رهبر ایران: دانشگاه را محل جولان جریان‎‌های سیاسی نکنید

حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption رهبر ایران دیدار با دانشگاهیان را 'شیرین' توصیف کرده است

رهبر ایران از مدیران دانشگاه‌ها خواسته از تبدیل مراکز علمی به مکان فعالیت جریان‌های سیاسی جلوگیری کنند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای در دیدار با جمعی از دانشگاهیان تاکید کرده است مسئولان و مدیران دانشگاه‌ها باید "با جدیت" مانع تبدیل مراکز علمی به "محل جولان و فعالیت‌های جریان‌های سیاسی" شوند.

به گفته رهبر ایران تبدیل دانشگاه به آنچه او "باشگاه سیاسی" خوانده، "سم مهلک" برای حرکت علمی کشور است.

او با ابراز تاسف از گذشته گفته است: "متاسفانه در دوره‌ای شاهد این پدیده زیان‌بار بودیم."

به گزارش وب‌سایت رسمی رهبر ایران، آیت‌الله خامنه‌ای از "نگرش، فهم و مشرب سیاسی دانشجویان" دفاع کرده اما گفته این مساله با تبدیل مراکز علمی به "جولانگاه جریان‌های سیاسی" تفاوت دارد.

او متوقف شدن حرکت علمی کشور را یکی از "نقشه‌های اصلی جبهه دشمنان نظام" عنوان کرده و درباره استفاده مکرر از کلمه دشمن گفته است: برخی درخصوص استفاده از کلمه 'دشمن' و تکرار آن، حساسیت دارند درحالی‌که در قرآن کریم نیز بار‌ها کلمه‌های شیطان و ابلیس تکرار شده که پیام آن، غافل نشدن از شیطان و دشمن است.

حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption صادق زیباکلام، استاد دانشگاه (وسط) که به اتهام تشویش اذهان عمومی به هجده ماه زندان محکوم شده و احمد معتمدی، سرپرست دانشگاه امیرکبیر (چپ) در میان ملاقات‌کنندگان رهبر ایران بودند

انتقاد رهبر ایران از "تبدیل مراکز علمی به محل فعالیت جریان‌های سیاسی" با بحث‌هایی درباره استیضاح وزیر علوم ایران در مجلس هم زمان شده است.

رضا فرجی دانا، وزیر علوم ایران نیز در جلسه امروز دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای حضور داشته است.

پیشتر، محمود نبویان، یکی از نمایندگان فراکسیون اصولگرای مجلس در دفاع از استیضاح گفته بود رهبر ایران در دیدار با رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم از او خواسته "مانع برهم‌خوردن جو آرام محیط‌های دانشگاهی شود."

بر اساس گزارش‌ها طرح استیضاح رضا فرجی‌دانا که از وزرای نزدیک به اصلاح‌طلبان است، به هیات رییسه مجلس داده شده است.

نمایندگان محافظه‌کار مجلس، آقای فرجی‌دانا را به خاطر انتصاب روسای چند دانشگاه، بازگرداندن دانشجویان ستاره‌دار اخراج‌شده بعد از انتخابات ۱۳۸۸ و فعال‌شدن تشکل‌های دانشجویی اصلاح‌طلب مورد انتقاد قرار داده‌اند.

زهره طبیب‌زاده، نماینده تهران در مجلس امروز به خبرگزاری فارس گفته کسانی که از سوی آقای فرجی‌دانا به عنوان رییس دانشگاه منصوب شدند از "فعالان فتنه ۸۸ در استان‌های خود بوده‌اند."

محافظه‌کاران از منتقدان انتخابات مناقشه‌برانگیز ۱۳۸۸ به عنوان "اصحاب فتنه" نام می‌برند.

مطالب مرتبط