مجلس ایران با فوریت کاهش ساعت کار کارمندان در رمضان مخالفت کرد

حق نشر عکس AP
Image caption مجلس با دو فوریت کاهش ساعت کار کارمندان در ماه رمضان مخالفت کرد و این طرح به صورت عادی در مجلس بررسی خواهد شد

نمایندگان مجلس ایران با دو فوریت طرح گروهی از نمایندگان برای کاهش ساعت کاری کارمندان دولت مخالفت کردند. پیشنهاد این نمایندگان این بود که دولت ساعت کار کارمندان را از ۴۴ ساعت در هفته به ۳۴ ساعت کاهش دهد.

مخالفان این طرح را تبعیض‌آمیز می دانستند و معقتد بودند که این طرح فقط کارمندان را در بر می گیرد و شامل کارگران نمی شود که چند برابر کارمندان هستند.

محمدرضا تابش، نماینده اردکان در مجلس طرح را مخالف برخی اصول قانون اساسی دانست و گفت "این طرح عین تبعیض است زیرا ساعت کاری دو میلیون کارمند اداری را کاهش می دهد اما از مشکلات ۲۰ میلیون کارگر غافل است."

اما طراحان این طرح که عمدتا عضو جبهه پایداری نزدیک به محمدتقی مصباح یزدی، روحانی تندرو ساکن قم هستند، با استناد برخی احادیث و نقل و قول ها از آیت الله خمینی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی سعی کردند تا نظر نمایندگان را جلب کنند.

حمید رسایی نماینده تهران و عضو جبهه پایداری گفت این طرح به دنبال آن است که "دولت این اختیار را داشته باشد که در ماه رمضان ساعات کار کارکنان را کاهش دهد."

دولت پیش از این اعلام کرده بود که بر اساس قانون کارمندان باید هفته ای ۴۴ ساعت کار کنند و کاهش ساعت اداری را خلاف قانون دانسته بود.

آقای رسایی با استناد به سخنان آیت الله خمینی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی گفت که وی نیز بر کاهش ساعت کار در ماه رمضان تاکید داشته است.

در طرح نمایندگان مجلس آمده که آقای خمینی "در این ماه ملاقات های خود را کاهش داده و کار خود را کم می کردند و می فرمودند ماه مبارک رمضان خود، کار است."

در این طرح از قول پیامبر اسلام هم آمده که گفته "هر کس در این ماه (رمضان) کارهای مستخدمان خود را سبک گرداند، خدا در قیامت حساب او را آسان کند."

هدف این طرح "تسهیل و تقویت بنیه معنوی و انجام بهتر فرایض دینی" در ماه رمضان اعلام شده است و روح الله حسینیان عضو دیگر جبهه پایداری و نماینده تهران خطاب به نمایندگان گفت که "انصاف داشته باشید، کارگر و کارمندی که هشت ساعت در روز با این گرما کار می کنند و دو تا سه ساعت نیز باید در ترافیک باشند دیگر توانایی عبادت ندارند."

اما مخالفان می گفتند که در حال حاضر یک سوم از روزهای ماه رمضان گذشته است و دلیلی بر فوریت این طرح وجود ندارد.

در عین حال آقای رسایی که خود از مدافعان دولت آقای احمدی نژاد بود، گفت که "دولت قبل ساعات کار را بر خلاف قانون کاهش می داد."

در دولت محمود احمدی نژاد، ساعت کار کارمندان در ماه رمضان نزدیک به دو ساعت کمتر از روزهای عادی بود. شروع کار کارمندان با یک ساعت تاخیر در صبح آغاز می شد و بعد از ظهرها یک ساعت و نیم زودتر به پایان می رسید.

در آن زمان مخالفت هایی هم از سوی برخی نهادها مانند سازمان بازرسی و مرکز پژوهشهای مجلس درباره غیرقانونی بودن این کار مطرح شد اما راه به جایی نبرد.

طراحان کاهش ساعت کار در ماه رمضان هم با وجود تلاشی که در صحن علنی مجلس کردند، نتوانستند نظر نمایندگان را جلب کنند و نمایندگان با ۱۰۲ رای موافق، ۱۰۰ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده با دوفوریت طرح مخالفت کردند. بعد از آن نیز یک فوریت طرح در دستور قرار گرفت و باز ۸۴ نماینده به آن رای مخالف دادند و با وجود موافقت ۱۰۲ نماینده و ۱۳ ممتنع یک فوریت آن نیز تصویب نشد.

بر این اساس قرار شد که طرح به صورت عادی در صحن علنی مجلس مطرح شود.