بررسی روزنامه های صبح تهران - چهارشنبه ۱۱ تیر

روزنامه های امروز صبح تهران از آغاز مذاکرات وین ۶ استقبال کرده و در مقالاتی نوشته اند که به رسیدن به توافق های نهایی امیدوارند.

داعش و سرنوشت عراق و منطقه همچنان مهم ترین موضوع مقالات روزنامه هاست که در عنوان های اصلی خود تازه ترین سخن حسن روحانی رییس جمهور را منعکس کرده اند که گفته است شرایط به هیچ وجه به دوران قبل از ۹۲ برنمی گردد.

امیدواری به وین ۶

حق نشر عکس ebtekar
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

جاوید قربان اوغلی در مقاله ای در آرمان نوشته وین ۶ در حالی آغاز می‌شود كه دو طرف مذاكره‌كننده، یعنی ایران و ۵+۱ خواهان حل واقعی مسئله هسته‌ای هستند. اعضای ۵+۱ در طول مذاكرات وین متوجه شدند كه ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و تلاش‌های این كشور در چارچوب دستیابی به انرژی صلح‌آمیز است. طبعا وجود نیتی غیر از آنچه ایران در تریبون‌های رسمی‌اش اعلام می‌كند گفت‌و‌گوهای هسته‌ای را به شكست می‌كشاند.

به نوشته این دیپلومات سابق: در ایران به‌رغم رفتارهایی كه برخی از فعالان سیاسی، تحت عنوان نگرانی و دلواپسی از توافقات هسته‌ای در طول چند ماه اخیر به راه انداختند به نظر می‌رسد وحدت مسئولان‌ بر ادامه گفت‌و‌گوها و به ثمر نشستن آن استوار است. بنابراین در درجه اول دو طرف اراده توافق نهایی را دارند. تنها مسئله‌ای كه ذهن را به خود مشغول می‌كند طولانی شدن مذاكرات است.

مقاله آرمان بدان جا رسیده که: برای رسیدن به درك متقابل، مذاكره كنندگان نیازمند گفت‌و‌گو هستند. هر چند گفت‌و‌گوها به درازا بكشد. از سوی دیگر ۱۹ روز مذاكره این فرصت را برای دو طرف فراهم می‌كند تا به بررسی كارشناسی توافقنامه جامع بپردازند تا در نهایت دو طرف، با رویكرد و دیدگاهی مشترك توافقنامه‌ای را امضا كنند كه در نهایت متضمن عادی شدن پرونده هسته‌ای ایران است.

ایدئولوژی و معادله قدرت

جواد قربانی آتانی در سرمقاله مردم سالاری نوشته: آنچه که این روزها در عراق و سوریه اتفاق می‌افتد شاید حیرت بسیاری را بر انگیزاند و این سوال را در اذهان بسیاری از انسان‌ها در کشورهای دیگر ایجاد کند که آیا انسان در قرن ۲۱ هم می‌تواند تا این حد بی‌رحم و سفاک باشد؟ با وجود این همه تغییرات در جهان و زیست انسان‌ها، این چه چیزی است که ثابت مانده است تا انسان رفتارش با همنوع خود چندان تغییر نکند؟ به نظر می‌رسد پاسخ این سوال را باید در ایدئولوژی یافت.

نویسنده تاکید کرده: برای ایدئولوژی تعریف‌های بسیاری آورده‌اند، اما ساده‌ترین تعریف آن را می‌توان تعطیل شدن تفکر و سپردن عنان مغز به دست ایدئولوگ دانست. ایدئولوگ معتقد است، به همین سادگی، انسان‌هایی که توان تفکر را در خود نمی‌بینند یا مطلقا مقهور عظمت ایدئولوگ هستند، به طور کامل درهای مغز خود را به روی ایدئولوژی می‌گشایند و از آن پس این ایدئولوژی است که به جسمشان فرمان می‌دهد.

به نوشته سرمقاله مردم سالاری: این بازی، یعنی بازی قدرت، معادله‌ای است که در دو سوی تساوی‌اش، تنها دو گزاره وجود دارد؛ کسانی که در راه ایدئولوژی و پاداش‌های موهوم می‌کشند و کشته می‌شوند و کسانی که از کشته شدگان پله‌هایی برای صعود از پلکان قدرت می‌سازند. این معادله در تمام جهان و برای تمام ایدئولوژی‌ها صادق است، و تفاوت تنها در نوع و جنس پاداش‌هاست.

سعید آقاعلیخانی در سرمقاله ایران روزنامه دولت نوشت: گرچه داعش و خلیفه خودخوانده آن می كوشند به شیوه «نصر بالرعب» پایه های حكومت -به زعم خود- آسمانی اش را بر تلی از كشته شدگان زمین بنا كنند اما آنچه در ورای این جاه طلبی خودنمایی می كند، اصرار حامیان این جریان تروریستی بر وجود فضایی دوقطبی است كه یك سوی آن جهان سنی مذهب و روی دیگر آن جهان تشیع قرار گرفته است و لاجرم دن كیشوت این توهم نیزكسی جز ابوبكر بغدادی نیست.

به نظر این پژوهشگر: این نگاه غلط كه از زمان اشغال عراق ۲۰۰۳ به این سو تشدید شده است، البته حامیان و مشوقانی در برخی كشورهای عرب منطقه دارد. كشورهایی كه اگر هم اكنون به رسانه های وابسته به آنان رجوع كنید خواهید دید كه بر تحولات كنونی عراق، نام «انقلاب مردمی اهل سنت» گذاشته اند و چنان مفتون تركتازی این گروه تروریستی شده اند كه از یاد برده اند، در نقشه ترسیم شده داعش برای «خلافیٔ الراشده»، علاوه بر خراسان، عراق و شام تا حجاز (عمان، قطر، امارات، عربستان و یمن)، ارض الكنانه (مصر و سودان)، مغرب و آندلس نیز امتداد یافته است.

مقاله روزنامه ایران تاکید دارد: آنچه اكنون به غلط و از سوی برخی كشورهای عرب منطقه به عنوان انتقامجویی اهل سنت از شیعیان و مانعی بر سر راه تشكیل به اصطلاح هلال شیعی به رهبری ایران تبلیغ می شود از سوی برخی تحلیلگران، در راستای آن رقابت دیرینه ای تعریف می شود كه میان دو قدرت منطقه ای ایران و عربستان وجود دارد. این موضوع تا بدان پایه حایٔز اهمیت است كه نگرش بدبینانه ای میان تحلیلگران منطقه ای نضج گرفته است كه براساس آن، انتظار هرگونه تفاهم و توافقی میان دو كشور، اجتماع نقیضین است.

حق نشر عکس piam
Image caption کارتون پیام برومند، شرق

متین مسلم در شهروند نوشته: وضعیت عراق آنگونه نیست كه گفته می‌شود، ولی به طرز نگران‌كننده‌ای آنطور كه گفته نمی‌شود هست. اختلافات سیاسی در بغداد بیداد می‌كند به گونه‌ای كه حتی نشست اولیه پارلمان در روز گذشته كه امید زیادی به آن بسته شده بود بدون نتیجه پایان یافت. در پی تشدید عملیات تروریستی و دهشتناك داعش، بارزانی این جنگ را پوششی برای پیشبرد اهداف سیاسی خود قرار داده و با اعلام اینكه داعش موضوع كردستان تلقی نمی‌شود و عراق هم دیگر عراق سابق نیست عملا خود را نه‌تنها از جنگ، كه از كل عراق جدا كرده است.

در بخش دیگری از این مقاله آمده: بحران عراق كه از ششم ژوئن با حمله گروه تروریستی داعش به موصل به یكباره چون كوهی آتشفشان فوران كرد از همان ابتدا تعجب و توجه بسیاری از ناظران سیاسی و تحلیلگران نظامی را به سوی خود جلب كرد. چرا كه برای آنها عملیات موصل با هیچ معیار نظامی و اطلاعاتی كلاسیك و میلتسیائی قابل فهم نبود. نه به این دلیل كه چرا ارتش عراق و لشكر مجهز موصل به یكباره فروپاشید یا داعش چطور شهر را ظرف ۲ ساعت به تصرف خود درآورد.

مقاله شهروند در نهایت نوشته: آقای مالكی فارغ از هر قضاوتی كه درباره او می‌شود، یا تصمیمی كه پارلمان عراق طی چند روز آینده درباره او خواهد گرفت حداقل نزد افكار عمومی مردمش نمی‌تواند از زیر بار مسئولیت‌های خود در زمینه ضعف‌های امنیتی و اطلاعاتی كه او و دولتش را رنج می‌دهد شانه خالی كند. یا چگونه می‌تواند به مردم حفظ وحدت و یكپارچگی كشورش را ضمانت كند در حالی كه دولت اقلیم كردستان عراق با همین بهانه جدی و محكم راه خود را از عراق متحد جدا کرده و درصدد برگزاری رفراندوم استقلال است؟

مشکل از کجا آغاز شد

دکتر موسی غنی‌نژاد در سرمقاله دنیای اقتصاد با اشاره به گفته های رییس جمهور در روز صنعت از این که روحانی به نادرستی حمایت بی‌قید و شرط از صنایع اعتقاد دارد. امید است اصلاح این سیاست‌ها را نیز به جد در دستور کار قرار دهند، اما باید اذعان کرد که سیاست‌های صنعتی نامناسب دولتی منحصر‌به‌این مورد نیست. درست است که ایشان به برخی «محدودیت‌های غیر‌عقلانی و ناصحیح» در زمینه تولید و صنعت نیز اشاره کرد، اما به روشنی همه این موارد را احصا نشد.

این استاد دانشگاه سپس اشاره کرده: صنعت ایران زمانی رقابتی شده و حرفی برای گفتن در عرصه جهانی خواهد داشت که از یکسو، حمایت‌های بی‌حساب و کتاب از آن برداشته شود و از سوی دیگر، دولت از قیمت‌گذاری و مداخله در امور آنها واقعا خودداری کند. مشکل از آنجا آغاز شد که دولت‌ها به بهانه حمایت از تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان منابع خود مانند حامل‌های انرژی و منابع دیگران مانند پس‌اندازهای بانکی مردم را به قیمت‌های بسیار پایین‌تر از قیمت‌های واقعی بازار در اختیار تولید‌کنندگان قرار دادند و به همین دلیل مدعی کنترل قیمت و مقررات‌گذاری روی کالاها و خدمات آنها شدند.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده: این مداخلات خود را به همه بخش‌ها و بازارها گسترش دادند؛ به‌طوری‌که در بخش‌هایی که هیچ یارانه دولتی هم پرداخت نمی‌شود دولت مداخله کرده و قیمت‌گذاری می‌کند. پس بهتر است دولت یارانه‌های خود به بخش تولید را به تدریج کم کند و نهایتا به صفر برساند تا دیگر بهانه‌ای برای مداخله و قیمت‌گذاری نماند.

حق نشر عکس arman
Image caption تیتر و عکس حجت سپهوند در صفحه اول آرمان

سعید سیف در آغاز مصاحبه ای با دکتر ابراهیم یزدی در آرمان نوشته: سال گذشته این روزها بود كه از او پرسیدیم دولت یازدهم و پیروزی روحانی را چطور می‌بینید، در پاسخ گفت بگذارید نوزاد اصلاحات راه برود آن وقت عملكردش را بررسی كنیم. یك سال است كه نوزاد اصلاحات شروع به حركت كرده و حال فرصت آن فراهم شده است تا در كنار دکتر ابراهیم یزدی، به تحلیل وضع موجود بپردازیم؛ وزیر خارجه روزهای اول انقلاب چه خوب با مشکلات ظریف در یك سالگی دولت آشناست.

خبرنگار روزنامه از دبیرکل نهضت آزادی می پرسد: دولت را یك سال پیش به نوزادی تشبیه كردید كه هنوز راه نرفته است. اكنون در آستانه یك سالگی دولت، چگونه ارزیابی می‌كنید؟ دکتر یزدی در جواب گفته: در ارزیابی عملكرد و كارنامه دولت آقای روحانی در یك سال گذشته، نظیر هر شخص یا نهادی باید تناسب شرایط و امكانات را لحاظ كرد. دولت آقای روحانی در شرایطی كه نه فقط ایده آل بلكه، شرایط مطلوبی هم نبوده است، روی كارآمد و در یك وضعیت مطلوبی هم فعالیت نمی‌كند بنابراین با توجه به مجموعه پارامترهای موجود ما باید آن را ارزیابی کنیم.

وزیر خارجه پیشین تاکید کرده که: برای ارزیابی باید ببینیم مردم چه می‌خواستند و چه به دست آوردند. در كجا بوده‌ایم و الان كجا هستیم. كجا می‌خواستیم برویم و الان به كجا رسیده‌ایم. مطالبات مردم به دو بخش تقسیم می‌شود. اول مطالبات سطح بالا و همه یا هیچ است، و دیگری مطالبات نسبی. در مطالبات ناشی از نگرش مطلق‌بینی و مطلق خواهی، آقای روحانی كارنامه برنده‌ای ندارد.

احمدی نژاد لیلی و مشایی مجنون

شرق در گزارشی نوشته: لیلی و مجنون جدیدترین صفتی است که داوود احمدی‌نژاد برای برادرش و اسفندیار رحیم‌مشایی به کار می‌برد تا بخواهد رابطه بین آن دو را توضیح دهد. هرچند که این عبارت، قوام رابطه دوستانه آن دو را نشان می‌دهد اما پیشتر هم عبارات مشابهی - البته در سطح سیاسی و نه اینگونه عاطفی- به کار رفته بود. به‌عنوان نمونه اسفندیار و محمود را مدل ایرانی پوتین- مدودف توصیف می‌کردند و برخی رسانه‌ها در جست‌وجویی در تاریخ و ادبیات، به مدل شمس و مولانا رسیدند.

این گزارش اشاره کرده که: قبل‌تر اما مجتبی ذوالنور، جانشین پیشین نماینده ولی‌فقیه در سپاه، این دو را لاله و لادن خوانده بود و در توضیح گفته بود که «برخی می‌گویند که اگر احمدی‌نژاد و مشایی را از هم جدا کنیم درست می‌شود. ولی احمدی‌نژاد و مشایی مانند لاله و لادن دوقلوهای به‌هم‌چسبیده هستند که وقتی آنها را عمل جراحی کردند هر دو از بین رفتند.» لیلی و مجنون اما این‌بار توصیف جالب‌تری از ارتباط اسفندیار رحیم‌مشایی و محمود احمدی‌نژاد است.

به نوشته شرق: داوود احمدی‌نژاد این عبارات را درحالی مطرح می‌کند که پیشتر از حدس خود درباره جدایی این دو یار جداناشدنی خبر داده بود و اینک خود آن را به‌نوعی رد کرده و به نامه‌نیوز می‌گوید: «من عرض کردم این خبر را شنیده‌ام و خودم هم این را باور نکردم و مطمئن هستم که این اتفاق نمی‌افتد.» او افزود: «این دو چون لیلی و مجنون می‌مانند که جدایی‌شان از یکدیگر به معجزه خداوند نیازمند است. احمدی‌نژاد فعالیت‌های سیاسی خود را همچنان ادامه می‌دهد و احتمال حضور وی در انتخابات مجلس دور از ذهن نیست.»

افسردگی در بزرگراه

حق نشر عکس na
Image caption کارتون مهدی عزیزی، آرمان

پوریا عالمی با توجه به اخبار دیروز این صحنه را توصیف کرده: نشسته بودم که موبایلم صدا داد. مامانم گفت: ‌داری چه‌کار می‌کنی. گفتم: پشتم را کرده‌ام به گذشته و دارم رو به جلو حرکت می‌کنم. گفت: رییس‌جمهور پیشین بازداشت شد. تا این را شنیدم هول شدم و پام را از روی ترمز برداشتم و ماشین پرید جلو و شالاقی خورد به ماشین روبه‌رویی و کاپوت جمع شد. با بغضی سرشار گفتم: راست می‌گویی؟ راست می‌گویی؟ به‌به... جشن و پایکوبی... حالا چرا بازداشت شد؟

مامان گفت: به اتهام نقض اعتماد عمومی و سوءاستفاده از نفوذ خود. از ماشین پیاده شدم و رفتم بالای آمبولانس و آغاز به عملیات لزگی کردم. لزگی‌کنان پرسیدم: مامان منبع خبرت کجاست؟ گفت: صبر کن ببینم... آهان... خبرگزاری فارس. نوشته رییس‌جمهور پیشین به اتهام نقض اعتماد عمومی و سوءاستفاده از نفوذ خود بازداشت شد؟

در پایان طنز شرق آمده: لزگی را شل کردم و از آمبولانس آمدم پایین و گفتم: مامان، مطمئنی؟ می‌شود بی‌زحمت یک‌بار متن خبر را برایم بخوانی؟ گفت: بله. و خواند: «به گزارش خبرگزاری فارس، رییس‌جمهور پیشین فرانسه صبح دیروز به اتهام نقض اعتماد و سوءاستفاده از نفوذ خود بازداشت شد.»