فرانسه از اختلاف روسیه و غرب بر سر برنامه اتمی ایران خبر داد

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر امور خارجه فرانسه می گوید آمریکا از وزرای خارجه ۱+۵ خواسته که به وین بروند

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه از 'اختلاف رویکرد' میان روسیه و دیگر اعضای گروه ۱+۵ در روزهای اخیر و در جریان ششمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران در وین خبر داده است.

آقای فابیوس به کمیسیون روابط خارجی پارلمان فرانسه گفت که هیچ یک از موارد اصلی اختلاف در این مذاکرات حل نشده و آمریکا از وزرای امور خارجه کشورهای حاضر در گفت‌وگوها خواسته که به وین بروند.

پیشتر خبرگزاری‌های بین‌المللی به نقل از دیپلمات‌های حاضر در محل مذاکرات از احتمال سفر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و دیگر وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه ۱+۵ به وین برای پیوستن به گفت‌وگوها خبر داده‌ بودند.

این دیپلمات‌ها به خبرگزاری رویترز گفتند که چنین سفری به این معنا نیست که نمایندگان ایران و قدرت‌های جهانی در این مذاکرات به توافق جامعی که به دنبال آن هستند، رسیده‌اند یا در آستانه رسیدن به آن هستند.

وزیر خارجه فرانسه هم گفته است: "تا الان گروه ۱+۵ هماهنگ عمل می‌کرد، اما در چند روز گذشته نمایندگان من در این مذاکرات شاهد مواردی از رویکردهای متفاوت بین بعضی از کشورهای حاضر و روسیه بوده‌اند."

آقای فابیوس درباره ماهیت این اختلاف‌ها توضیحی نداده است.

مذاکرات وین در آستانه ۲۰ ژوئیه، مهلت تعیین‌شده در توافق موقت ژنو و با هدف نگارش متن و رسیدن به توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران انجام می‌شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلماتی که نخواسته نامش فاش شود از وجود "اختلافات جدی در مواضع" دو طرف در مذاکرات وین خبر داده و گفته حضور وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ ممکن است "نیروی شتاب‌دهنده‌ای" برای رسیدن به توافق ایجاد کند.

شینهوا، خبرگزاری دولتی چین، هم به نقل از منابع خود گزارش داده که ممکن است بعضی از وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ روز جمعه به وین سفر کنند.

این در حالی است که امروز سه‌شنبه، ۱۷ تیر عبدالله عبدالله، نامزد ریاست جمهوری افغانستان از سفر جان کری به این کشور در روز جمعه با هدف حل اختلاف دو نامزد بر سر نتایج اولیه انتخابات خبر داد.

آقای کری هم‌اکنون برای شرکت در "گفت‌وگوهای اقتصادی و استراتژیک" آمریکا و چین به پکن سفر کرده است.

دور ششم از مذاکرات جامع هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ از روز چهارشنبه (۱۱ تیر، ۲ ژوئیه) در وین پایتخت اتریش آغاز شده و انتظار می‌رود

امروز (سه‌شنبه) محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاسیت خارجی اتحادیه اروپا در چارچوب این مذاکرات با هم دیدار کردند. جزییاتی از این دیدار منتشر نشده است.

مطالب مرتبط