حضور وزرای خارجه قدرت‌های غربی در مذاکرات وین

حق نشر عکس Reuters
Image caption مشخص نیست که درخواست هیات ایرانی، با دلایل صرفا مذهبی صورت گرفته، یا اقدامی ناگزیر برای رایزنی بیشتر با تهران در خصوص اختلافات ایجاد شده در مسیر مذاکرات هسته‌ای است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه در وین محل برگزاری ششمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران بعد از ملاقات با وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان با جان کری، همتای آمریکایی‌اش دیدار کرد.

به گزارش خبرنگارهای حاضر در اجلاس، هر دو وزیر خارجه قبل از آغاز جلسه ابراز امیدواری کردند که این مذاکرات نتیجه‌ای در برداشته باشد.

آقای ظریف به خبرگزاری تسنیم ایران گفت: "امروز من برای بیش از پنج ساعت و نیم ملاقات داشتم. ما راه های کاهش اختلافات را بررسی کردیم."

وزیر خارجه ایران اضافه کرد: "ما تا حدودی پیشرفت کردیم. من فردا (۱۴ ژوییه)‌با جان کری دیدار خواهم کرد. تیم ما آماده کار با قدم های سریع در هفت روز باقی مانده برای رسیدن به توافقی است که همه ما آرزویش را داریم."

بنابه این گزارش آقای ظریف گفت که دو طرف هفته دشواری پیش رو دارند و باید به جای تعیین خط قرمزها برای توافق بکوشند.

آقای ظریف روز یکشنبه همچنین در توییتر خود نوشت: "می‌توانیم تا یکشنبه آینده همین موقع تاریخ‌ساز شویم. اعتماد مسیری دوطرفه است. برای رسیدن به توافق، نگرانی همه طرف‌ها باید لحاظ شود."

آقای کری روز یکشنبه، ۲۲ تیر در بدو ورود به وین از وجود 'شکاف عمیق' در گفت‌وگوهای ایران و ۱+۵ خبرداده بود.

او به خبرنگاران گفت: "ما اختلاف‌های بسیار عمیقی داریم. باید ببینیم آیا می‌توانیم پیشرفتی داشته باشیم... آنچه برای ما حیاتی است این است که مطمئن شویم ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد و برنامه اتمی‌شان صلح‌آمیز خواهد بود."

وزیر امور خارجه ایران پیش از دیدار با همتای آمریکایی‌اش با وزرای امور خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان دیدار کرده بود.

این دیدار با حضور کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و با هدف حل اختلاف‌های موجود برای رسیدن به توافق نهایی در پرونده هسته‌ای ایران صورت گرفت.

عکس‌های منتشرشده از این جلسه نشان می‌دهد که حسین فریدون، دستیار ویژه و برادر رئیس جمهور ایران و مشاور وزیر امور خارجه هم در این جلسه حضور داشته است.

وزرای خارجه فرانسه و آلمان بعد از این نشست وین را ترک کردند.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه این دیدار را 'مفید' خواند اما گفت که هنوز توافقی حاصل نشده است.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان هم گفت اکنون "توپ در زمین ایران است" و افزود ایران باید درباره انتخاب مسیر همکاری با جامعه بین‌الملل تصمیم‌گیری کند.

وزرای امور خارجه آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه صبح روز یکشنبه برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای ایران با کشورهای ۱+۵ به وین سفر کردند.

دور ششم مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ از روز ۲ ژوئیه (۱۱ تیر) آغاز شده و انتظار می‌رود دست کم تا ۲۰ ژوئیه، مهلت تعیین‌شده در نشست ژنو برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای ادامه داشته باشد.

وزیران خارجه چین و روسیه در این گفت‌وگوها شرکت نخواهند کرد. چین خواهان انعطاف‌پذیری طرفین در این مذاکرات شده است.

چهار وزیر خارجه کشورهای غربی گروه ۱+۵ در حالی به وین آمدند که پیشتر دیپلمات‌ها از ادامه اختلاف بر سر مسائل اصلی خبر داده بودند.

اختلاف 'در همه موارد مهم'

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین به شبکه العالم گفته است که تقریبا در همه موضوعات مهم اختلاف نظر وجود دارد و دو طرف نتوانسته‌اند در 'هیچ موضوعی' اختلاف را کم کنند.

آقای عراقچی ابراز امیدواری کرده که این اختلافات کاهش پیدا کند، اما گفته نمی‌توان به صورت قطع گفت که نتیجه‌ای حاصل خواهد شد.

واحد مرکزی خبر هم از آقای عراقچی نقل کرده است که در صورت نرسیدن به توافق تا مهلت تعیین‌شده "تمایل چندانی به تمدید شش ماهه دوم نیست".

آقای عراقچی گفته که گزینه‌های مورد اختلاف مشخص شده و بحث‌ها برای تصمیم‌گیران سیاسی آماده شده است.

او سفر وزرای خارجه کشورهای ۱+۵ به وین را در همین راستا ارزیابی کرده و گفته که اگر با حضور آنها توافقی حاصل شود، "دوباره از روز دوشنبه دو طرف به جلسات فشرده خود در سطح سیاسی باز خواهند گشت تا این توافقات در سطح بالا در قالب متن توافق نگارش شود".

هر چند آقای عراقچی گفته است که مذاکره شش‌جانبه یا رسمی با حضور وزرای خارجه در وین برگزار نخواهد شد و دیدارها به صورت دوجانبه خواهد بود.

پیشتر مقام‌های آمریکایی موضع ایران در مذاکرات هسته‌ای وین را "نامناسب" و "غیرعملی" توصیف کرده و از شکاف عمیق بین مواضع ایران و گروه ۱+۵ خبر داده بودند.

یک مقام آمریکایی که خواسته نامش فاش نشود با تایید اختلاف عمیق با هیات ایرانی به خبرگزاری رویترز گفت: "مواضع ما در برخی موضوعات از جمله غنی‌سازی اورانیوم فاصله زیادی دارد."

هفته گذشته آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم از وجود اختلاف جدی میان ایران و غربی‌ها بر سر میزان ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خبر داده بود.

'توقف مذاکرات در شب‌های قدر'

به گفته بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه یک تلویزیون سراسری ایران، هیات مذاکره کننده ایرانی خواستار توقف موقت گفتگوهای هسته ای به مناسبت "شب های قدر" شده است.

گوینده اخبار تلویزیون ایران، مشخص نکرده که درخواست تیم ایرانی، توقف مذاکرات در هر سه شب قدر است یا خیر. مراسم شب های قدر امسال، در شب های ۲۶، ۲۸ و ۳۰ تیر ماه (۱۹، ۲۱ و ۲۳ ماه رمضان) برگزار خواهد شد. در ایران در این سه شب، به مناسبت "نزول قرآن" مراسم مذهبی و شب زنده داری برگزار می شود.

خبر طرح درخواست توقف موقت مذاکرات هسته ای، در شامگاه دوشنبه ۲۳ تیر (۱۳ ژوییه) و در حالی منتشر شده که ۳ روز به نخستین شب قدر و ۱۲ روز تا پایان فرصت نهایی تعیین شده برای کسب توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی باقی مانده است.

مشخص نیست که درخواست هیات ایرانی، با دلایل صرفا مذهبی صورت گرفته، یا اقدامی ناگزیر برای رایزنی بیشتر با تهران در خصوص اختلافات ایجاد شده در مسیر مذاکرات هسته‌ای است.