معاونان وزارت خارجه ایران: اگر محدودیتی را در وین بپذیریم موقت است

حق نشر عکس tasnim
Image caption مجید تخت روانچی و عباس عراقچی معاونان وزارت امور خارجه ایران اکنون همراه محمدجواد ظریف در وین به سر می‌برند

عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وزارت خارجه ایران و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی گفته اند که اگر ایران محدودیت هایی را در جریان مذاکرات وین بپذیرد، موقت خواهد بود.

دور ششم مذاکرات جامع اتمی ایران از امروز در وین آغاز خواهد شد. این گفت و گوها در ۱۸ روز پایانی مهلت شش ماهه توافق ژنو انجام می‌شود.

آقای عراقچی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته "می‌خواهیم از این ۲۰ روز استفاده لازم را برای رسیدن به نتیجه داشته باشیم. اگر به خاطر اعتماد سازی محدودیت‌هایی را قبول کنیم برای یک دوره‌ زمانی مشخص و موقتی خواهد بود."

مجید تخت‌روانچی، معاون امور اروپا و آمریکای وزارت خارجه ایران و از مذاکره کنندگان اتمی هم گفته "به هیچ‌وجه هیچ محدودیتی ‌را در قالب این گفت‌وگوها برای همیشه و مادام‌العمر نمی‌پذیریم و در توافق ژنو هم صحبتی از همیشگی کردن چیزی نبوده است بلکه این گفت‌وگوها صحبت از دوره ویژه‌ای می‌کند که پس از آن پرونده ایران عادی خواهد شد."

در حال حاضر کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، سرپرستی مذاکرات را بر عهده دارند. اعلام شده است که به دلیل تقارن این دوره از مذاکرات با ماه رمضان و دیرهنگام بودن زمان افطار به افق وین، آقای ظریف و خانم اشتون ضیافت شام کاری نخواهند داشت.

عباس عراقچی گفته "تا حدی غیر معمول است که وزیر خارجه در کشور دیگری به مدت طولانی بماند اما این موضوع در چارچوب مذاکرات بین‌المللی چندان عجیب نیست. کما این که قرار است خانم اشتون نیز در این ۲۰ روز در وین بماند و همه هیات هایی که در این مذاکرات حضور می‌یابند که در سطوح بالا هستند این کار را خواهند کرد."

آقای عراقچی احتمال داده که وزیران خارجه ۱+۵ هم در صورت ضرورت، به گفت و گوهای وین بپیوندند.

به گفته مذاکره کننده اتمی ایران این احتمال هم وجود دارد که "بعد از چند روز آقای ظریف تشخیص دهند که باید به تهران بازگردند و معاونین گفت‌وگوها را ادامه دهند. ممکن است لازم باشد برای مشورت به تهران برگردند و دوباره به وین بیایند. هر چیزی ممکن است."

گفت و گوهای جامع اتمی که دور ششم آن در وین از امروز آغاز می شود با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران است.

یک روز پیش از آغاز گفت و گوها، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار مقاله ای در روزنامه واشنگتن‌پست نسبت به حصول توافق ابراز خوشبینی کرد، اما درباره مدت زمان کوتاه تا پایان زمان پیش بینی شده توافق ژنو هشدار داد.

همزمان محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم با انتشار مقاله ای در روزنامه فرانسوی لوموند نوشته "فرصت منحصر به فردی برای اقدامات اعتمادساز و اعطای تضمین های بیشتر مبنی بر اینکه برنامه هسته‌ای ایران برای همیشه انحصارا صلح‌آمیز باقی خواهد ماند وجود دارد که با "خیالپردازی" طرف مقابل نباید از بین برود.