بررسی روزنامه‌های صبح شنبه تهران - ۲۱ تیر

روزنامه های اول هفته تهران به بمباران غزه و موشک های اسراییلی پرداخته و از مظلومیت فلسطینی ها نوشته اند. این روزنامه ها همچنین با این پیش بینی که مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک به آخر خود نزدیک می شود، در مقالاتی این توافق ها را تایید کرده اند.

یکشنبه؛ فینال هسته‌یی وین

حق نشر عکس Shahrvand Newspaper July12
Image caption تیتر و کارتون هادی حیدری، شهروند

احسان بداغی در ابتدای گزارش اصلی اعتماد نوشته: نیمی از توافق جامع آماده شده، نیمی از بن‌بست‌ها هنوز باقی مانده است. نیمه اول را کارشناسان و معاونان وزرای امور خارجه تا اینجا خوب بازی کرده‌اند، نیمه دوم اما نیمه خود وزراست. حالا آنها باید وارد زمین بازی شوند.

به نظر گزارشگر این روزنامه: نکته قابل توجه که حکایت از پیشرفت مذاکرات دارد، سخنان وزیر امور خارجه ایران است که از توافق نزدیک به ۵۰ درصدی بر سر متن توافق جامع خبر داد؛ موضوعی که برخی سایت‌های خبری نیز در آستانه سفر وزرای خارجه۵ +۱ به وین به آن اشاره کردند و گفتند ایران و ۵ + ۱ نگارش کلیات متن توافق جامع را به پایان برده‌اند.

به نوشته اعتماد: موعد تعیین شده برای حضور وزرای خارجه کشورهای اروپایی و‌امریکا در وین روز یکشنبه است. این شاید آخرین کاری باشد که از سوی مقام‌های بلندپایه کشورهای طرف مذاکره با ایران برای پایان مذاکرات در موعد مقرر برمی‌آید.

جلال ساداتیان در مقاله ای در فرهیختگان درباره موقعیت ممتاز جمهوری اسلامی در منطقه نفوذ قابل توجه در عراق و سوریه و افغانستان نوشته: ایران در این منطقه که از آن با نام خاورمیانه یا خاورمیانه بزرگ یاد می‌شود؛ در همه ابعاد آن نقش قابل توجهی دارد به‌ویژه در زمان کنونی که این منطقه دارای مشکلات و معضلات بسیاری به دلیل حرکت‌های تروریستی بوده است. ایران تنها کشوری است که با تروریسم هم در داخل و هم تا حدودی خارج از مرزهای خود مقابله کرده است.

نویسنده معتقد است: در برابر آمریکایی‌ها که در بسیاری از این کشورها تاثیرگذار بوده‌اند و با لشکرکشی و نیروی نظامی به این منطقه آمده‌اند و تصور می‌کردند همه آنچه را می‌‌خواهند، می‌توانند به دست آورند؛ این روزها شاهد آن هستند که توانایی حل و فصل مشکلات و معضلات پیش‌آمده را ندارند.

و خلاصه این که به نظر سرمقاله فرهیختگان: خلأ امنیتی ایجاد شده در عراق موجب آن شده است که گروه تروریستی داعش بتواند حرکت‌هایی را انجام دهد و بی‌ثباتی ایجاد کند و شرایط این کشور را به آن سو بکشد که زمزمه تجزیه عراق نیز مطرح شود. همه این موارد برای غربی‌ها که در شرایط فعلی پای میز مذاکره با ایران بر سر پرونده هسته‌ای قرار گرفته‌اند، به معنای آن است که ایران با تجاربی که در جنگ و در مقابله با تروریسم داشته است می‌تواند تاثیر فراوانی در تامین امنیت منطقه داشته باشد.

عراق از کنترل خارج شده

متین مسلم در سرمقاله شهروند به ترسیم وضعیت عراق پرداخته و نوشته: برخلاف تصور، شرایطی به مراتب بدتر از سوریه در انتظار عراق است، چنانچه زودتر از فرارسیدن ساعت ۲۵ چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود. ساعت ۲۵ در خاورمیانه عربی زمان برگشت‌ناپذیر مرگ است. جنگی ویرانگر که چشم‌اندازی برای پایان آن فعلا دیده نمی‌شود، چندپارگی عراق، عمیق‌تر شدن اختلافات سیاسی دولت مرکزی و بحران مشروعیت حاکمیت سیاسی، شکست فرآیند اصلاحات پارلمانی، تهدید‌های روزافزون بارزانی در کردستان، تشدید رویارویی‌های طایفه‌ای و آوارگی صدها‌ هزار خانوار. ترکیبی یکجا از سوریه، لبنان، لیبی و سودان! و اکنون دستیابی تروریست‌های داعش به ۴۰ کیلوگرم اورانیوم در دانشگاه موصل و مقدار متنابهی سلاح‌های شیمیایی در منطقه المثنی در شمال بغداد.

به نظر این تحلیلگر‫: مشخص نیست چه اتفاق دیگری باید رخ دهد تا جامعه جهانی به وخامت آنچه در عراق می‌گذرد پی ببرند؟ سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای احتمالا به دنبال ساده‌کردن صورت‌مسأله و گریز از مسئولیت‌های قبلی خود هستند و می‌گویند این سلاح‌ها یا اورانیوم به غنیمت گرفته شده توسط داعش تاریخ مصرفشان گذشته و فاقد کارایی هستند! مضحک است اما به نظر می‌رسد درباره شیر خشک کودکان صحبت می‌کنند. اما بریتانیا و ایالات متحده مشخص نمی‌کنند چرا در موعد مقرر و پس از پایان جنگ ۱۹۹۱ خلیج‌فارس و سرنگونی دیکتاتور عراق در‌ سال ۲۰۰۳ مواد کشنده را از عراق خارج نکردند و صرفا به رقیق یا آنچه خود می‌گویند بی‌اثر کردن! این مواد اقدام کرده‌اند.

اما انتقاد اصلی سرمقاله شهروند به نوری مالکی است که: فارغ از آنچه در کشورش می‌گذرد بدون ارزیابی دقیقی از شرایط روبه وخامت عراق، علیه دولت اقلیم منطقه کردستان عراق سخن می‌گوید، به همین جهت اوضاع عراق از کنترل خارج شده و ایالات متحده بی‌تفاوت‌تر با موضوع برخورد سطحی می‌کند. واشنگتن گزینه‌ای دیگر نیز پیش‌رو دارد و آن آغاز یک همکاری متوازن و استراتژیک با قدرت‌ها و نیروهای تأثیرگذار در عراق است.

سالگرد حادثه کهریزک

حق نشر عکس Shahrvand Newspaper July12
Image caption کارتون احمد عربانی، شهروند

صالح نیکبخت در مقاله ای در شرق ابراز نظر کرده که روند رسیدگی به ماجرای کهریزک یگانه است، چرا که همه ارکان نظام جمهوری اسلامی نسبت به آن واکنش نشان دادند و این حادثه قوای سه‌گانه را درگیر کرد و بلافاصله دستور تعطیلی آن از سوی رهبر صادر شد. گرچه وزیر وقت اطلاعات در جلسه عصر یکشنبه ۲۱ تیر این دستور لازم‌الاجرا را به دادستان وقت تهران ابلاغ کردند و علی‌القاعده باید بلافاصله اجرا شود اما دستور اجرا نشد و حتی از انتقال بازداشت‌شدگان به زندان اوین سرپیچی شد.

به نوشته این وکیل دعاوی:در صورتی که این دستور که ساعت ۹ صبح روز دوشنبه ۲۲ تیر توسط دبیر وقت شورایعالی امنیت‌ملی به مقام‌قضایی مسوول نیز ابلاغ شد، اجرا می‌شد باز هم قربانیان با چنین سرنوشتی مواجه نمی‌شدند زیرا ۱۳ نفر از برجسته‌ترین پزشکان قانونی کشور در اظهارنظر پزشکی خود در مورد علت و زمان فوت فوت را جراحات وارده بر نسوج نرم بدن قربانیان و عفونت‌های ایجادشده در طول مدت ۷۲ ساعت قبل از فوت آنان اعلام کردند.

شرق در نهایت نوشته: ماجرای مسعود علیزاده یکی از بازداشت‌شدگان یا کسی که از ساعت یک شب تا شش صبح در آن صحرای کهریزک زنده تا سینه چال شده بود قابل تعریف نیست. اما خیلی زود حقایق از آن چهاردیواری فلزی فراتر رفت و تمام مرزهای کشور را درنوردید. محاکمه‌ای که هرچند به‌صورت غیرعلنی برگزار شد ولی در نوع خود بی‌نظیر بود. هم عبرت و هم درسی بود برای متهمان که چگونه یک دادگاه واقعی و رییس دادگاه شأن و هیمنه قضایی خود را حفظ کرده و به حقوق متهم هم احترام می‌گذارند.

تصدیق سوراخ خاتمی

کرم محمدی در سرمقاله مردم سالاری با اشاره به تفاضای چند نماینده مجلس برای محدود کردن رییس جمهور پیشین محمد خاتمی نوشته: این سنت سیئه برخی از سیاسیون است که محبوبیت بزرگان را برنمی‌تابند. در جهان امروز و در کشورهای پیشرفته، محبوبیت سیاستمداران و مدیران اجرایی پیشین نه تنها«تهدید محسوب نمی‌گردد، بلکه به عنوان یک فرصت به آن نگریسته شده و در راستای تامین منافع ملی کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرند. چه بسیار روسای جمهوری که بعد از اتمام دوران مسوولیت خویش، به عنوان نماینده روسای جمهور بعدی در مجامع گوناگون حضور می‌یابند.

نویسنده با این فرض که آقای خاتمی محبوب نیست و باید ممنوع‌البیان گردد پرسید: آیا او در دوران هشت ساله ریاست جمهوریش با داشتن هفتصد میلیارد دلار درآمد، کشور را با نزدیک به ۶ درصد زیر رشد اقتصادی تحویل داده است؟ آیا در تلویزیون ظاهر شده است و رقبای انتخاباتی و غیرانتخاباتی و شخصیت‌های انقلاب را با انواع و اقسام تهمت‌ها مواجه نموده است؟ آیا قوانین مصوب مجلس را اجرا نکرده است؟ آیا نامه‌های متعدد به رئیس‌جمهور آمریکا نوشته و طرف مقابل حتی یک بار به آنها پاسخ نداده است؟ آیا شان وزرای دولت را رعایت ننموده و در حین سفر رسمی به خارج از کشور، آنها را برکنار نموده است؟

در ادامه سرمقاله مردم سالاری آمده: آیا آقای خاتمی کلماتی بر زبان جاری کرده که با شان ریاست جمهوری همخوانی نداشته است؟ آیا پرونده هسته‌ای کشورمان را در ظرف چهار ماه به حیاط خلوت آمریکا یعنی «شورای امنیت» سازمان ملل برده است؟ آیا سیاست‌های اقتصادیش، تورم را در کشور به ۴۳ درصد رسانیده است؟

پوریا عالمی در اشاره به تصادفات جاده ای از یکی پرسیده: اگر اتوبوس ترمز بریده باشد و هاشمی‌رفسنجانی راننده باشد، چیکار می‌کند؟ راننده اتوبوس گفت: حرف سیاسی؟‌ا یک مشت پسته برمی‌دارد و پسته‌اش را می‌خورد و لحظه آخر دستی را می‌کشد و یک تلفن می‌زند تا کوه را جابه‌جا کنند که کوه آسیب نبیند.

طنزنویس پرسیده: اگر احمدی‌نژاد راننده باشد و اتوبوس ترمز ببرد چی. گفت: او که همین‌طوری تخته‌گاز می‌رفت. ولی اگر ترمز ببرد وقتی می‌خواهد دستی را بکشد می‌بیند ‌ای دل غافل، دستی را کی برده فرمان را کی برده؟ ترمز را کی برده؟ برف‌پاک‌کن را کی برده؟ برف‌پاک‌کن را ول کن... صندلی‌ها را کی برده؟ صندلی که هیچی، بابا آن لوله وسط اتوبوس را هم برداشته‌اند و برده‌اند...

اگر روحانی راننده باشد چیکار می‌کند؟ راننده اتوبوس گفت: فعلا لباس کار پوشیده رفته زیر اتوبوس دارد سیم ترمز قبلی را گره می‌زند و بعد هم باید مشغول صافکاری اتوبوس تصادفی شود.

در پایان طنز شرق آمده: اگر خاتمی راننده باشد و اتوبوس ترمز ببرد چیکار می‌کند؟ گفت: هی‌هی... کجای کاری؟ خاتمی که گواهینامه‌اش را سوراخ کردند و نمی‌تواند بنشیند پشت رل. حتی روی صندلی شاگرد هم نمی‌تواند بنشیند.

دکل های مشکوک

حق نشر عکس Shargh Newspaper July12
Image caption کارتون آروین، شرق

شهروند در گزارش اصلی خود نوشته: پس از اعلام مضرات دکل‌های برق فشار قوی، این‌بار نوبت به دکل‌های مخابراتی رسید. دی‌ماه ‌سال گذشته یکی از اعضای شورای شهر، نسبت به آسیب‌زایی امواج دکل‌های برق فشار قوی هشدار داد و اعلام کرد امواج غیرمجاز این دکل‌ها می‌تواند منجر به سرطان خون، مغز و انواع بیماری‌های مغز و اعصاب شود. حالا رئیس کمیسیون سلامت محیط‌زیست شورای شهر تهران، از نصب غیرقانونی دکل‌های مخابراتی هم خبر می‌دهد.

گزارش شهروند از قول این مقام نوشته: ۸۵‌درصد این دکل‌ها به صورت غیرقانونی و غیراستاندارد نصب می‌شوند. نزدیک به ۴‌هزار و ۲۱۷ دکل متعلق به اپراتورهای تلفن‌همراه است، که ‌درصد بالایی از این دکل‌ها بدون مجوز، غیرقانونی و غیراستاندارد نصب شده‌اند.

در ادامه گزارش شهروند آمده: تایید استاندارد بودن این دکل‌ها برعهده سازمان انرژی اتمی و جانمایی و صدور مجوز نصب آنها نیز برعهده شرکت ارتباطات شهر است، نهادی که میلیاردها تومان برای صدور مجوز دریافت می‌کند.

هر هفت ایرانی یکی صاحب پرونده

علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات اشاره کرده که: انتشار آمار ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار طرح شکایت در قوه قضائیه در سال ۹۲ خبر خوبی نبود. در این سال از هر ۷ ایرانی یکی به محکمه شکایت برده و از یکی نیز شکایت شده است.

به نوشته سردبیر این روزنامه: میزان مراجعه به قوه قضائیه و پلیس و شمار زندانیان در هر جامعه‌ای، میزان الحراره‌ای است که سلامت اخلاقی و روانی و نیز سلامت دستگاه‌های دولتی و میزان شفافیت قوانین و مقررات را قابل مشاهده می‌کند.یک جامعه با تعداد کمی مجرم، شاید بتواند همه آنها را روانه زندان کند اما با زیادی مجرم، مجبور است از این راهکار به عنوان آخرین چاره استفاده کند.

نتیجه گیری سرمقاله اطلاعات این است که برای کاهش شمار مجرمان و محکومان کیفری می‌شود دو راهکار را به کار بست. اول آنکه برخی جرایم را از جرایم مشمول مجازات حذف کرد یا به آنها تخفیف دادکه این، خودبه‌خود به معنای پذیرش تلویحی برخی ناهنجاری‌ها در جامعه به جای «هنجار» است. دوم برنامه های اجتماعی از سطح خانواده و محله تا دانشگاه ها و مشاغل است تا زمینه بروز جرم کاسته شود.

جهان‌بینی یک کارشناس آچار فرانسه

حق نشر عکس Arman Newspaper July12
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

احسان ابراهیمی در ستون طنز فرهیختگان نوشته: مدتی است که آنقدر اوضاع اقتصادی و وضعیت وخیم زندگی‌ به من فشار آورده که مثل پاستیل بی‌خاصیت شده‌ام. مثل ربات از خواب بیدار می‌شوم، مثل گنجشک تندتند صبحانه می‌خورم، بعد انگار که دنبالم کرده باشند از سر و کول ملت بالا می‌روم تا پنج دقیقه زودتر به محل کارم برسم، بعد تا شب عین اسب زحمتکش کار می‌کنم و جان می‌کنم، بعد مثل پنگوئن خسته و له و لورده برمی‌گردم خانه، بعد مانند کوالا ولو می‌شوم روی متکا، بعد چونان بوفالو شام می‌خورم، بعد پانداگونه می‌خوابم و دوباره صبح مثل گنجشک صبحانه می‌خورم و... رسما برای خودم باغ وحشی شده‌ام.

به نوشته این طنزنویس: همسر گرامی هم که صبح تا شب در خانه است و آخرین اخبار و اطلاعات را راجع به «کارا دایی» و «دیلا خانم» به من می‌دهد. کلا در حد باقالی از دنیا خبر ندارم. تنها خبرم این است که یک موجود خطرناک به نام «سوارز» پیدا شده که همین‌طور مردم دنیا را گاز می‌گیرد و بعضا می‌خورد. و اینکه آنگلا مرکل (که نمی‌دانم کیست) با یک نیروی زمینی ۱۱ نفره به برزیل حمله کرده و مملکت‌شان را به هم ریخته است. این‌طور شد که تصمیم گرفتم کمی در سبک زندگی‌ام تغییر ایجاد کنم و از امروز روزنامه بخوانم.

مطالب مرتبط