عراقچی: مذاکرات هسته‌ای پیشرفت قابل توجهی نداشته است

حق نشر عکس ISNA
Image caption معاون وزیر خارجه ایران می‌گوید غنی‌سازی مهمترین بخش مذاکرات است

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، می‌گوید با وجود فضای مثبت مذاکرات و توافق درباره بخش‌هایی از متن توافق جامع با کشورهای ۱+۵، "موضوعات باقی مانده وزن زیادی دارد و در محتوای مذاکرات پیشرفت ما قابل توجه نبوده است."

آقای عراقچی اظهار امیدواری کرده است که حضور وزرای خارجه کشورهای طرف مذاکره در گفتگوهای جاری در وین رسیدن به توافق جامع را ممکن کند.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفته "اختلافات عمیق است و معلوم نیست که پر کردن فاصله‌ها شدنی باشد." او تاکید کرده است که ایران از "مواضع اصولی" خود کوتاه نخواهد آمد.

دیپلمات‌های ایرانی به همراه همتایانشان از کشورهای ۱+۵ بیش از یک هفته است که در وین مشغول مذاکره‌‎اند و امیدوارند که تا پیش از ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) به توافقی جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران برسند.

تعداد سانتریفوژهای ایران پس از رسیدن به توافق احتمالی، یکی از مسائل مورد اختلاف است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به تازگی گفته است: "هدف آنها این است که جمهورى اسلامى را در باب ظرفیت غنى‌سازى، که یکى از مسائل است، به ۱۰ هزار سو راضى کنند... مسئولین ما می‌گویند ما به ۱۹۰ هزار سو احتیاج داریم... این نیاز قطعى کشور است."

عباس عراقچی، به شبکه خبر تلویزیون ایران گفت: "جزئیات مطرح شده از سوی ایشان خیلی قابل توجه بود و نشان داد که اشراف کامل بر جزئیات دارند و مواضع ایشان با همه جزئیات است."

معاون وزیر خارجه ایران گفته است اگر لازم باشد ممکن است مذاکرات چند روز پس از موعد تعیین‌شده ادامه یابد. او گفت اگر هم توافق جامع در مهلت شش ماهه پس از توافق ژنو به دست نیاید "فاجعه‌ای" اتفاق نیفتاده است.

ایران و کشورهای ۱+۵ پیش‌تر از احتمال تمدید شش ماهه توافق ژنو خبر داده‌ بودند.