هشدار در مورد وضعیت بنیانگذار 'عرفان حلقه' در زندان

محمدعلی طاهری حق نشر عکس a
Image caption محمد علی طاهری بنیانگذار"شیوه معنوی عرفان حلقه" محسوب می شود و به مواردی همچون "ارتداد، محاربه، فساد فی الارض و سب النبی" متهم شده است

با گذشت سه سال از زندانی شدن مجدد محمدعلی طاهری، بنیانگذار شیوه معنوی "عرفان حلقه"، نزدیکان این زندانی راجع به سرنوشت او ابراز نگرانی می کنند.

شهناز نیرومنش، مدیر "مرکز گسترش افکار محمدعلی طاهری" به بی بی سی فارسی گفت: "آقای طاهری تاکنون به جریمه، شلاق و پنج سال زندان محکوم شده ولی مسئولان گفته‌اند که باید به اتهامات دیگر وی همچون افساد فی الارض، اقدام علیه امنیتی ملی و ارتباط با گروه های مخالف جمهوری اسلامی نیز رسیدگی شود."

طرح این اتهامات در ایران، ممکن است به صدور احکام بسیار سنگین علیه افراد منجر شود.

محمدعلی طاهری در سال ۱۳۸۹ توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران و به اتهام اقدام علیه امنیت کشور دستگیر و پس از ۶۷ روز بازجویی در بند ۲ الف (متعلق به سپاه) زندان اوین به قید وثیقه آزاد شد. وی در اوایل سال ۱۳۹۰ مجددا به اتهام "ارتداد، محاربه، توهین به مقدسات، فساد فی الارض و سب النبی" دستگیر شد و از آن زمان تاکنون در بند ۲ الف زندانی است.

به گفته خانم نیرومنش، آقای طاهری چندی پیش با ارسال نامه ای از زندان خطاب به احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل، در مورد وضعیت خود اطلاع رسانی کرده و این نامه، اخیرا برای اطلاع رسانه ها نیز منتشر شده است.

محمدعلی طاهری در این نامه با ارائه شرحی از رفتارهای مسئولان قضایی و امنیتی با خود، اعضای خانواده و همفکرانش، برای شهادت دادن در مورد این رفتارها اعلام آمادگی کرده است.

به گزارش بعضی منابع خبری، مدتی بعد از انتشار این نامه ماموران اطلاعات سپاه پاسداران، زیبا محمدیان، همسر آقای طاهری را دستگیر و به زندان اوین منتقل کرده اند.

آقای طاهری بنیانگذار شیوه معنوی "عرفان حلقه" محسوب می شود که دارای طرفدارانی در داخل و خارج ایران است.

حکومت ایران، از سال ها پیش مقابله با آیین های معنوی ناسازگار با مفاهیم سنتی اسلام را در دستور کار قرار داده و بسیاری از رهبران و پیروان این گونه آیین ها را تحت تعقیب قرار داده است.

در جمهوری اسلامی ایران، از این آیین ها با عناوینی همچون "عرفان های کاذب" یا "عرفان های نوظهور" یاد می‌شود.

محتوای نامه به احمد شهید

محمدعلی طاهری در نامه خود به احمد شهید، به شرح مجموعه ای از اقدامات پرداخته که بازجویان سپاه، برای وادار کردن او به "اعترافات ساختگی" انجام داده اند.

آقای طاهری از جمله با اشاره به "اعمال فشار و شکنجه روانی توسط بازپرس و بازجوها از طریق ارائه مدارک جعلی مبنی بر صدور حکم اعدام خود از سوی ۱۵ تن از مراجع تقلید"، از ارائه پیشنهاد "اعتراف به ارتباط با امریکا به منظور رهایی از اعدام" خبر داده است.

وی افزوده تهدید به اعدام و همچنین تهدید به "صدمه رسانیدن به همسرش و در نتیجه بی سرپرست شدن فرزندانش" باعث شده که "برای در امان ماندن خانواده و عدم اعتراف دروغین، چهار بار اقدام به خودکشی کند"، اما نهایتا ناچار به تن دادن به "پیشنهاد بازپرس مبنی بر آزادی به شرط انجام مصاحبه فرمایشی" شده است.

این زندانی ادامه داده با وجود آنکه بازجویان قول داده بودند در صورت انجام "مصاحبه ساختگی" آزاد می شود، اما پس از انجام این کار نه تنها وی را آزاد نکرده اند، که مصاحبه را از تلویزیون سراسری پخش کرده اند. به گفته وی سپس همین مصاحبه به عنوان "اعترافات" ضمیمه پرونده قضایی او شده و در کیفرخواست، مورد استناد قرار گرفته است.

آقای طاهری همچنین با شاره به اقدامات بازجویان برای "ایجاد اختلاف خانوادگی و ایجاد شبهاتی برای همسرش در جهت بر هم زدن کانون خانواده"، از اعمال فشار بر خود برای گرفتن "اعتراف" به داشتن روابط نامشروع خبر داده است.

او افزوده که همسرش نیز برای اخذ "مصاحبه فرمایشی" تحت فشار قرار گرفته و "عکس های بی حجاب همسر و دخترش در محیط خانوادگی" بر روی اینترنت قرار گرفته است. زیبا محمدیان، همسر محمدعلی طاهری، حدود دو هفته پس از انتشار نامه آقای طاهری دستگیر شده است.

بنیانگذار"شیوه معنوی عرفان حلقه" در بخش های دیگری از نامه خود، به تشریح رفتارهایی پرداخته بود که ماموران امنیتی با گروهی از همفکران او انجام داده اند.

"ضرب و شتم افراد "، "هتک حرمت"، "گروگانگیری خویشاوندان درجه یک افراد برای معرفی خود خصوصا در مورد متهمین خارج از کشور"، "اعمال فشار برای گرفتن شهادت کذب علیه دیگران" و "وارد کردن اتهام ارتباط نامشروع" ار جمله رفتارهایی هستند که در نامه محمدعلی طاهری مورد اشاره قرار گرفته اند.

وی در نامه خود به گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل، مقام هایی مراجع تقلید، همچون سران سه قوه و "بیت رهبری" را نیز مخاطب قرار داده است.