دادگاه اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه شرکت ملی نفتکش ایران را لغو کرد

حق نشر عکس Getty

دادگاه اتحادیه اروپا که مقر آن در لوکزامبورگ است، با صدور حکمی مدارک ارایه شده توسط اتحادیه اروپا برای تحریم شرکت ملی نفتکش ایران را کافی ندانست و ضمن درخواست ارایه شواهد بیشتر از سوی این اتحادیه در مهلت قانونی تجدیدنظر، با صدور حکمی این تحریم‌ها را لغو کرد.

این دادگاه روز پنجشنبه (سوم ژوئیه - ۱۳ تیر) رای خود در ارتباط با پرونده تحریم‌های شرکت ملی نفتکش ایران را صادر کرد و طی آن تصمیم اتحادیه اروپا که در ماه اکتبر سال ۲۰۱۲ اتخاذ شده بود به موجب آن شرکت ملی نفتکش ایران به اتهام ارتباط با برنامه‌های هسته‌ای تهران تحریم شده بود را لغو کرد.

اکنون اتحادیه اروپا فرصت دارد طی دو ماه از زمان صدور این حکم با ارایه شواهد و مدارک جدید درخواست تجدید نظر کند.

ماه گذشته هم دادگاه اتحادیه اروپا بخش دیگری از تحریم های ایران که به بیمه نفتکش‎های این کشور مرتبط بود را لغو کرد.

لغو تحریم‌های دانشگاه شریف

بخش عمومی دادگاه اتحادیه اروپا همچنین در جلسه روز گذشته خود پس از رسیدگی به دادخواست دانشگاه صنعتی شریف ایران، تحریم وضع شده توسط بیست و هشت کشور عضو این اتحادیه علیه این دانشگاه را لغو کرد.

این تحریم به ظن ارتباط دانشگاه شریف با برنامه‌های هسته‌ای ایران وضع شده بود و شامل مسدود کردن دارایی‌های دانشگاه شریف در کشورهای عضو اتحادیه بود.

قضات دادگاه شواهد ارائه شده توسط اتحادیه اروپا در اثبات ارتباط این دانشگاه با برنامه‌های هسته‌ای ایران را کافی تشخیص ندادند.

در عین حال، دادگاه گفته است که با توجه به سیاست خارجی اتحادیه اروپا نسبت به برنامه اتمی ایران، حکم صادره به فوریت اجرایی نمی‌شود و دارایی‌های دانشگاه شریف تا دو ماه دیگر همچنان مسدود خواهد بود تا دولت های عضو فرصت آن را داشته باشند دلایل محکمه پسندتری را برای تحریم دانشگاه ارائه دهند.

موضوعی که با نارضایتی دانشگاه شریف ایران روبرو شده است. روز جمعه (چهارم ژوئیه - 14 تیر) رضا روستا رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت علیه اتحادیه اروپا بابت خسارت‌هایی که به دلیل تحریم به دانشگاه صنعتی شریف وارد شده، شکایت می‌کنیم.

آقای روستا به خبرگزاری مهر گفته که "دو سال پیش اتحادیه اروپا دانشگاه صنعتی شریف را به جرم همکاری در حرکت‌های هسته‌ای کشور تحریم کرد و دانشگاه صنعتی شریف به این حکم اعتراض کرد."

رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفته که این دانشگاه از طریق "یک وکیل انگلیسی" علیه اتحادیه اروپا اقامه دعوی کرد و در دوسال گذشته "از طریق نظام حقوقی اروپا علیه اتحادیه اروپا این مساله پیگیری شد."

مطالب مرتبط