بررسی روزنامه های صبح تهران - پنجشنبه ١٢ تیر

حق نشر عکس a

مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهان در وین همچنان موضوع اصلی روزنامه‌های امروز صبح ایران است. البته واکنش دولت به طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت هم انعکاس وسیعی در مطبوعات ایران دارد.

چرا مذاکره می‌کنیم؟

سعید شیرکوند، اقتصاددان در سرمقاله روزنامه آرمان از جمله نوشته است یکی از مهم‌ترین پارامترهایی که در شکل‌گیری فضای کسب و کار، ایجاد امنیت و ثبات اقتصادی نقش تعیین کننده دارد، نحوه تعامل و ارتباط با دنیای خارج است. زیرا در قرن ۲۱ نمی‌توان تصور کرد که اقتصاد یک کشور به دور خود دیوار کشیده و از دنیای خارج خود را بی‌نیاز یا حتی در تخاصم تعریف کند.

با این مقدمه نویسنده به آنجا رسیده که پیامد سیاست‌های گذشته دولت‌های نهم و دهم موجب شد که ارتباط اقتصادی با دنیای پیرامون دستخوش تحولات منفی شود. در چنین شرایطی بود که اقتصاد کشور از داشتن یک ارتباط معنی‌دار و باثبات با اقتصاد بین‌الملل بازماند.

آقای شیرکوند در پایان این سوال را مطرح کرده که آیا اگر تعاملات ایران با دنیای خارج بهتر و مذاکرات انجام شده توسط دستگاه دیپلماسی به نتیجه برسد؛ اقتصاد ما شکوفا می‌شود؟

به نوشته او پاسخ این سوال به طور مستقیم منفی است. آنچه اقتصاد ایران را شکوفا می‌کند رفع یکباره تحریم‌ها نیست بلکه نیاز به برنامه‌ریزی و تکیه بر منابع داخلی است که اقتصاد را شکوفا می‌کند. اما تا زمانی که تحریم‌ها برقرار باشند، نمی‌توان منابع داخلی را در اقتصاد کشور به سمت شکوفایی حداکثری حرکت داد. به همین دلیل بسامان شدن پرونده هسته‌ای ایران در جریان مذاکرات با ۵ بعلاوه یک می‌تواند روزنه‌ای برای از میان برداشتن تحریم‌ها در آینده نزدیک باشد.

لغو قطره‌چکانی تحریم‌ها

وطن امروز، روزنامه اصولگرایان تندرو نوشته است فرآیند لغو تحریم‌ها یکی از دغدغه‌های اصلی ایران است. به رغم مطالبه عمومی برای لغو یکجانبه تحریم‌ها از سوی آمریکا در توافق نهایی اما در مذاکرات وین پنج، عباس عراقچی از جدول زمانبندی برای لغو تحریم‌ها گفت تا نشان دهد که تحریم‌ها قرار نیست به صورت یکجانبه لغو شود.

این گزارش مدعی شده که آمریکایی‌ها برنامه ویژه‌ای در باره تحریم‌ها دارند. آنها خوب می‌دانند که تحریم‌ها ابزار فشار علیه ایران است و به همین دلیل این ابزار فشار و نقطه قوت خود را به راحتی نابود یا اکسید نمی‌کنند.

به اعتقاد نویسندگان این گزارش تحمیل محدودیت‌های بلندمدت به ایران در برنامه هسته‌ای و لغو قطره‌چکانی تحریم‌ها در واقع بار دیگر همان ماجرای معامله دُر غلتان در مقابل آب نبات را یادآوری می‌کند. البته اظهارات مقامات ایرانی در باره عدم پذیرش دورهای زمانی بلندمدت باعث امیدواری است اما باید در انتظار روزهای سخت و نفسگیر مذاکرات وین ۶ بود تا سرانجام این مارتن مذاکراتی با غرب را مشاهده کرد.

ایران و آمریکا منافع مشترکی دارند

حق نشر عکس v

ساسان آقایی در روزنامه اعتماد با حسین موسویان، دیپلمات پیشین ایرانی در باره مذاکرات وین و نتایج آن گفتگو کرده است. در ابتدا از آقای موسویان پرسیده شده که به چند دور اخیر مذاکرات هسته‌ای حمله‌های زیادی شده به ویژه پس از گفت‌وگوهای دوجانبه ایران و آمریکا در ماه گذشته. اما آقای ظریف و تیم هسته‌ای ایران پاسخ می‌دهند که موفقیت مذاکرات به این گفت‌وگوها بستگی دارد.

آقای موسویان در پاسخ گفته که موفقیت یا عدم موفقیت یک مساله است، اما درک صحیح از ضرورت مذاکره دوجانبه با آمریکا در مورد مذاکرات هسته‌ای مساله دیگری است.

به گفته این دیپلمات پیشین‌‌، وقتی می‌گوییم که باید تمامی تحریم‌های یک جانبه، چندجانبه و بین‌المللی، برداشته شود، به قاعده باید با آن کشوری مذاکره کنیم که مهم‌ترین تحریم‌ها را در سطح کنگره‌اش تصویب کرده و آنها را در سطح فرامرزی اعمال می‌کند. ما که نمی‌توانیم با آن کشور مذاکره نکنیم، بعد برویم با آلمان یا انگلیس یا روسیه مذاکره کنیم تا آنها در باره مصوبه‌های کنگره آمریکا تصمیم بگیرند.

مرجع خودخوانده پس از هفت سال ظاهر شد

جوان، روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران ایران در گزارشی با عنوان فتنه "صرخی" در داخل فتنه تکفیری – بعثی نوشته است، هنوز عراق از شوک فتنه تروریست‌های داعش خارج نشده که وارد فتنه دیگری شد. این بار نه از سوی سنی‌ها بلکه از جانب یک سید شیعی رخ داد.

به نوشته این گزارش در تازه‌ترین فتنه‌انگیزی‌ها طرفداران محمدالحسنی الصرخی سه‌شنبه شب قصد داشتند حرم امام حسین در کربلا را اشغال کنند که پس از درگیری با پلیس برخی از آنها دستگیر شدند.

به نوشته جوان، الصرخی پس از چندین سال اختفا، همزمان با تحولات اخیر عراق و ماجراجویی گروه‌های تکفیری، بعثی علیه تمامیت ارضی آن کشور، امنیت بخش‌هایی از کربلا را مختل کرده است.

خلاصه آن که روزنامه جوان مدعی است که اظهارات و موضع‌گیری‌های گروه الصرخی نشان می‌دهد که هدف اصلی وی ایجاد فتنه میان شیعیان عراق و به ویژه تخریب وجهه قدرتمند و بانفوذ آیت الله سیستانی است.

شتابزدگی در طرح افزایش جمعیت

حق نشر عکس v

محمدرضا تابش، نماینده مجلس در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است نهاد قوه مقننه و سایر قوا و دستگاه‌ها دارای نوعی ایراد ساختاری هستند و طرح‌هایی که ارائه می‌کنند از نبود پشتوانه‌های کارشناسی لازم در رنج است.

به نوشته این مقاله شتابزدگی در برخی طرح‌های افزایش جمعیت مانند آنچه کلیات آن در هفته گذشته در مجلس تصویب شد، ممکن است روند متقاعد شدن جامعه در مورد خطر پیری جمعیت را هم تحت‌الشعاع قرار دهد و بحث را از مسیر عقلانی و علمی آن خارج کند.

چرا با وجود ده‌ها جامعه‌شناس، روانشناس، پزشک متخصص زایمان و جمعیت‌شناس شاخص، نظرات هیچکدام از آنها در طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت دیده نشد تا مثلا موضوع وازکتومی به این شکل ناپسند انعکاس نیابد؟

روز گذشته سخنگوی دولت به درستی از مخالفت قوه مجریه با بخش‌هایی از این طرح که حقوق شهروندی را نقض می‌کند، خبر داد. مردم اینگونه روش‌ها را نمی‌پسندند. افزون بر این اظهارات نسنجیده در مورد اجباری بودن افزایش جمعیت می‌تواند شرایط را نامساعدتر کند.

برنامه خروج از رکود؛ نیاز مبرم اقتصاد کشور

دکتر حسن درگاهی، دانشیار دانشگاه در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است جمع‌بندی اکثر کارشناسان بر آن است که وضعیت کنونی اقتصاد کشور که از مساله پیچیده رکود تورمی رنج می‌برد، حاصل سیاست‌های اقتصادی داخلی و همچنین شرایط تحریم‌ها در عرصه بین‎‌المللی است. بنابراین در برون رفت از شرایط جاری هم هر دو عامل دارای اهمیت خواهد بود.

به نوشته این مقاله نقش انتظارات آتی در تصمیمات جاری نباید بر سیاست‌گذاران پوشیده بماند. تصمیمات جاری عاملان اقتصادی همچون مصرف، پس‌انداز، تولید سرمایه‌‎گذاری و انتخاب سبد بهینه دارایی، همگی تحت تاثیر انتظارات از وضعیت آینده اقتصاد شکل می‌گیرد.

بنابراین اقتصاد یک سیستم پویاست و دولت تنها بازیگر این عرصه نیست. دولت باید خود را توانمند و متعهد به اجرای سیاست‌های اصولی و مدیریت علمی اقتصاد نشان دهد تا بتواند انتظارات را در بین عاملان اقتصادی اولا همسو و ثانیا در جهت کنترل تورم و خروج از رکود سوق دهد.