بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۱۷ تیر

روزنامه های امروز از کنار اخبار مربوط به نتیجه انتخابات افغانستان خونسرد گذشته و از اظهار نظر درباره آن خودداری کرده اند.

از میان اخبار داخلی حمایت آیت الله خامنه ای از دولت و پادرمیانی رییس مجلس که موجب به تاخیر افتادن استیضاح وزیر علوم شد، ادامه گفتگو درباره ممنوع الخروجی و ممنوع التصویری محمد خاتمی رییس جمهور پیشین، بیش از دیگر خبر ها با اهمیت تلقی شده است.

انتخابات افغانستان

حق نشر عکس paper
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

در اولین روز بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، روزنامه های تهران به این موضوع تنها توجهی نکرده و از هر نوع اظهار نظر درباره حواشی این انتخابات پرهیز کرده تنها در صفحات بین المللی خود در یک خبر کوتاه نوشته اند که احمدزی ۵۶ در صد آرا را به خود اختصاص داده است. شرق تنها روزنامه ای است که با چاپ عکسی از عبدالله عبدالله خبر مقاومت این نامزد انتخاباتی را دربرابر نتایج اعلام شده خبر داده است و هجده روزنامه دیگر در این باره تیتر و گزارشی در صفحه اول خود ندارند.

آرمان روزنامه نزدیک به اصلاح طلب ها در مقاله ای به قلم پیرمحمد ملازهی به بررسی نظر ایران نسبت به نتایج انتخابات افغانستان پرداخته و نوشته: افغانستان عضو حوزه تمدنی ایران به شمار می‌رود و به خاطر این نزدیکی مصلحت نیست که مقامات سیاسی ایران در برابر این انتخاب موضع منفی بگیرند. نفع ایران در دراز مدت وجود یک دولت مرکزی قدرتمند در این کشور همسایه و توسعه امنیت و رسیدن به صلح و امنیت در افغانستان است.

به نوشته این کارشناس مسایل شبه قاره: همچنان باید منتظر واکنش عبدالله عبدالله باقی ماند. او با توجه به شواهد موجود به سادگی می‌تواند نتایج انتخابات را زیر سوال ببرد اما با توجه به پشتوانه قومی که عبدالله عبدالله دارد، این روش در دراز مدت به سود افغانستان نیست و ممکن است این کشور را به سمت تجزیه یا جنگ داخلی پیش ببرد که هیچ کدام مورد نظر وی نیست.

در انتهای مقاله آرمان آمده: عبدالله عبدالله به دنبال تجزیه نیست. وی به دنبال توزیع قدرت است که فضای یکجانبه پشتون‌ها را بشکند، اما به سمت حاد کردن شرایط پیش نخواهد رفت.

ایران امن است

ساسان آقایی در مقاله ای در اعتماد نوشته: در میان آتشی كه مرزهای غربی ایران را درمی‌نوردد و بحران فزاینده‌یی كه در سه سال گذشته، خاورمیانه را بیش از هر زمان دیگری به یك بشكه باروت در حال انفجار بدل ساخته، در تیك‌تاك پاندولی كه می‌رود با یك ضربه مرزهای خط‌كشی‌شده «سایكس- پیكو» را برای همیشه به دیوار بخش میدل‌ایست موزه لوور سنجاق كند، باید خوشحال بود كه ما، مایی كه در مركز این بحران فرقه‌یی و مذهبی ایستاده‌ایم و سرنخ چند رشته از هژمونی كنونی خاورمیانه را به دست داریم، نگران نیستیم.

به نوشته این مقاله: اینجا در تهران، مردم به مانند همه سه سال گذشته‌یی زندگی می‌كنند كه دمشق و حلب در التهاب یك درگیری قلب‌شده به شعله‌های خانمانسوز جنگ داخلی فرسایشی سوخته‌اند. در تهران این‌روزها كسی را نمی‌بینید كه مانند مردم عراق یا آوارگان سوری، نگران برپا شدن یك «خلافت اسلامی» قرون وسطایی باشد. نه در تهران كه در مركز نقشه‌ ایران است كه در استان‌های غربی ایران با یك اكثریت اهل تسنن نیز چنین نگرانی‌هایی به چشم نمی‌خورد.

مقاله اعتماد در نهایت با اشاره به تسامح همیشگی و ذاتی ایرانیان نوشته: ظهور داعش، و اقبالی كه در بخش‌هایی از خاورمیانه یافته، پس از چندین دهه منازعه، نشان و گواه خوبی باشد برای کسانی كه تساهل فرهنگی و پلوراریزم اجتماعی موجود در میان مردم ایران را نشانه‌ها‌ی خطر می‌دانند و در یك دلواپسی همیشگی زندگی می‌كنند. شاید وقت آن رسیده دلواپس این باشیم كه مردم را با دخالت‌های بی‌جا و رفتارهای خشك وتند عصبانی نكنیم و بگذاریم سنت فرهنگی ایران راه خودش را برود.

توافق هسته‌ای و تثبیت موقعیت دولت

حق نشر عکس arman
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

داود هرمیداس باوند در مقاله ای در جهان صنعت نوشته: مذاکرات هسته‌ای با اعضای ۵ +۱ این بار در زمان نسبتا طولانی از سر گرفته شده است زیرا قصد و نیت این سری جلسات رسیدن به یک توافق نهایی است بنابراین انتظار می‌رود که با وجود همه مشکلات و اختلاف‌نظر‌ها پرانتزهای موجود در موعد مقرر از میان برود و به یک متن مورد توافق طرفین دست یابند

به نظر این استاد دانشگاه: به نتیجه رسیدن این مذاکرات برای دولت روحانی بسیار حائز اهمیت است زیرا این دولت بیشترین تمرکز را روی حل‌وفصل مسایل موجود در سیاست خارجی داشته است از سوی دیگر شرایط منطقه با توجه به بحران‌های موجود نیز همسویی‌هایی با غرب به ویژه آمریکا ایجاد می‌کند که قطعا در روند مذاکرات تاثیرگذار است.

مقاله جهان صنعت بدان جا رسیده که: اگرچه حسن روحانی در همه عرصه‌ها وعده‌هایی داده بود اما از همان ابتدای کار سیاست خارجی را در اولویت اصلی خود قرار داد. با این اعتقاد که حل‌وفصل مشکلات در عرصه بین الملل و سیاست خارجی و تبعات آن از جمله برداشتن تحریم‌ها، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و خارج شدن از تنگناهای اقتصادی می‌تواند موفقیت‌هایی در عرصه‌های داخلی نیز به همراه داشته باشد، بنابراین اگر اکنون به این هدف اصلی خود دست پیدا نکند، حتما دچار تزلزل موقعیت در داخل می‌شود.

تعویق استیضاح وزیر

محمد رضا تابش در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: اگرچه این روزها مخالفان، مدعی توقف روند رشد علمی كشور پس از انتخاب دكتر فرجی دانا به عنوان وزیر علوم هستند اما همه شواهد حكایت از آن میكنند كه نه تنها چنین نیست بلكه با تكیه بر كیفیت بخشی، این روند در دانشگاهها تعمیق نیز یافته است. توجه به افزایش اختیارات دانشگاهها و اعطای آزادی های آكادمیك، بیشترین كمك به رشد علمی است.

نماینده اصلاح طلب مجلس تاکید کرده: تصمیمات و اقدامات فرجی دانا در دانشگاهها برخلاف آنچه كه مخالفان میگویند سیاسی نیست. او كوشید محیط دانشگاه را بــار دیگر به معیارهای علمی نزدیك كند اما برخی این اقدام وی را به سیاسی كاری تعبیر می كنند. حال آنكه نظرخواهی از اســتادان برای اعمال تغییرات و انتخاب رؤسای دانشگاه جرم نیست. استادانی كه از دهها فیلتر گذشته اند تا فرزندان ما را تربیت كنند، قطعاً در انتخاب رؤسای دانشگاهها محق هستند. شاید افشای رانتهای ناروایی كه در سالهای گذشته به برخی تعلق گرفته و آخرینش فهرست ٣ هزار نفره بورسیه ها بدون طی موازین علمی و قانونی است، برای شماری چنان سخت آمده كه كمر به استیضاح وزیر علوم بسته اند.

مقاله روزنامه ایران بدان جا رسیده که: ابتكار هیأت رئیسه و پادرمیانی رئیس محترم مجلس برای كنترل برخی تندرویها در مجلس، سبب شد تا این استیضاح به تأخیر بیفتد، تصمیمی كه انسجام میان نمایندگان اصلاح طلب، اعتدالگرا و اصولگرایان منطقی را افزون می كند. این بار اول نیست كه بزرگان و عقلای پارلمان در تحلیلی واقعبینانه و مبتنی بر مصالح عامه، تندرویهای برخی نمایندگان را مهار میكنند.

هر اتفاقی ممکن است بیفتد

در حالی که روزنامه های مختلف امروز از قول نمایندگان مجلس و حقوقدانان نوشته اند که سووال و تذکر نمیاندگان مجلس به وزیر دادگستری و ممنوع التصویر و ممنوع البیان و ممنوع الخروج شناختن محمد خاتمی وجه قانونی ندارد سیاست روز روزنامه اصولگرا در مقاله ای این سووال را مطرح کرده که چرا مصوبات شورای عالی امنیت ملی اجرا نمی شود.

این روزنامه با قید «گفته می شود» نوشته: شورای عالی امنیت ملی مصوبه‌ای دارد که بر اساس آن محمد خاتمی است. ممنوع‌التصویر، ممنوع‌البیان و ممنوع الخروج است. در سال‌های گذشته این حكم اجرا شده بود و اما رئیس جمهور دولت اصلاحات در زمان‌ها و مكان‌های گوناگون به اظهار نظر پرداخته و عكس او در رسانه‌های مكتوب و خبرگزاری‌های داخلی منتشر شده و حتی به بهانه‌هایی هم تلویزیون تصویر او را پخش كرده است.

سیاست روز در نهایت نوشته: این آزادی با توجه به مصوبه شورای عالی امنیت ملی نشان دهنده سعه صدر نظام جمهوری اسلامی ایران در قبال فردی است كه مواضع او باعث شده است تا اتفاقات سال ۸۸ رخ دهد. هر چند آقای خاتمی به اندازه دیگران در این ماجرا نقش آفرینی نكرده بود. به هر حال سران فتنه در امان هستند. بسیاری در پی اقداماتی هستند تا شاید بتوانند با فشار رسانه‌ای داخلی و خارجی زمینه برداشته شدن حصر خانگی آنها را مهیا كنند. آنگاه آنها دیگر در امان نخواهند بود و هر اتفاقی ممكن است بیفتد.

احسان کیانی در سرمقاله ابتکار نوشته: شاید پس از شکست سنگین جلیلی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم کمتر کسی گمان می‌بُرد که جبهه پایداری هنوز هم بتواند محوریتی در جریان اصولگرا بیابد، به خصوص که بسیاری از تحلیل‌گران اصولگرا، خودمحوری و استقلال رأی این جریان را موجب شکست اصولگرایان در این انتخابات می‌دانستند که موجب چندپارگی و تعدّد نامزدهای اصولگرا شده است.

حق نشر عکس shargh
Image caption کارتون فیروزه مظفری، شرق

به نوشته این تحلیلگر: ریش‌سفیدان اصولگرا با تحلیل نادرست از علل و عوامل به حاشیه رفتن اصولگرایی پس از سال ۹۲ نه‌تنها راهبردی برای بازسازی این جریان و اصلاح اشتباهات گذشته خویش نیافته‌اند بلکه ریش و قیچی را به دست اصولگرایان تندرو داده‌اند. اغمای اصولگرایان میانه‌رو و محوریت یافتن رادیکال‌های این جریان را در ایّام پس از انتخابات، چه در روزهای رأی اعتماد مجلس به وزیران، گقتگوهای ژنو یا آغاز مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و در عرصه حملات رسانه‌ای به اصلاح‌طلبان و دولت روحانی به خوبی مشاهده می‌ شود.

ابتکار معتقد است: رکود در جامعه روحانیت و عدم عزم جدی برای جذب دوباره بزرگانی چون آقایان هاشمی، ناطق‌نوری و روحانی از سوی این گروه و هم‌چنین مواضع اخیر آیت‌الله یزدی (دبیر کلّ جامعه مدرّسین) در انتقاد از دولت، نشان‌دهنده آن است که بزرگان این جریان، متأثّر از تازه‌به‌دوران‌رسیده‌ها روند حمایتی از دولت را کاهش داده‌اند.

خنیاگران غمگین

احمد طالبی‌نژاد در صفحه آخر شرق از نوازندگان خیابانی نوشته که این روزها تعدادشان در هر گوشه شهر زیاد شده. آن ها از قبل هم بودند اما اخیرا با یکی از نوازندگان گیتار کلاسیک که هنگام غروب در محل ما، حضور می‌یابد و بساط می‌گستراند، گپ‌وگفتی داشتم. او که فارغ‌التحصیل رشته نوازندگی ساز‌های غربی از یکی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی است، علاوه بر نوازندگی گه‌گاهی در ارکستر‌های زیرزمینی، برای کسب درآمد و گذران زندگی، ناچار به نوازندگی در خیابان نیز شده است.

به نوشته این روزنامه نگار: او این کار را نه‌تنها عیب نمی‌داند بلکه کارش را دوست دارد و از اینکه با مردمان عادی سروکار دارد که به قول خودش با ریختن یک سکه ناقابل، او را تشویق می‌کنند، خوشحال نیز هست و اشاره می‌کند که در کشور‌های خارجی، اغلب درس‌خوانده‌های موسیقی، در خیابان و راهروهای مترو بساط می‌کنند و حرفه‌شان به رسمیت هم شناخته می‌شود. اما در ایران، هنوز باید هنگام نوازندگی، یک نگاهشان هم به اطراف باشد تا نکند ماموران سد معبر بریزند سرشان و آلات و ابزارشان را ببرند. این جوان، به قول خودش در تدارک انتشار آلبوم نیز هست و اقدامات اولیه را نیز انجام داده است.

نویسنده مقاله شرق در پایان از وضعیت هنرمندانی نوشته که مجبور به ترک کشور هستند و نوشته: روندی که آغاز شده، قطعا در درازمدت باعث تحولی در سلیقه مردم، به ویژه رهگذرانی که هزاران بار «سلطان قلب‌ها» را با نوای بد آکاردئون و صدای گوش‌خراش برخی از این خوانندگان دوره‌گرد شنیده‌اند، ایجاد خواهد کرد. بد نیست؛ گاهی برای تشویق هم که شده، لحظاتی در کنار این هنرمندان کم‌توقع بایستیم و به سازشان گوش دهیم و اگر دلمان خواست، سکه‌ای یا اسکناسی هم اهدای‌شان کنیم.

موفقیت سریال های ایرانی

حق نشر عکس na
Image caption کارتون نازنین جمشیدی، شهروند

آیدین سیار سریع در ستون طنز شهروند با عنوان «سرعت دانلود بالا، عامل موفقیت سریال ایرانی» از مرحله نوشته: با مسئولان شبکه صحبت می‌کنیم و می‌گوییم طرح داستانی داریم که موضوعش راجع به قوام خانه و خانواده است و اگر ساخته و پخش شود نیمی از مشکلات زناشویی، اعتیاد، مسکن، دانشجویی و ناهنجاری‌های اخلاقی در جامعه حل می‌شود. خدا را چه دیدید شاید مشکلات فی‌مابین فدراسیون و کارلوس کی‌روش هم حل شد. فقط تنها مشکلی که وجود دارد این است که همه چیز این طرح ما برگرفته از یک سریال آمریکایی است. مدیر شبکه هم می‌گوید: اشکال ندارد. چون آمریکایی‌ها راجع به مسائل خانوادگی و فرهنگی دروغ می‌گویند و ما راستش را می‌گوییم، اگر همان موضوعاتی که آمریکایی‌ها می‌گویند را ما بگوییم مردم می‌پذیرند. لذا بسازید! موردی ندارد.

مرحله دوم: تهیه‌کننده تیمش را جمع می‌کند. ابتدا یک جلسه توجیهی با نویسندگان می‌گذارد و در پایان جلسه می‌گوید بروید سایت farsisubtitle و هرچی فایل زیرنویس فارسی از سریال مدرن فمیلی وجود دارد را دانلود کنید. فقط هر جا نوشته [...] آن را پاک کنید و بنویسید روزبه و الهام. مواظب باشید یک موقع نشود روزبه و چنگیز که با فرهنگ ما مطابقت ندارد. نویسندگان هم می‌روند و فایل‌ها را دانلود می‌کنند، سپس خیلی شیک و مجلسی فایل‌ها را در note pad باز می‌کنند و دیالوگ‌ها را پرینت می‌گیرند و برای تهیه‌کننده می‌آورند. در این میان ممکن است یک نویسنده نافرمان و سرکش یک قسمت را مثلا براساس ذوق و خلاقیت خود بنویسد که لازم است فورا از کار اخراج شود تا بفهمد صداوسیما جای خلاقیت و این سوسول‌بازی‌ها نیست. کار باید فورا برود روی آنتن، مردم که علاف ما نیستند.

مطالب مرتبط