مرور روزنامه‌های صبح تهران؛ ‌پنجشنبه ۱۹ تیر

ادامه مذاکرات فشرده ‌هسته‌ای ایران در وین، درگیرهای اسرائیل و حماس و گفتگوی علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی با روزنامه آساهی ژاپن از جمله موضوعاتی است که به نحو گسترده‌ای در روزنامه‌های امروز منعکس شده است.

ساز ناکوک روسیه

حق نشر عکس arman

بهرام امیراحمدیان، استاد دانشگاه در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است: براساس قواعد روابط بین‌الملل، روسیه، ایران هسته‌ای را در همسایگی خود به عنوان یک رقیب تصور می‌کند. از سوی دیگر در زمینه انرژی نیز، دولت روسیه چندان مایل نیست همسایه جنوبی‌اش بتواند به اروپا که حوزه نفوذ آن در عرصه انرژی است گاز صادر کند.

به نوشته این کارشناس مسائل آسیای مرکزی و قفقاز، روسیه در بحران اوکراین به آنچه می‌خواست دست نیافت، بنابراین تصور خوشبینانه است که ادعا کنیم روسیه از منافع ایران در مذاکرات پنج بعلاوه یک حمایت می‌کند.

خلاصه کلام که به اعتقاد نویسنده سرمقاله روزنامه آرمان با توجه به تحولات منطقه این امکان وجود دارد که روسیه ساز ناکوک خود را در این کنسرت (مذاکرات وین) بنوازد.

اهداف اسرائیل از بحران‌زایی

حق نشر عکس sharq

حسن هانی‌زاده، کارشناس خاورمیانه در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است: تشدید درگیری‌های اخیر حماس و اسرائیل در غزه نشان می‌دهد، فلسطین اشغالی در آستانه جنگ خونین جدیدی قرار دارد که ممکن است این جنگ با سایر جنگ‌های منطقه‎‌ای تفاوت داشته باشد.

به نظر نویسنده تجربه ثابت کرده که هرگاه اسرائیل با یک انزوای داخلی و خارجی مواجه شده تلاش کرده که از رهگذر بحران‌سازی و فرافکنی خود را از این انزوا خارج کند. از سوی دیگر تفاهمنامه فتح و حماس که تشکیل یک دولت وحدت ملی را به دنبال داشت، خشم برخی شخصیت‌های افراطی اسرائیل را برانگیخت.

به نوشته آقای هانی‌زاده از سوی دیگر حماس که با سرنگونی دولت اخوان‌المسلمین در مصر، پایگاه واقعی خود را در منطقه از دست داده بود و با موضع‌گیری اشتباه در قبال بحران سیاسی سوریه دچار انزوای سیاسی شده بود، درصدد برون‌رفت از این وضعیت برآمده است.

نویسنده در پایان نتیجه‌گیری کرده که در چنین شرایطی اگر اسرائیل به نوار غزه حمله کند، یک جنگ طولانی دیگری رخ خواهد داد و این احتمال وجود دارد که برخی جنبش‌های منطقه‌ای مانند اخوان‌المسلمین به کمک حماس بیایند و سرنوشت این جنگ احتمالی را تغییر دهند.

روزنامه آساهی و گفتگو با هاشمی رفسنجانی

حق نشر عکس etemad

گفتگوی روزنامه آساهی ژاپن با علی‎اکبر هاشمی‌رفسنجانی در بسیاری از روزنامه‌ها منعکس شده از جمله در صفحه سه روزنامه اعتماد نوشته شده است: این بار ژاپنی‌ها به سراغ آیت‌الله آمده بودند تا او برایشان از زمینه‌های همکاری ایران و آمریکا در عراق و تفاوت‌های روحانی و احمدی‌نژاد بگوید.

به نوشته این گزارش مصاحبه با روزنامه آساهی فرصتی بود تا او نظرات خود را در باره سیاست خارجی ایران در این روزها بگوید؛ سیاستی که اکنون مذاکره هسته‌ای، بحران عراق و تنظیم روابط با آمریکا محورهای اصلی آن است.

آقای هاشمی در باره همکاری نظامی ایران و آمریکا در عراق گفته که دو کشور در این باره دارای مسائل مشترک هستند و مانعی برای همکاری نیست، در عین حال او گفته چون این پیشنهاد عملی نشده فعلا پیشنهاد خاصی هم از سوی ایران وجود ندارد.

در مورد تفاوت‌های بین احمدی‌نژاد و روحانی هم آقای هاشمی به روزنامه آساهی گفته که تفاوت‌های زیادی است که شمردن آن در حد یک کتاب خواهد بود و ساده‌ترین مثالش هم نگاه آن دو به سیاست خارجی است.

محدودیت تازه برای تاسیس و فعالیت احزاب

حق نشر عکس JS

روزنامه جهان صنعت در گزارشی معتقد است که کلیات طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی که دیروز در صحن علنی مجلس ایران به تصویب رسید، محدودیت‌های تازه‌ای را برای تاسیس و فعالیت احزاب فراهم می‌کند.

به نوشته این گزارش قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها و انمجن‎های سیاسی و صنفی در ایران مصوب ۱۳۶۰ است که به اعتقاد نمایندگان مجلس زمان ایجاد تغییرات در آن فرارسیده است. طرح ۲۲ ماده‌ای جدید مجلس که به تعریف حزب، چگونگی تاسیس آن، حقوق و مسئولیت‎های احزاب می‌پردازد به اعتقاد گروه ایران روزنامه جهان صنعت در صورت تصویب جزئیاتش ، قانون فعلی احزاب با تغییرات اساسی مواجه و با محدودیت‌های روبرو می‌شود.

آشفته‌ بازار خودرو

حق نشر عکس ve

گروه اقتصادی روزنامه وطن‌امروز در گزارشی نوشته است؛ پس‌لرزه‌های گران شدن مجدد خودرو آن هم با نرخ‌های عجیب و غریب ادامه دارد و رسیدگی به این موضوع وارد فاز جدید شد. رئیس دولت این بار نیز مانند دفعات قبل به عنوان منجی مصرف‌کنندگان وارد عمل شد و به گرانی خودرو اعتراض کرد. همان کاری که چند ماه پیش در باره گرانی قبوض برق انجام داد.

به اعتقاد نویسندگان این روزنامه معلوم نیست داستان گرانی خودرو به کجا ختم می‌شود اما موضوع اعتراض دولتمردان به گرانی‌ها تکراری شده است. چرا که از مدت‌ها قبل معلوم بود که شورای رقابت قرار است خودرو را گران کند و حتی خودروسازان نیز همین موضوع را گوشزد می‌کردند. اما آن زمان سخنگوی دولت فقط می‌گفت که دولت به دنبال افزایش قیمت نیست و با هرگونه گرانی مخالف است. اما سرانجام خودرو گران شد و حالا آقای سخنگو در باره مکدر شدن خاطر رئیس جمهور در باره گرانی‌ها سخن می‌گوید.

بنگاه‌داری بانک‌ها

حق نشر عکس DE

رضا بوستانی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ براساس مقررات، بانک‌ها می‌توانند حداکثر چهل درصد از سرمایه خود را به سرمایه‌گذاری مستقیم تخصیص دهند، اما بانک‌های ایران به طور متوسط ۵۲ درصد از منابع خود را به طور مستقیم سرمایه‌‎گذاری کرده‌اند.

به نظر نویسنده ناپسند بودن بنگاه‌داری از سوی بانک‌های تجاری امری روشن است. بانک‌ها باید پس‌انداز خانوارها را جمع‌آوری کنند و آنها را به بنگاه‌هایی که بالاترین بهره‌وری را دارند، تخصیص دهند. از همین رو حمایت از تعداد محدودی بنگاه بدون توجه به بهره‌وری آن تخصیص کارآمد منابع را مختل خواهد کرد.

به نظر آقای بوستانی راه چاره این مساله نزد بانک‌ها نیست؛ چراکه آنها بهترین فعالیت را در راستای دستیابی به سود انجام می‌دهند. این وظیفه سیاست‌گذار است که محیط را به گونه‌ای طراحی کند که بنگاه‌داری فعالیت مطلوب بانک‌ها نباشد.

مطالب مرتبط