ناوی پیلای خواهان گنجاندن موضوع حقوق بشر در مذاکرات وین شد

حق نشر عکس AP
Image caption خانم پیلای پیش‌تر هم خواهان لغو اعدام راضیه ابراهیمی در ایران شده بود

ناوی پیلای، کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته نگرانی درباره وضعیت حقوق بشر ایران هم باید در مذاکرات با کشورهای ۱+۵ گنجانده شود.

خانم پیلای می‌گوید، سازمان ملل متحد به‌طور خاص درباره اعدام‌ها در ایران نگران است از جمله اعدام قریب‌الوقوع یک زن که در هفده سالگی شوهرش را کشته است.

+ درباره راضیه ابراهیمی و پرونده قضایی او اینجا بیشتر بخوانید

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در حاشیه اجلاس وین به خبرنگاران گفت "اعدام‌های بسیار زیاد نتیجه حکم دادگاه‌هایی است که ما فکر می‌کنیم ناعادلانه یا بر پایه اتهام‌های واهی برگزار شده است."

خانم پیلای از کشورهای 'پنج به علاوه یک' متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان خواسته گفت‌و‌گو درباره مسائل حقوق بشر ایران را به طور مفصل در برنامه خود قرار دهند.

دور ششم مذاکرات جامع هسته‌ای ایران با هدف حل و فصل نهایی پرونده هسته‌ای چهارشنبه دوم ژوئیه، ۱۱ تیرماه در وین آغاز شده است. این گفت‌و‌گوها ممکن است بیش از دو هفته ادامه پیدا کند.

در تازه‌ترین گزارش‌ها از وین، رویترز به نقل از بعضی دیپلمات‌ها گفته ایران خواسته‌های خود درباره حجم برنامه‌های هسته ای آینده‌ این کشور را کاهش داده است. با این حال مشخص نیست که آیا در مهلت تعیین شده تا ۲۰ ژوئیه توافق نهایی حاصل شود.

مطالب مرتبط