پیام ویدئویی ظریف از تهران: فرصت استثنایی داریم تا تاریخ ساز شویم

حق نشر عکس d

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیش از ترک تهران برای شرکت در دور ششم مذاکرات جامع اتمی با گروه ۱+۵ در یک پیام ویدئویی به زبان انگلیسی در یوتیوب، گفته که طرف های مذاکره تا سه هفته آینده برای رسیدن به توافق فرصت استثنایی دارند.

در این ویدئوی کوتاه، وزیر امور خارجه ایران "فرصت استثنایی" را پایان دادن به "بحران غیرضروری" پرونده اتمی به جای "رسیدگی به چالش های مشترک" همچون "اتفاقات هولناک عراق" خوانده است.

آقای ظریف گفته که ما می توانستیم پرونده اتمی ایران را در سال ۱۳۸۴ حل و فصل کنیم اما دولت جورج بوش رئیس جمهور وقت آمریکا، با اصرار به توقف غنی‌سازی اورانیوم باعث از هم پاشیده شدن گفت و گوها شد و آمریکا به مدت ۸ سال به فشار و تحریم روی آورد که نتیجه آن افزایش تعداد سانتریفوژهای ایران، غنی سازی ۲۰ درصدی و توسعه سایر بخش های اتمی بود.

وزیر خارجه ایران گفته وقت کشی به امید گرفتن امتیاز از ایران در لحظات آخر مذاکرات نمی تواند نتیجه ای بهتر از سال ۸۴ بدهد. او گفته که ایران آماده است تا گام‌های مشخصی بردارد و نشان دهد که برنامه اتمی اش هموراه صلح آمیز باقی خواهد ماند.

آقای ظریف گفته "ما هنوز فرصت داریم به افسانه ای که می گوید ایران به دنبال ساخت بمب اتم است پایان دهیم. دولت من متعهد است به این بحران غیرضروری تا ۲۹ تیر پایان دهد. امیدوارم همتایان من هم همین تعهد را داشته باشند."

این ویدئو در برابر ساختمان اصلی وزارت امور خارجه ایران تصویربرداری شده. این دومین باری است که آقای ظریف پیش از مذاکرات حساس ایران و گروه ۱+۵ پیام ویدئویی به چند زبان منتشر می کند.

دوره شش ماه توافق ژنو در این تاریخ به پایان می رسد و طرف های مذاکره از امروز به مدت ۲۰ روز در وین برای رسیدن به یک توافق جامع با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران وارد مذاکره می‌شوند.

مطالب مرتبط