صالحی: ایران انعطاف لازم را در مذاکرات وین نشان داده است

حق نشر عکس AFP
Image caption علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی است

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ گفته است که "ایران انعطاف لازم را از خود نشان داده و اگر این مذاکرات به نتیجه نرسد، مسئول شکست آن طرف مقابل است."

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) آقای صالحی گفته "مذاکرات اتمی جاری مذاکرات سختی است و انتظار ما این است که گفت و گوهای وین به نتیجه برسد."

امروز (شنبه، ۲۱ تیر) یازدهمین روز مذاکرات جامع اتمی با گروه ۱+۵ با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران است.

قرار است طی ساعات آینده، جان کری وزیر خارجه آمریکا، ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا، و همراه آنها وزیر خارجه فرانسه و آلمان برای ارزیابی و سرعت بخشیدن به مذاکرات و تهیه متن توافقنامه نهایی به مذاکرات وین بپیوندند.

با وجود این سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه که همراه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور به کوبا سفر کرده، به وین نخواهد رفت و دولت چین هم پیوستن وزیر خارجه این کشور به گفت‌و‌گوهای اتمی ایران را تایید نکرده است.

بر اساس توافق موقت ژنو که به تعلیق برخی از تحریم ها در برابر وقفه در برخی از فعالیت های اتمی ایران انجامید، دو طرف باید ظرف شش ماه از زمان اجرایی شدن این توافق، به یک راه حل پایدار و جامع برسند.

مدت زمان توافق ژنو، یکشنبه هفته آینده (۲۹ تیرماه برابر با ۲۰ جولای) به پایان می رسد اما امکان تمدید شش ماهه در آن پیش بینی شده است.

دیپلمات های حاضر در مذاکرات وین از جمله مقام های ایرانی می گویند که به رسیدن به توافق نهایی پیش از این موعد امیدوارند .

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران هم درباره رسیدن به این توافق ابراز خوشبینی کرده اما گفته ایران حاضر نیست به هر قیمتی به توافق دست یابد.