دادگاه اتحادیه اروپا تحریم دانشگاه صنعتی شریف را لغو کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption حکم تحریم دانشگاه شریف لغو شده اما دارایی‌های دانشگاه فعلا آزاد نمی‌شود

دادگاه اروپایی به لغو تحریم دانشگاه صنعتی شریف رای داده است.

بخش عمومی دادگاه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ پس از رسیدگی به دادخواست دانشگاه صنعتی شریف، تحریم وضع شده توسط بیست و هشت کشور عضو اتحادیه علیه این دانشگاه را لغو کرده است.

این تحریم به ظن ارتباط دانشگاه شریف با برنامه‌های هسته‌ای ایران وضع شده و شامل مسدود کردن دارایی‌های دانشگاه شریف در کشورهای عضو اتحادیه بوده است. فضات دادگاه شواهد ارائه شده توسط اتحادیه اروپا در اثبات ارتباط این دانشگاه با برنامه‌های هسته‌ای ایران را کافی تشخیص ندادند.

در عین حال، دادگاه گفته است که با توجه به سیاست خارجی اتحادیه اروپا نسبت به برنامه اتمی ایران، حکم صادره به فوریت اجرایی نمی‌شود و دارایی‌های دانشگاه شریف تا دو ماه دیگر همچنان مسدود خواهد بود تا دولت های عضو فرصت آن را داشته باشند دلایل محکمه پسندتری را برای تحریم دانشگاه ارائه دهند.

به گفته خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت‌های عضو اتحادیه اروپا معمولا از ارائه کامل اطلاعات مربوط به تحریم‌های خارجی اکراه دارند زیرا نگران آن هستند که چنین اقدامی، باعث افشای این اطلاعات و شناسایی منابع کسب آن شود.

در مورد این پرونده، ظاهرا خودداری از ارائه اطلاعات مورد نیاز دادگاه دلیل اصلی صدور حکم لغو تحریم دانشگاه بوده است.

قضات دادگاه گفتند که شواهدی که برای توجیه تحریم دانشگاه شریف در اختیار آنان قرار گرفت ناکافی بود و دادگاه اجازه نیافت سند محرمانه‌ای را مطالعه کند که مبنای تصمیم دولت‌های عضو علیه دانشگاه شریف را تشکیل داده است. گفته شده است که دولت صاحب این سند با افشای تمامی یا بخشی از آن در دادگاه مخالفت کرده بود.

اتحادیه اروپا در سال ٢٠١٢ دانشگاه شریف را به اتهام همکاری با برنامه هسته‌ای غیرمجاز دولت ایران مشمول تحریم مالی کرد. به گفته اتحادیه اروپا، تسهیلات آزمایشگاهی دانشگاه در اختیار نهادهایی قرار می‌گرفت که به دلیل ارتباط با این برنامه، توسط سازمان ملل و اتحادیه اروپا تحریم شده‌ بودند.

حکم دادگاه اتحادیه اروپا در حالی صادر می شود که نمایندگان جمهوری اسلامی و کشورهای عضو گروه ١+٥ در شهر وین در دور دیگری از مذاکرات بر سر پرونده هسته ای ایران شرکت دارند.

مطالب مرتبط