرا از تروریست‌ها بیش از هر چیز، شاهدی بر این مدعاست که به تدریج کاریکاتوری از جنبش‌سازی آمریکا و غرب برای تروریست‌های داعش برجای می‌ماند.

و خلاصه سرمقاله کیهان این که: وزارت امور خارجه در این باره مسئولیت مهمی دارد. عراق و سوریه عمق استراتژیک ما هستند. پیروزی ملت‌ها در این منطقه، برگ برنده ما پای میز مذاکرات هسته ای است همچنان که آمریکایی‌ها به بحران در این منطقه به عنوان اهرم فشار در مذاکرات با ایران می‌نگرند. باید رژیم آمریکا را به اعتبار جانبداری از تروریست‌ها و معارضه با دولت‌های دموکراتیک ملی به چالش کشید.

حق نشر عکس l
Image caption کارتون علی رومانی، شرق

قدرت‌نمایی با استیضاح

اعتماد در گزارشی نوشته: استیضاح‌ها یکی پس از دیگری پشت هم قرار می‌گیرند، با حجم بالا و همزمان طرح استیضاح وزرای علوم، کشاورزی و نیرو. حالا نمایندگان منتقد دولت در پی کلید زدن طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش هستند تا دولت روحانی بیش از هر زمان دیگری درگیر حجم بالای انتقادات اهالی بهارستان باشد.

این گزارش به هجوم پایداری ها برای استیضاح وزیران، حاشیه ای نام داده که تاکنون پنج کارت زرد را برای دولت رقم زده و در ادامه بنا دارد تا بستر طرح استیضاح وزرای دیگر را فراهم کند؛ چیزی که پیشتر نمایندگان اصلاح طلب و همچنین میانه روی مجلس پیش بینی کرده و خواستار آن شده بودند که هرچه زودتر تصمیم ویژه‌یی برای مقابله با آنان گرفته شود.

اعتماد نظر داده که: تشکیل کمیته نظارت بر طرح سوالات در هیات رییسه مجلس و برگزاری جلسات متعدد دولت با نمایندگان از جمله راهکارهایی بود که وزارتخانه‌ها و هیات رییسه مجلس برای این موضوع در پیش گرفتند؛ اما دوباره وزرایی هدف گرفته شده اند که قرابت‌شان با جریان اصلاح‌طلبی و تقابل‌شان با روند تخلفات دولت قبل در وزارتخانه‌ها نظیر افشای پرونده تخلف سه هزار بورسیه در وزارت علوم، از همان ابتدا زمینه را برای اعتراض اصولگرایان تندروی مجلس ایجاد کرد.

راستی مقصر کیست

محمود اسلامیان در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به این که مهم‌ترین وظیفه هر دولتی، ایجاد شرایطی برای زندگی بهتر شهروندان است، به ترسیم وضعیت موجود اقتصاد ایران پرداخته و از جمله نوشته طی سال‌های اخیر حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌کاره در کشور به وجود آمده که بنا به نقل مقامات، با توجه به تخصیص‌های موجود، حداقل ۲۲ سال زمان برای انجام مجموعه طرح‌ها نیاز خواهد بود. روشن است صرف چنین زمانی به معنای از میان رفتن منابع خواهد بود.

به نوشته این مقاله: از طرف دیگر به دلیل فقدان نقشه جامع توسعه و فشار بر منابع آبی، تعدادی از استان‌های کشور در شرایط بحرانی قرار گرفته‌اند. خشکیدن تعدادی از زیستگاه‌های آبی کشور و بیکاری صدها هزار خانوار کشاورز ناشی از چنین بی‌برنامگی است. ده‌ها واحد بزرگ صنعتی در مناطقی بدون زیرساخت‌های لازم و با ظرفیت‌های غیراقتصادی کلنگ خورده است. صنایع آب‌بر در مناطق کویری توسعه‌یافته که حتی درصورت بهره‌برداری، باعث نابودی اکوسیستم منطقه خواهند شد. علاوه بر آن صدها واحد تولیدی بدون مطالعه لازم اقتصادی و مکان‌یابی احداث یا در حال احداث است که حتی با شوک محدود در حوزه اقتصاد به کما خواهند رفت.

نویسنده سرمقاله دنیای اقتصاد به این جا رسیده که:در کشوری که حداقل چهار میلیون بیکار دارد و حدود پنج میلیون جوان جویای کار در صف اشتغال هستند مصرف کردن منابع کشور بدون برنامه و نقشه راه، جامعه رابه کجا خواهد برد. به‌راستی مقصر این همه نابسامانی کیست؟

حق نشر عکس l
Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

داغدیدگان سردشت

فائق عبدالله‌زاده در مقاله ای در شهروند همزمان با سالگرد حمله شیمیایی عراق به سردشت نوشته: مطابق آمار رسمی ۸‌هزار نفر از مجموع ۱۶‌هزار نفر جمعیت سردشت در‌ سال ۱۳۶۶ یعنی در زمان حمله شیمیایی به این شهرستان، مصدوم شده‌اند. یعنی حدود نیمی از جمعیت این شهرستان.

رییس هلال احمر سردشت در این مقاله نوشته: آنچه جای تاسف دارد، ۶۵۰۰نفر از جانبازان شیمیایی ما هنوز بعد از گذشت حدود ۲۷ سال، تعیین‌تکلیف نشده‌اند و خدماتی هم که ادارات و سازمان‌های ذیربط ارایه می‌کنند، کفاف این تعداد از مصدومان را نمی‌دهد. ‌

مقاله شهروند به این جا رسیده که: امسال قرار است برنامه بزرگداشت حادثه سردشت با حضور مقام‌های کشوری، پرشکوه‌تر و با حضور وزیران خارجه و کشور و دیگر مسئولان این روز گرامی داشته می‌شود؛ حتی قاضی رئوف‌ عبدالرحمن هم دعوت شده است، قاضی‌ای که حکم اعدام صدام حسین را صادر کرد (که مطابق اخبار تایید نشده چند روز پیش توسط داعش اعدام شده است). اما هنوز مشکلات جانبازان شیمیایی سردشت حل نشده است.

زمین خواران و فساد دولتی

فریبرز رئیس دانا در مقاله ای در آرمان با اشاره به آن چه معاون اول رییس جمهور درباره زمین خواران بزرگ و دستور حسن روحانی برای مقابله با زمین خواری صادر کرده نوشته :برخی اقتصاددانان نسبت به اتخاذ چنین تصمیماتی ازسوی دولتمردان و مجریان امور خوشبین نیستند. سابقه تاریخی نشان می‌دهد مجریان امور نتوانستند یا اینکه در برخی از موارد نخواستند جلوی دست‌اندازی به حقوق و اموال عمومی را بگیرند. گرچه ممکن است با تغییر دولت‌ها فرم و شکل برخورد تغییر کند به گونه‌ای که دست‌اندازی به اراضی ملی به شیوه گذشته منسوخ شود اما زمین‌خواران و حامیان آنها با توجه به نفوذی که در ساختار اداری کشور پیدا کرده‌اند شیوه دیگری را در پیش می‌گیرند.

این اقتصاددان تاکید کرده: ساخت و ساز دست‌اندازی به اموال عمومی با قدرت درآمیخته است و اساسا فساد اداری و استفاده از رانت بخشی از فعالیت‌های اقتصادی شده است بدین ترتیب است که زمین‌خواری مانند دیگر مفاسد اقتصادی از جای دیگری به شیوه‌ای نوین سر در می‌آورد همانطور که در پرونده‌های مالی و اداری فسادها هر زمان پدیده‌ای جدیدتری رخ می نماید.

مقاله آرمان بدین جا رسیده که: همگان از خود می‌پرسند چرا ما در بحث مقابله با فسادهای اقتصادی، سوءاستفاده‌های مالی و اداری در حد مطلوب موفق نیستیم؟ در پاسخ به آنها باید گفت که مبارزه حقوقی باید ابزاری در خدمت مبارزه ریشه‌ای باشد. قطعا فسادهای مالی و اداری بخش اعظمی از جامعه را نسبت به دولت بی‌اعتماد می‌کنند بدین ترتیب نارضایتی بخش اعظمی از اجتماع دولت‌ها را مجبور می‌کند به مقابله با فساد و سوءاستفاده‌های مالی و اداری برخیزند. اما این کار در نهایت بی‌نتیجه می‌ماند یا به نتیجه‌ای که مطلوب وی است منجر نمی‌شود؛ اما آنچه امروز جامعه ایران و اقتصاد ایران نیازمند آن است برخورد قضایی با این موضوع است.

تعویض‌های طلایی

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته: تیم ملی فوتبال از جام جهانی برگشت و تیم ملی والیبال هم الان که این مطلب را می‌خوانید دارد چمدانش را برای شرکت در فینال مسابقات لیگ جهانی می‌بندد. تیم مذاکره‌کننده ما هم که در حال رفت و برگشت است. دیدید که سال گذشته با تعویض تیم مذاکره‌کننده و امسال هم با تعویض‌های موفق در مسابقات والیبال و فوتبال از همه جبهه‌ها سربلند بیرون آمدیم. لذا نشان می‌دهد تعویض چه نقش پر رنگ و مهمی در پیشرفت دارد.

این طنزنویس چند پیشنهاد تعویض داده. از جمله تعویض مهرداد پولادی به عنوان موفق‌ترین مدافع ایران با سخنگوی دولت که بتواند دو کلمه از دولت دفاع کند. تعویض علی کفاشیان با کلیه بینندگان برنامه‌های طنز صداوسیما. چون تنها کسی است که قادر است جای همه بینندگان تلویزیونی بی‌خودی بخنندد.

تعویض لازم دیگر به نظر طنزنویس اعتماد این هاست: تعویض محمد غرضی با گلزن اول تیم. او چنان بلایی سر داور می‌آورد که احساس می‌کند تک گل ایران دچار تورم شده و شش گل شده و مسابقه را شش بر صفر به نفع ما اعلام می‌کند. تعویض علیرضا حقیقی با احمدی‌نژاد بدون هیچ دلیلی. تعویض کارلوس کی‌روش با محمد خاتمی. چون بدون انجام گفت‌وگوی تمدن‌ها قادر است از تیمش خیلی خوب دفاع کند و دهان منتقدانش را ببندد .

حق نشر عکس d
Image caption کارتون کامبیز درم بخش، جهان صنعت

مطالب مرتبط