پایان نشست دوم کری و ظریف در وین

حق نشر عکس u
Image caption دیپلمات‌های آمریکایی: جان کری، همتای ایرانی‌اش را برای "گرفتن تصمیم‌های سخت" تحت فشار قرار می‌دهد

جان کری و محمدجواد ظریف، وزرای امور خارجه آمریکا و ایران برای دومین روز متوالی در حاشیه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در وین، پایتخت اتریش دیدار کردند.

دو طرف درباره نتیجه این گفت‌وگوها اظهار نظری نکرده‌اند، اما دیپلمات‌های آمریکایی پیش از این دیدار به خبرنگاران گفته‌ بودند که آقای کری، همتای ایرانی‌اش را برای "گرفتن تصمیم‌های سخت" تحت فشار قرار می‌دهد.

امیر پایور، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به وین به نقل از دیپلمات‌های آمریکایی گزارش داد که مذاکرات آقای کری با آقای ظریف برای ارزیابى اراده ایران "گفتگویی جدى و بالقوه طولانى" خواهد بود.

امیر پایور می‌گوید مذاکرات دو طرف احتمالا امشب ادامه خواهد یافت. وزیر امور خارجه آمریکا قرار است فردا سه‌شنبه، 24 تیر برای گفت‌وگو درباره بحران غزه به مصر برود.

هیئت ایرانی و آمریکایی روز یکشنبه ۲۲ تیر در اولین دیدار خود به مدت چند ساعت در حاشیه دور ششم از مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ گفت‌وگو کردند.

این دیدارها در حالی انجام می‌شود که در فاصله شش روز مانده به پایان مهلت تعیین‌شده برای رسیدن به یک توافق جامع در برنامه هسته‌ای ایران، دو طرف از وجود "اختلاف‌های عمیق" در مسائل اصلی از جمله ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم خبر می‌دهند.

روز یکشنبه وزاری خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی گروه ۱+۵ (بریتانیا، فرانسه و آلمان) برای رایزنی درباره موارد مورد اختلاف به وین آمدند.

وزرای خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا بعد از دیدار با وزیر امور خارجه ایران و تاکید بر جدی بودن اختلاف‌ها وین را ترک کردند، اما وزیر خارجه آمریکا برای ادامه مذاکرات دوجانبه با ایران همچنان در هتل محل مذاکرات است.

روز یکشنبه وزیر خارجه ایران در پایان گفت‌وگو با همتای آمریکایی‌اش به خبرنگاران گفت که هدف از این مذاکرات یافتن "راه‌حلی مبتکرانه" برای رفع موانع و کاهش اختلافات بوده است.

آقای ظریف گفت: "در آخرین ملاقات، ما سعی کردیم راه‌های جدیدی را در نظر بگیریم اما هنوز نتوانسته‌ایم به توافقی دست پیدا کنیم."

دور ششم مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ از روز ۲ ژوئیه (۱۱ تیر) آغاز شده و انتظار می‌رود دست کم تا ۲۰ ژوئیه، یعنی مهلت تعیین‌شده در نشست ژنو برای رسیدن به توافق جامع هسته‌ای، ادامه داشته باشد.

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد ایران پیش از سفر وزرای خارجه کشورهای غربی به وین گفته بود که تقریبا در همه موضوعات مهم اختلاف نظر وجود دارد و دو طرف نتوانسته‌اند در "هیچ موضوعی" اختلاف را کم کنند.

هفته گذشته هم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در یک سخنرانی عمومی از اختلاف آشکار ایران و کشورهای غربی ۱+۵ بر سر ظرفیت غنی‌سازی ایران خبر داد.

آیت‌الله خامنه‌ای گفت که انتظار آمریکایی‌ها این است که غنی‌سازی اورانیوم ایران را به ۱۰ هزار سو (واحد مرتبط با ظرفیت غنی‌سازی) محدود کنند، اما هدف ایران رسیدن به ظرفیتی معادل ۱۹۰ هزار سو است.

مطالب مرتبط