کری پس از دیدار سه جانبه با ظریف و اشتون: به سختی در حال کاریم

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کری امروز دوبار به صورت دوجانبه با همتای ایرانی اش مذاکره کرد

پس از دو دور مذاکره دوجانبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با جان کری، همتای آمریکایی‌اش در صبح و بعد از ظهر دوشنبه، دیدار سه جانبه ای با حضور کارین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سرپرست گروه ۱+۵ در مذاکرات اتمی، در وین انجام شده است.

خبرنگار بی بی سی فارسی که در محل مذاکرات حاضر است می گوید جان کری پس از پایان این دیدار گفت که به سختی در حال کار کردن هستیم. قرار است آقای کری پیش از ظهر سه شنبه، در یک کنفرانس خبری در وین شرکت کند.

بر اساس گزارش ها، قرار است وزیر امور خارجه آمریکا وین را ترک کند اما پاره ای از گزارش ها حاکی از آن است که در صورت نیاز به حضور مجدد او در مذاکرات اتمی، آقای کری دوباره به وین بازخواهد گشت.

دو طرف درباره نتیجه گفت‌وگوهای دوجانبه امروز صبح و بعدازظهر ایران و آمریکا اظهار نظری نکرده‌اند، اما دیپلمات‌های آمریکایی پیش از این دیدار به خبرنگاران گفته‌ بودند که آقای کری، همتای ایرانی‌اش را برای "گرفتن تصمیم‌های سخت" تحت فشار قرار می‌دهد.

روز سه شنبه سیزدهمین روز از گفت و گوهای جامع ایران بود که با هدف حل و فصل نهایی پرونده اتمی این کشور در جریان است. قرار است این مذاکرات تا روز یکشنبه که زمان پایان توافق شش ماهه ایران و گروه ۱+۵ است، ادامه پیدا کند.

براساس توافق مقدماتی شش ماهه که در ماه ژانویه به اجرا گذاشته شد دو طرف تا ۲۰ ژوییه برای رسیدن به یک توافق نهایی وقت دارند.

هدف غرب رسیدن به یک توافق جامع است که براساس آن فعالیت های هسته ای ایران محدود و یک برنامه بین المللی برای نظارت بر این فعالیت ها برقرار شود تا اطمینان حاصل آید که ایران برای ساخت سلاح اتمی تلاش نخواهد کرد.

ایران خواهان برداشته شدن همه تحریم ها علیه این کشور است.

در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات جاری، امکان تمدید توافق مقدماتی ژنو موسوم به «طرح عمل مشترک» برای شش ماه وجود دارد هرچند این کار مخالفانی دارد.

بعضی مقام ها در مذاکرات اشاره کرده اند که ممکن است این بار دو طرف بر یک بازه زمانی کوتاه تر از شش ماه برای رسیدن به راه حل جامع توافق کنند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه نگفت که آیا باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به جان کری مجوز تمدید توافق در صورت لزوم را داده است یا نه.

با این حال ناظران می گویند که با توجه به خطرات و زیان های شکست مذاکرات، آمریکا و ایران احتمالا برای تمدید توافق شش ماهه تمایل خواهند داشت.

تعداد سانتریفوژهای ایران، تاسیسات زیرزمینی فردو در نزدیکی قم و نیروگاه آب سنگین اراک و نحوه اصلاح آن از مسائل مورد اختلاف گزارش می شود.

نامه دو سناتور

همزمان بنابه گزارش ها دو سناتور بانفوذ آمریکایی اخیرا نامه ای را میان همکاران خود توزیع کرده اند تا خواستار «رفع ابهام» ایران از هرگونه جنبه نظامی برنامه اتمی اش پیش از رفع تحریم ها شوند.

رابرت منندز سناتور دموکرات و لیندزی گراهام سناتور جمهوری خواه می نویسند که رفع تحریم ها از سوی کنگره از جمله باید به حداقل دو دهه بازرسی از برنامه اتمی ایران مشروط شود.

هرچند کنگره آمریکا سرمنشا سنگین ترین تحریم های نفتی و بانکی علیه ایران است اما دست کاخ سفید را برای تعلیق بسیاری تحریم ها بازگذاشته. لغو نهایی و کامل تحریم ها باید با تایید کنگره انجام شود.

به گزارش رویترز که یک نسخه از این نامه را به دست آورده این دو سناتور ضمن اشاره به «سابقه فریبکاری ایران در مورد برنامه اتمی اش» نوشتند که ممکن است نگرانی های دیرینه آمریکا در توافق نهایی برطرف نشود و در عوض هر توافقی که با پایان تحریم ها همراه است «فرصتی برای بهبود اقتصادی در اختیار ایران بگذارد، شرایطی که پس از آن می تواند برنامه اتمی اش را از سر گیرد.»

به علاوه آنها خواستار از سرگیری فوری تحریم ها در صورت نقض تعهدات ایران پس از هرگونه توافق شدند.

به گزارش رویترز بعضی از کارشناسان در واشنگتن از این اقدام دو سناتور به عنوان تلاشی برای از خط خارج کردن گفتگوها انتقاد کرده اند.

داریل کیمبال مدیر گروه «انجمن کنترل تسلیحات» به این خبرگزاری گفت: «سنا باید دقت کند بی دلیل فرآیند جاری را در این مرحله حساس پیچیده تر نکند. در غیر این صورت آنها ممکن است به خاطر عواقب آن (شکست احتمالی گفتگوها) مقصر شناخته شوند.»

با این حال آدام شارون سخنگوی آقای منندز این انتقاد را رد کرد.

او گفت: «کنگره نقشی برای ایفا کردن دارد و این نقش را برای حدود یک دهه بازی کرده.»

او به تحریم های گسترده ای که هم اکنون علیه ایران برقرار است اشاره کرده که با فشار اعضای کنگره تصویب شده و گفت همین اقدامات باعث شده ایران پای میز مذاکره بیاید.

او نگفت که چه تعداد قانون گذار در کنگره نامه را امضا کرده اند. این نامه ابتدا روز جمعه توزیع شده بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption مذاکرات اتمی در هتل کوبورگ وین در جریان است

مطالب مرتبط