بررسی روزنامه های صبح تهران ‫- یکشنبه ۲۲ تیر

روزنامه های امروز صبح تهران با چاپ عکس ها و طرح هایی از موشک اندازی اسراییل به خاک غزه در صفحات اول خود، به این کار اعتراض کرده و آن را کشتن مردم بی گناه خوانده اند.

انعکاس گزارش هایی درباره مذاکرات هسته ای وین، پیشروی های داعش، نتیجه رای دادگاه بین المللی لاهه به نفع ایران و گمانه زنی هایی درباره نتایج بازی پایانی امروز جام جهانی نیز امروز در صدر اخبار روزنامه هاست.

حق نشر عکس pic1
Image caption تیتر و عکس صفحه اول دنیای اقتصاد

حال مذاکرات خوب است

داوود هرمیداس باوند در مقاله ای در آرمان نوشته: ظرف امروز و فردا وزرای خارجه وارد وین می‌شوند. این حضور دو دلیل عمده دارد؛ اول این که توافقی زود هنگام صورت پذیرفته و اکنون برای رسمیت بخشیدن به آن، نظر وزرای خارجه را لازم می‌بینند. کارشناسان فنی دو طرف صلاحیت‌های سیاسی لازم را برای رسمیت بخشیدن به این گفت‌و‌گوها ندارند. بنابراین حضور وزرای خارجه دو طرف به عنوان مذاکره کنندگان ارشد تنها راه به نتیجه رسیدن مذاکرات است.

دومین دلیل به نظر این استاد دانشگاه به وجود آمدن وقفه و مشکل در روند مذاکرات است. با توجه به اهمیت مسائل مانند بحث غنی‌سازی و میزان آن، تعداد و نوع سانتریفیوژها و درنهایت نحوه از میان بردن تحریم‌ها، گفت و گوهای هسته‌ای چالش‌ برانگیزتر از هر زمانی است و برای پایان بخشیدن به این چالش ها لازم است تصمیم گیران ارشد سیاسی وارد عرصه عمل شوند.

مقاله آرمان تصریح کرده: اکنون که به گفته نفر دوم هیات هفتاد درصد متن تدوین شده حضور وزرای خارجه هفت کشور معنا پیدا می‌کند، حاضر نبودن وزیر خارجه روسیه در مذاکرات وین نیز چند دلیل عمده دارد؛ از جمله سفر پوتین به آمریکای جنوبی و چالش روسیه با غرب بر سر بحران اوکراین است که نارضایتی روسیه را در پی آورده ورنه همیشه مواضع روسیه با ایران همراه بوده. و خلاصه این که حال مذاکرات خوب است.

احمدی‌نژاد رد صلاحیت می‌شود

اعتماد خبر داده که یک سایت اینترنتی نزدیک به اصولگرایان در نوشته‌ای به نزدیکان محمود احمدی‌نژاد هشدار داد که به فکر «بازگشت به قدرت» نباشند. این اشاره‌ای است به سخنان اخیر عبدالرضا داوری چهره رسانه‌یی نزدیک به احمدی‌نژاد که گفته بود: «آقای روحانی عزیز، به امید خدا شما دولت دوازدهم را به دکتر ما تحویل خواهید داد. ما تنها باید ۱۱۰ روز منتظر بمانیم». البته به جز او، علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه‌یی احمدی‌نژاد و مدیر مسوول سابق خبرگزاری دولت نیز خطاب به حسن روحانی، رییس‌جمهور ابراز نگرانی کرد که نکند دولت یازدهم به عنوان مجری انتخابات، از هم‌اکنون سرگرم برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری‌های خاص در انتخابات آتی است؟

اعتماد از قول سایت الف نوشته که به نظر می‌رسد تیم رسانه‌ای آقای احمدی‌نژاد، کار انتخاباتی خود را زودتر آغاز کرده اما این گفته‌ها فراتر از یک واکنش به سخنان رییس‌جمهور است و شکی نیست که محمود احمدی‌نژاد سودای بازگشت به قدرت اول اجرایی کشور را در سر می‌پروراند.

این گزارش به یار پیشین اصولگرایان یادآوری کرده که این روزها با سال ۸۴ تفاوت معنا داری دارد، این پایگاه اجتماعی هر چه قدر هم که فراهم گردد، وی یک چیز را فراموش نموده است. این احمدی‌نژاد، مانند ۸۴، نه تنها املای نانوشته ندارد، بلکه املایی دارد که حتی اگر از تصحیح ملت بگذرد که بسیار بعید به نظر می‌رسد، از تصحیح شورای نگهبان نخواهد گذشت

حق نشر عکس pic2
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزان

ممنوع الکلنگی در کاوش فرهنگ

وحید معتمدنژاد در مقاله ای در اعتماد نوشته‫: چند جور ممنوع‌ال... داریم از جمله ممنوع‌البیان، ممنوع‌القلم، ممنوع‌الچهره وممنوع‌الخروج – که اخیرا درمحافل سیاسی بسیار باب است. اما در کاوش‌های فرهنگی «ممنوع‌الکلنگی» واژه تازه‌یی است که با قدمت فرهنگ ایرانی فاصله زیادی دارد. این اشاره به خبری است که: «در زمان روسای سابق سازمان میراث فرهنگی، گردشگری وصنایع دستی فهرستی از باستان‌شناسان با عنوان ممنوع الکلنگ وجود داشت که اجازه کاوش در محوطه‌های تاریخی را نداشتند».

نویسنده مقاله پیشنهاد کرده به هشت سال گذشته در دولت‌های نهم ودهم برگردیم و دستبندی که بر دستان مردان وزنان فرهنگی زده شد تا مبادا از نوک تیز کلنگ یا تیشه‌یی، از دل خاک باستانی این سرزمین کهن، آگاهی و تمدن را بیرون کشیده وتفاوت فرهنگ‌ها را بر کاغذی نقش و به خود وجهانیان عرضه کنند. سازمانی که بیشترین لطمه از محل بی‌توجهی‌های کارکردی و وظایفی را متحمل شده و «حیاط خلوت» مردان سیاسی بود و دانشی که با پیشینه‌یی طولانی در مراکز علمی و دانشگاهی کشوراز ابزارهای گوناگون سعی در روشنایی زوایای تاریک فرهنگ و تمدن ایرانی داشته است‫.

اعتماد نوشته: امروزه «حفاری» یا «ترانشه» در علم باستان شناسی، روشی است که با ابزاری ظریف مانند تیشه و کلنگ‌های خاص و با اندازه‌گیری دقیق و حساب شده به حفر گودال پرداخته و همزمان به دنبال کشف حقایق و وقایع تاریخی است که از محل آن ابعاد گوناگون زندگی، تاریخ وفرهنگ قوم واقوامی استنتاج می‌گردد. این علم علاوه بر منشأ پیدایش فرهنگ‌ها در شناسایی موقعیت‌های تاریخی و سیاسی نظام‌های گوناگون جهان و در زمینه تجربه آموزی و استفاده از معیارهای تشکیلاتی و سازمانی به جهت کاربرد اصول مترقی حاکمیت در جهان امروزنقش بسزایی دارد.

مگر دانشگاه ها شلوغ است؟

صادق زیبا کلام در مقاله ای در شرق به طعنه نوشته می پرسند مگر دانشگاه ها شلوغ است و اعتصاب و حرکت های اعتراضی هست اما می بینیم که دانشگاه ها اصلا این دو هفته تعطیل است و قبل از آن هم کاملا آرام بوده است پس باید پرسید چگونه جنبش دانشجویی که از یک قدمت ۶۰ ،۷۰ ساله در این مملکت برخوردار است ممکن است که باوجود شما آلت‌دست و بازیچه احزاب و گروه‌های سیاسی بیرون از دانشگاه‌ها قرار گیرد؟

این استاد دانشگاه پرسیده: در حال حاضر در کدام دانشگاه و در میان کدام دانشجویان کشور کدام حزب و گروه سیاسی از بیرون دانشگاه آمده‌اند و دانشجویان آن مرکز آموزش عالی را به سمت و سوی خود جذب کرده‌اند؟ نه اساسا دانشگاه‌ها ستاد و پایگاه و مرکز فعالیت احزاب و جریانات سیاسی شده‌اند؛ نه دانشجویان یک توده بی‌هویت و بی‌اراده مثل موم هستند که احزاب بتوانند آنها را در اختیار خود درآورند و بالاخره نه ما اساسا احزاب و تشکل‌های نیرومند و سازمان‌یافته‌ای داریم که بتوانند به دانشگاه‌ها آمده و دانشجویان را به صورت نیروهای کادر خود درآورند.

مقاله شرق سرانجام سووال می کند: پس این همه جاروجنجال تندروها برای مخالفت و اصرار بر استیضاح دکتر فرجی‌دانا به واسطه چیست؟ آن گناهان و خبط و خطاهای کرده و ناکرده فرجی‌دانا کدام بوده که تندروها به چیزی کمتر از برکناری وی رضایت نمی‌دهند؟ فرجی‌دانا نه دانشگاه‌ها را مرکز برخوردها و کانون‌های جریانات سیاسی ساخته. شماری از دانشجویان ستاره دار و محروم از تحصیل را که تازه آنها هم بر خلاف قانون از حق تحصیل محروم شده بودند به دانشگاه بازگردانیده، تعدادی از استادان را که به دلیل انتقاد از سیاست‌های دولت اصولگرایان بازنشسته، ممنوع‌التدریس و بعضا از دانشگاه‌ها اخراج شده بودند به دانشگاه‌ها بازگردانده، استقلال دانشگاه‌ها را تا حدودی احیا کرده است.

در نهایت در این مقاله آمده: اما سیاست‌هایی از این دست که البته به نظر می‌رسد از دید تندروها، این سیاست‌ها گناهی نابخشودنی به حساب می‌آیند و ظاهرا آنان به چیزی کمتر از برکناری فرجی‌دانا رضایت نمی‌دهند.

حق نشر عکس cartoon
Image caption کارتون محسن ظریفیان، شهروند

اهمیت حکم دادگاه لاهه

علی خرم در مقاله ای در شرق درباره رای دادگاه لاهه به نفع دعاوی ایران علیه آمریکا نوشته‫: چه رای این دادگاه بخشی از خسارات مالی ایران در حدود یک‌میلیون‌دلار را تصویب کرده - در حالی‌که ایران چندین برابر هزینه کرده است- اما جدا از تادیه خسارت مالی، حکم حقوقی دیوان است که در آمریکا راه را بر هرگونه دعاوی علیه ایران مسدود و ارزش حقوقی احکام قبلی دادگاه‌های آمریکا را هم خنثی می‌کند.

این دپیلومات سابق در ادامه مقاله خود نوشته: به جای پرداختن به جزییات حقوقی این رای دیوان، باید به آثار سیاسی آن به‌ویژه در این مقطع سیاسی توجه کرد. پیام رای دیوان این است که هرآنچه در گذشته در ارتباط با گروگانگیری در سفارت آمریکا در تهران صورت گرفته را از نظر حقوقی باید خاتمه‌ یافته تلقی و از کالبدشکافی آن پرهیز کرد. رای دیوان از نظر حقوقی به دو کشور مساعدت می‌کند که شکایات را کنار گذاشته و در یک موضع برابر حقوقی در آستانه نرمش سیاسی قرار گیرند.

مقاله شرق به این جا رسیده که تبعات این امر برای پرونده هسته‌ای ایران مهم است که اکنون در حال مذاکره هستند و تندروهای آمریکایی در چارچوب کنگره، تلاش بسیار دارند بر دولت اوباما فشار سیاسی وارد کنند که توافقنامه جامع هسته‌ای ایران از عاقبت خوشی برخوردار نشود. جدای از ابعاد حقوقی و سیاسی این رای، نکته‌ای که می‌آموزد این است که در دیوان داوری لاهه با حضور سه قاضی آمریکایی هم می‌تواند در شرایط مناسب، آرای منصفانه و عادلانه‌ای صادر شود که خط پایان بر بسیاری از دعواهای حقوقی و کشمکش‌های سیاسی بین دو کشور بزند و از اتلاف وقت و انرژی و گسترش تنش و نفرت جلوگیری کند.

هزار هزار هکتار جنگل می سوزد

شهروند در گزارشی نوشته: در ۱۰ روز گذشته، حدود ‌هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی کشور در آتش سوخته است. ۳۰۰ هکتار در گلستان، ۲۰۰ هکتار در کوهدشت، ۱۵۰ هکتار در کازرون، ۱۰۰ هکتار در ممسنی و... این آمارها وقتی کنار هم می‌نشینند و با هم جمع می‌شوند، از روایت تلخ آتش حکایت می‌کنند؛ آتشی که بلای مراتع و جنگل‌های کشور شده و در ۱۰ روز گذشته حدود‌ هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی کشور را سوزانده است. آتش در هر باری که اتفاق افتاده، از چند هکتار گرفته تا ۳۰۰ هکتار عرصه‌های طبیعی را زیر سایه خود برده و رنگ سیاه بر سبزی زده است.

در دنباله گزارش آمده: آتشی که سه‌شنبه گذشته به جان عرصه‌های طبیعی استان گلستان در منطقه ییلاق افتاد، بنا بر برآورد اولیه معاونت فنی اداره کل محیط‌زیست استان گلستان، حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی این استان را به خاکستر تبدیل کرد. این درحالی بود که به گفته مدیر دیده‌بان محیط‌زیست و حیات وحش ایران، در این آتش‌سوزی بیش از ۴۰۰ هکتار از مراتع و درختچه‌های پارک ملی گستان سوخته است.

به نوشته شهروند هنوز آمار دقیقی از مساحتی که آتش‌سوزی در پارک ملی گلستان به خاکستر تبدیل کرد، اعلام نشده اما علت بروز آتش، عامل انسانی اعلام شد و حتی گفته شد این آتش‌سوزی عمدی بود تا شکارچیان غیرقانونی در نبود محیط‌بانان به جان حیات وحش بیفتند و شکار کنند.

خشکسالی، چه باید کرد

علی فراستی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: ضرورت موضوع خشکسالی و بحران کمبود آب در ایران از مرز هشدار گذشته و اینک زمان عمل فرا رسیده است. سال‌هاست مقامات دولتی، کارشناسان و شهروندان مسوول در مورد ابعاد رو به گسترش کمبود آب در ایران هشدار می‌دهند. آخرین خبر در مورد جیره‌بندی آب در ۱۲ کلانشهر کشور بود. خشک شدن پنج دریاچه، پایین رفتن بستر آب‌های زیرزمینی در اقصا نقاط کشور.

نویسنده سپس به خشک شدن آب زاینده‌رود و چند رودخانه دیگر، کاهش سطح ذخیره آب پشت اغلب سدهای کشور اشاره کرده که باعث تخلیه ۶۵ درصد از روستاهای یزد در ۲۵ سال گذشته، خالی شدن ۳۰۰ روستا در حاشیه دریاچه هامون، تامین آب ۵۳۰۰ روستا به وسیله تانکر و گسترش کویر تنها تکرار تراژدی تلخی است که هر روز بیشتر سرزمین ما و ساکنان آن را به لبه یک فاجعه ملی و زیست‌محیطی نزدیک‌تر می‌کند.

به نوشته این مقاله: در کنار تمامی هشدارها و اعلام خطرها کمتر سخنی از پیدا کردن راه‌حل برای این بحران در میان است. گویی همه منتظر معجزه‌ای نشسته‌اند یا در بهترین حالت، چشم به آسمان دوخته و امیدوارند در زمستان آینده ابرها به رحم آمده و باران فراوانی نصیب زمین تشنه ایران زمین کند.در چنین شرایطی سازمان‌های غیر انتفاعی که علاقه‌مند به پیگیری این فاجعه باشند یا وجود خارجی ندارند یا از نفس افتاده‌اند، وزارتخانه‌های مسوول تامین آب آشامیدنی و آب کشاورزی تنها به اعلام هشدار اکتفا می‌کنند و مجلس آنقدر مشغول درگیری‌های جناحی است که وقت رسیدگی به این قبیل امور «پیش پا افتاده» را ندارند.

برای فرار از چنگ پلیس آب

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد اشاره کرده که استاندار کرمان خواستار تشکیل پلیس آب شده و سپس نوشته: وقتی کار به پلیس برسد من یکی که ماستم را کیسه می‌کنم. نه حوصله استنطاق دارم نه حوصله دارم بگویند مسواک زدنت اشتباه است و وظیفه مسواک کردن دهان مرا خودشان به عهده بگیرند. این است که با خودم گفتم برای صرفه‌جویی در مصرف آب چه باید کرد که گرفتار نظمیه و آژان‌کشی نشوم.

طنزنویس سپس چند پیشنهاد مطرح کرده: اول این که سرتان را بیندازید پایین و آسه بروید و آسه بیایید که خدای ناکرده زبانم لال رویم به دیوار آب به آسیاب دشمن نریزید. یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش ذخایر آبی و کمبود آب در کشور، حجم بالای آب ریخته شده به آسیاب دشمن است. پیشنهاد دوم گرفتن رژیم غذایی هم در کاهش مصرف آب موثر است. چون وقتی کسی چیزی نخورد دستشویی هم نمی‌رود. بنابراین مصرف آب کاهش پیدا می‌کند. لذا دولت با گران کردن مایحتاج عمومی هم می‌تواند باعث کم خوردن و گرسنگی شهروندان و به تبع آن کاهش مصرف آب شود.

در ادامه ستون طنز اعتماد آمده: جلوگیری از بارش باران هم نقش مهمی در افزایش سطح ذخایر آبی کشور دارد. دست به‌گیرنده‌هاتان نزنید. دقیقا باید از بارش باران جلوگیری کرد. چون با یک ذره باریدن باران و گل‌آلود شدن خودروها دو برابرش آب صرف کارواش و شست‌وشوی خودروها می‌شود.

حق نشر عکس cartoon
Image caption کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

مطالب مرتبط