مهدی خزعلی: تا آزادی کامل به اعتصاب غذا ادامه می‌دهم

حق نشر عکس non
Image caption مهدی خزعلی از زندان به بیمارستان امام خمینی تهران منتقل شد

مهدی خزعلی، زندانی سیاسی در نامه‌ای به صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران از برخورد 'زشت و غیر انسانی' زندانبان‌ها به شدت انتقاد کرده و گفته است تا 'آزادی بلاقید' خود به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

آقای خزعلی در این نامه نوشته وضعیت پزشکی در زندان‌های ایران "در شان ستوران و چهارپایان هم نیست، تا چه رسد به انسان که اشرف مخلوقات است."

مهدی خزعلی، فعال سیاسی که در اعتراض به بازداشت خود اعتصاب غذا کرده، هفته گذشته سکته قلبی کرد و از زندان به بیمارستان منتقل شد.

همسر آقای خزعلی پیش از این به بی‌بی‌سی فارسی گفته بود که با وجود اعتصاب غذای او، مسئولان زندان رجایی‌شهر مراقبت‌های پزشکی لازم را انجام نداده‌اند.

مهدی خزعلی در نامه سرگشاده خود به رئیس قوه قضاییه ایران که در سایت کلمه چاپ شده، نوشته زمانی او را به بیمارستان رسانده‌اند که در اثر اعتصاب غذا قلب ،مغز، کلیه‌ها، کبد و دستگاه گوارش او 'در معرض خطر جدی' بوده است.

'سمعا و طاعتا'

او نوشته به دلیل 'برخورد زشت، غیر انسانی، خلاف حقوق بشر و خلاف حقوق بیمار' زندانبانان، سه بار در بیمارستان دچار حمله‌ قلبی شده است که به نوشته او "هر کدام می‌توانست سرنوشتی چون هدی صابر را برایم رقم زند."

هدی صابر، روزنامه‌نگار و فعال ملی-مذهبی حدود سه سال پیش در پی اعتصاب غذا در بند ۳۵۰ زندان اوین دچار عارضه قلبی شد و در بیمارستان مدرس تهران درگذشت.

آقای خزعلی قوه قضاییه را مسئول 'این مرگ‌ها' در زندان خوانده و هدی صابر و ستار بهشتی را از مصادیق بارز آن دانسته است.

ستار بهشتی، کارگر و وبلاگ‌نویس ایرانی پاییز سال ۱۳۹۲ توسط پلیس فتا، مسئول کشف و پیگیری جرایم سایبری بازداشت شد و در زندان اوین درگذشت.

مهدی خزعلی در نامه خود قضات پرونده‌های منتقدان سیاسی را متهم کرده که "آن‌چه ماموران امنیتی می خواهند انجام می‌دهند و جز سمعا و طاعتا چیزی نمی‌دانند."

او در انتهای این نامه اعلام کرده است که 'اتهامات واهی' علیه خود را نخواهد پذیرفت و تا آزادی کامل به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

مهدی خزعلی ابتدا در جریان سرکوب اعتراض‌های سال ۱۳۸۸ و در تیر ماه همان سال بازداشت شد.

بعد از آن هم او بارها بازداشت شده و به زندان افتاده است. او در بازداشت‌های قبلی خود هم اعتصاب غذا کرده بود.

آقای خزعلی در پاییز سال گذشته به ۶ سال حبس محکوم شد.

مطالب مرتبط