جزئیات اختلاف ایران و ۱+۵ از زبان آیت‌الله خامنه‌ای

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption آیت‌الله خامنه‌ای: حرف آمریکایی‌ها حرف ناحقی است

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در سخنان روز دوشنبه (۱۶ تیر) در جمع مسئولان دولتی علاوه بر ارائه روایتی رسمی از اختلاف با قدرت‌های جهانی بر سر یکی مهم‌ترین موضوع‌های مورد مذاکره در پرونده هسته ای ایران، یعنی ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم، برای اولین بار به طور مشخص با ارائه اعداد و ارقام، جزئیات این اختلاف را آشکار کرده است.

او از خواسته آمریکایی‌ها درباره سقف ظرفیت غنی‌سازی ایران انتقاد کرده و گفته است که "حرف آنها در این قضیه، حرف ناحقی است" و افزوده طرف مقابل "به مرگ گرفته که به تب راضی بشوید."

آیت الله خامنه ای گفته است که به تیم مذاکره کنندگان ایران اعتماد دارد و مطمئن است که آنها "حقوق ملت" را مشخصا در مورد ظرفیت غنی سازی، موضوع تحقیق و توسعه و مرکز غنی سازی فردو حفظ خواهند کرد.

رهبر ایران انتظار آمریکایی‌ها از ایران در مورد ظرفیت غنی سازی را این طور بیان کرده است: "هدف آنها این است که جمهورى اسلامى را در باب ظرفیت غنى‌سازى، که یکى از مسائل است، به ۱۰ هزار سو راضى کنند... که محصول حدود ۱۰ هزار سانتریفیوژ - از همین قدیمى‌هایى که از قبل داشتیم و داریم - است."

"سو" (SWU)، واحدی که آقای خامنه ای به آن اشاره کرده، به عنوان "واحد کار جداسازی" شناخته می‌شود که بازتاب‌دهنده ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم توسط واحدهای سانتریفیوژ است.

توان دستگاه‌های نسل اول سانتریفیوژ ایران یا IR-۱ در گزارش‌های مختلف بین ۰.۸ تا ۱.۲ سو برآورد شده است. به این معنا که برای رسیدن به معادل ده هزار سو توان غنی‌سازی اورانیوم ، حدود ۱۰ هزار دستگاه نسل قدیم لازم است.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ایران، تا حدود دو ماه پیش، بیش از ۹۰۰۰ دستگاه سانتریفیوژ فعال از نسل اول، تنها در تاسیسات هسته‌ای نطنز داشته است.

بنا بر این به نظر می‌آید توان معادل ده هزار سو که به گفته آقای خامنه‌ای سقف مورد نظر آمریکایی‌هاست، در حال حاضر برای ایران قابل دسترسی است.

این گذشته از دستگاه‌های نسل دوم ایران (IR-۲) است که حدود هزار واحد از آن در تاسیسات نطنز نصب شده است.

قدرت جداسازی واحدهای IR-۲ در گزارش‌های مختلف بین ۴ تا ۵ سو تخمین زده شده، یعنی برای رسیدن به حد توان مورد نظر آمریکا (ده هزار سو) به دوهزار تا ۲۵۰۰ واحد نسل دو نیاز است.

تفاوت آشکار

اما پیش‌بینی آیت‌الله خامنه ای از نیاز ایران با آنچه که آمریکایی‌ها -به گفته خود او- در نظر دارند، تفاوتی آشکار دارد.

Image caption درکنار درصد غنی‌سازی، ظرفیت و توان سانتریفیوژها هم در مذاکرات هسته‌ای ایران مورد اختلاف است

رهبر جمهوری اسلامی گفته است: "مسئولین ما می‌گویند ما به ۱۹۰ هزار سو احتیاج داریم. ممکن است این نیاز مال امسال و دو سال دیگر و پنج سال دیگر نباشد، امّا این نیاز قطعى کشور است."

به این ترتیب آنچه که او برای توان غنی‌سازی ایران در نظر دارد حدود ۱۹ برابر میزانی است که آمریکایی‌ها از ایران می‌خواهند.

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز سه شنبه ۱۷ تیر در توضیح رقم اعلام‌شده توسط آیت‌الله خامنه ای گفته است که ۱۹۰ هزار سو، توانی است که برای تامین یک سال سوخت نیروگاه اتمی بوشهر مورد نیاز است.

تامین چنین توان و ظرفیتی، بسته به نوع و نسل سانتریفیوژها ممکن است با تعداد متفاوتی از واحدهای کاری برآورده شود.

اگر ایران قصد داشته باشد تنها از طریق سانتریفیوژهای نسل دو به هدف مورد نظر رهبر جمهوری اسلامی برسد به حدود ۴۰ هزار واحد نیاز دارد.

این در حالی است که آقای صالحی در گفت‌وگوی خود با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا خبر داده است که ایران سانتریفیوژهایی در اختیار دارد که توانشان ۲۴ سو است.

اگر ایران چنین سانتریفیوژهایی را فعال کند با حدود ۸ هزار واحد آن به نیاز مورد نظرش خواهد رسید.

به این ترتیب و با در نظر گرفتن اظهارات آیت‎الله خامنه ای که گفته آمریکایی‌ها می‌خواهند ایران را "به ده‌هزار سو راضى کنند" می توان حدس زد که آن چه مورد اختلاف است نه "تعداد سانتریفیوژها" بلکه مجموعه ظرفیت آنهاست.

مطالب مرتبط