دو سناتور آمریکایی خواستار تحریم رهبر و رئیس جمهوری ایران شدند

حق نشر عکس REUTERS
Image caption آمریکا در چند سال گذشته شماری از مقام‌های ارشد ایران را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده است

دو سناتور جمهوری‌خواه روز پنجشنبه (دهم ژوئیه - ۱۹ تیر) پیش نویس طرحی را برای تشدید تحریم‌های ایران ارائه کردند که نه درحوزه اتمی بلکه در عرصه حقوق بشر است.

سناتور مارک کیرک و سناتور مارکو روبیو قصد دارند که با تصویب این طرح آیت‌الله علی خامنه ای و حسن روحانی، رهبر و رئیس جمهوری ایران را هم به فهرست تحریم‌شدگان ایالات متحده اضافه کنند.

دولت آمریکا در چند سال گذشته شماری از مقام‌های ارشد ایران از جمله حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات سابق، محمد رضا نقدی، فرمانده بسیج و عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده است.

این در حالی است که مقام های جمهوری اسلامی یک چنین اقداماتی را دارای انگیزه سیاسی و دخالت در امور داخلی ایران می‌دانند.

دولت باراک اوباما هنوز درباره پیش نویس طرحی که قصد دارد دامنه تحریم‌های حقوق بشری ایران را گسترده کند، اظهار نظر نکرده است. با این حال، بعضی از ناظران پیش بینی می‌کنند که تصویب یک چنین طرحی می‌تواند بحث برانگیز شود.

علی افشاری، فعال سیاسی در واشنگتن به بی‌بی‌سی فارسی می گوید: "چنین طرحی اگر تصویب بشود بالطبع در میزان همکاری جمهوری اسلامی در حل مسائله اتمی تاثیر منفی خواهد گذاشت ولی از آن طرف هم فشار بیشتری را در حوزه حقوق بشری ایجاد می‌کند که تا حدی می تواند تاثیر بازدارنده داشته باشد."

او می افزاید: "اما تاکنون جمهوری اسلامی نسبت به این تحریم‌های حقوق بشری موضع مخالفی داشته و از سوی دیگر این تحریم‌ها بیشتر جنبه نمادین دارند چون که رهبری جمهوری اسلامی اساسا از مرزهای جغرافیایی ایران خارج نمی‌شود."

دو سناتور آمریکایی همچنین در نظر دارند که یک دفتر هماهنگ کننده امور مربوط به حقوق بشر و دموکراسی ایران تاسیس کنند که از بودجه حداقل ۳۲ میلیون دلاری برخوردار خواهد بود.

به گفته آنها، از زمان رئیس جمهوری شدن حسن روحانی، دولت باراک اوباما فقط یک مقام ایرانی را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده که از نظر آنها کافی نیست.

با وجود بحث‌ها و انتقادهای داخلی، به نظر می‌رسد که دولت‌های باراک اوباما و حسن روحانی فعلا بر مذاکره برای حل و فصل مناقشه هسته‌ای تاکید دارند.

دولت برای برداشتن تحریم‌ها با کنگره مشورت کند

حق نشر عکس Getty
Image caption در کنگره آمریکا، مجلس نمایندگان در دست جمهوری‌خواهان است که عمدتا موضع تندتری علیه ایران دارند و به موفقیت روند مذاکرات با ایران چندان خوش بین نیستند

در حالی که آمریکا و قدرت‌های بزرگ جهان در وین اتریش برای حل و فصل مناقشه اتمی ایران گفتگو می‌کنند، صدها عضو کنگره آمریکا با امضای نامه‌ای از باراک اوباما خواسته‌اند در مورد کاهش احتمالی تحریم های ایران، با آنها مشورت بیشتری انجام بدهد.

بنا بر توافق مقدماتی گفتگوهای هسته‌ای که در ماه نوامبر ۲۰۱۳ در ژنو سوئیس بین ایران و قدرت‌های بزرگ امضا شد، آمریکا و سایر اعضای گروه پنج به علاوه یک باید در توافق نهایی، تمام تحریم‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران را لغو کنند.

کنگره آمریکا سرچشمه وضع سنگین‌ترین تحریم‌های نفتی و بانکی علیه ایران است ولی دست کاخ سفید را هم برای تعلیق بسیاری از تحریم ها باز گذاشته است.

با این حال کم نیستند قانون‌گذارانی که می‌گویند اگر قرار است در تحریم‌های اتمی ایران تعلیق بزرگی انجام شود، کنگره هم باید در روند تصمیم‌گیری دخیل شود.

روز پنجشنبه بیش از سه چهارم اعضای مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای از باراک اوباما خواستند در مورد میزان قابل قبول کاهش احتمالی تحریم‌های ایران با کنگره به طور جدی مشورت کند.

آنها یادآور شدند بخش مهمی از تحریم‌های ایران به اتهام واشنگتن مبنی بر حمایت ایران از گروه‌های تروریستی و نیز برنامه موشکی این کشور مربوط می‌شود، و محدود به فعالیت‌های هسته‌ای این کشور نیست.

این نمایندگان نوشته‌اند: "با نزدیک شدن مهلت ۲۰ ژوئیه، ما امیدواریم که دولت شما با کنگره در مورد میزان قابل قبول کاهش تحریم ها به مشورت های بپردازد."

آنها می‌افزایند: "این خردمندانه خواهد بود که کنگره و دولت با هم همکاری کنند تا به تهدیدی که تلاش ایران برای دستیابی به توانایی سلاح هسته‌ای برای امنیت ملی آمریکا خواهد داشت پایان دهند."

اد رویس، رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان و الیوت انگل، عضو ارشد حزب دموکرات در این کمیته متن این نامه را تدوین کرده اند.

دولت اوباما می‌تواند بخش زیادی از تحریم‌های ایران را بدون اجازه قبلی کنگره موقتا برطرف کند، ولی هزینه سیاسی این کار به احتمال زیاد سنگین است، به خصوص که لغو نهایی و کامل تحریم‌ها به اجازه کنگره نیاز خواهد داشت.

در کنگره آمریکا، مجلس نمایندگان در دست جمهوری‌خواهان است که عمدتا موضع تندتری علیه ایران دارند و به موفقیت روند مذاکرات با ایران چندان خوش بین نیستند.

این در حالی است که مجلس سنا تحت کنترل دموکرات‌هاست و رهبری سنا در شش ماه گذشته از تصویت تحریم تازه‌ای علیه ایران جلوگیری کرده است.

مطالب مرتبط