نماینده مجلس ایران: رهبر از وزیر علوم خواست دانشگاه آرام باشد

رضا فرجی دانا حق نشر عکس jamejamimage.ir
Image caption اظهارات اخیر در مورد تذکر رهبر ایران به وزیر علوم، اولین نقل قولی نیست که در مورد دخالت مستقیم آیت الله خامنه ای در مسائل مدیریتی این وزارتخانه منتشر می شود

محمود نبویان، عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس ایران گفت که آیت الله خامنه ای در جریان دیداری با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را "به اسم خطاب قرار داده و از او به جد خواسته که مانع بر هم خوردن جو آرام محیط‌ های دانشگاهی شود."

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای نبویان چهارشنبه ۱۱ تیر (۲ ژوییه) با تاکید بر لزوم استیضاح وزیر علوم گفت: "دانشگاه آرام حق ملت است و نباید افرادی متصدی دانشگاه‌ها شوند که خود منشأ بر هم زدن آرامش این محیط باشند."

همزمان، الیاس نادران دیگر عضو فراکسیون اصولگرایان، با اشاره به اخبار منتشر شده در مورد امکان میانجیگری علی لاریجانی رئیس مجلس با وزیر علوم برای جلوگیری از استیضاح گفت که وی و سایر مخالفان وزیر، "منتظر نظر لاریجانی برای پیگیری استیضاح نیستند و از قبل هم نبودند."

آقای نادران هفته پیش، از تقدیم طرح استیضاح رضا فرجی دانا به هیأت رئیسه مجلس با ۵۰ امضا خبر داده بود. آقای فرجی دانا به اصلاح طلبان نزدیک است.

نمایندگان طرفدار استیضاح، عمدتا از اعضای "فراکسیون اصولگرایان" مجلس هستند که فراکسیون اقلیت اصولگرایان مجلس نهم است. بزرگترین فراکسیون اصولگرایان در قوه مقننه، فراکسیون "اصولگرایان رهروان ولایت" نام دارد که نزدیک به علی لاریجانی رئیس مجلس است.

نمایندگان حامی استیضاح وزیر علوم، وی را به میدان دادن به منتقدان حکومت در محیط های دانشگاهی و انتصاب حامیان "فتنه" به سمت های مدیریتی متهم می کنند. گروهی از اصولگرایان، معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را حامیان "فتنه" می نامند.

در یک سال اخیر، بسیاری از گرد هم آیی های برگزار شده در دانشگاه های ایران مورد انتقاد منسوبان رهبر ایران قرار گرفته که برگزارکنندگان را به مخالفت با حکومت و بر هم زدن "آرامش" محیط های دانشگاهی متهم کرده اند.

اظهارات محمود نبویان در مورد تذکر رهبر ایران به وزیر علوم، اولین نقل قولی نیست که در مورد دخالت مستقیم آیت الله خامنه ای در مسائل مدیریتی این وزارتخانه منتشر می شود.

در آبان ماه گذشته نیز، علی مطهری نماینده تهران گفته بود که تصمیم حسن روحانی برای معرفی یکی از مدیران اصلاح طلب (جعفر توفیقی) به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، با مخالفت آقای خامنه ای مواجه شده است.

آقای مطهری گفته بود: "به طور حتم دولت روحانی مصمم به معرفی توفیقی به‌ عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری بود، اما طبق اطلاع من رهبر معظم انقلاب با معرفی وی به‌ عنوان وزیر پیشنهادی مخالفت کرده‌اند."

این اظهارات علی مطهری، یک روز بعد با واکنش علی لاریجانی مواجه شد که با رد نقش داشتن آیت الله خامنه ای در انتصاب وزرا، پرسید که معلوم نیست طرح مسائلی از قبیل دخالت رهبر در این نوع موضوعات "چه فایده‌ای برای کشور دارد"؟