بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۲۴ تیر

روزنامه های امروز صبح تهران در تیترهای اول خود از مذاکرات بیشتر وزیران خارجه ایران و آمریکا نوشته و در مقالاتی ابراز امیدواری کرده اند که در مهلت تعیین شده توافق بر سر فعالیت های هسته ای ایران به دست آید.

مقالات و طرح هایی در تقبیح موشک پرانی به سوی غزه و کشته شدن زنان و کودکان، نقد طرح تازه دولت در مورد مسایل اقتصادی و برنامه برای خارج کردن کشور از رکود از دیگر مطالب این روزنامه هاست که در عین حال از طرح تازه قانون احزاب در مجلس انتقاد کرده و آن را به وجود آورنده محدودیت های تازه ای برای فعالیت های سیاسی دانسته اند.

وین ۶ و چالش‌های بزرگ

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول مردم سالاری

کارشناسان سیاست خارجی و متخصصان انرژی هسته ای در مقالات متعددی در روزنامه های امروز تهران نظر مردم را به وین کشانده و از اهمیت مذاکرات ایران و کشورهای پنج به اضافه یک نوشته اند.

علی خرم در مقاله ای در آرمان نوشته: دیگ وین ۶ در حال جوشیدن است و ملاقات‌ها و جلسات پشت‌سر هم صورت می‌گیرد. مذاکره‌کنندگان هر هفت کشور و خانم اشتون در بیم و امید هستند که آیا می‌توان در یک هفته باقیمانده به توافقنامه جامع هسته‌ای دست یافت؟ تصور دست نیافتن به چنین توافقی برای اغلب آنها یک کابوس به‌شمار می‌آید زیرا اعلام ناکامی این مذاکرات می‌تواند سرآغاز تبعات منفی برای همه باشد. تیم آمریکایی که از نظر سطح و تعداد مقامات، تیم برتری نسبت به سایر اعضای گروه ۵ +۱ به‌شمار می‌رود، باید پاسخی پخته و وزین به افکار عمومی جهان و مهم‌تر از آن به مقامات کشورش و هم‌پیمانان خودش ارائه دهد.

به نظر نویسنده این مقاله که خود زمانی نماینده و سفیر ایران در مقر سازمان ملل در ژنو بود: از سوی دیگر هر نوع موفقیت مذاکرات هسته‌ای و همکاری ایران با گروه منوط به لغو یا کاهش گام‌به‌گام تحریم‌های آمریکا است که دیگر اعضای گروه ۵+۱ یا نقشی در آن ندارند یا نقش کوچکی بازی می کنند. اما دولت آمریکا اهرم چندانی در قبال تندروهای خودش ندارد که مورد حمایت اسرائیل قرار دارند.

مقاله آرمان بدان جا می رسد که: جان کری وقت زیادی برای مذاکره با دکتر ظریف و مشورت با هم‌پیمانان خود گذاشت تا بتواند راه‌حل معقولی برای عبور از این چالش‌ها بیابد. قانع و راضی کردن ایران کار ساده‌ای نیست زیرا ایران از منافع و امنیت ملی خود به‌خوبی دفاع می‌کند و استدلال‌های معقولی برای توجیه درخواست‌های خود دارد که به‌سادگی نمی‌توان آنها را ندیده گرفت یا منحرف کرد.

محدودیت های قانون احزاب

محمدجواد حق‌شناس در مقاله ای در اعتماد پیرامون لایجه احزاب که مجلس مشغول رسیدگی به آن است نوشته: فعالیت سیاسی یک حق است و همه کسانی که شهروند یک کشور هستند دارای این حق هستند که بتوانند فعالیت سیاسی داشته باشند. یکی از بدیهی‌ترین وجوه و اشکال فعالیت سیاسی بحث حضور و عضویت در احزاب است و قانونگذار به هیچ‌وجه نمی‌تواند این حق را از شهروندان و آحاد جامعه دریغ کند.

به نوشته مدیر روزنامه تعطیل شده اعتماد ملی: تنها در یک صورت است که شهروندان از داشتن فعالیت سیاسی و حقوق اجتماعی می‌توانند محروم شوند و آن زمانی است که دادگاه صالحه حکم به محرومیت فرد از فعالیت سیاسی و اجتماعی دهد، آن هم با حضور هیات منصفه. تصویب ماده‌یی در خصوص شرط عضویت در قانون احزاب با حقوق اساسی شناخته شده و مورد تصویب در قانون اساسی همخوانی ندارد و این ایجاد یک محدودیت برای شهروندان است که پذیرفتنی نیست.

مقاله اعتماد نتیجه می گیرد: تغییرات در قانون احزاب هرچند که اینک با نواقصی همراه باشد، قبل از اینکه به نظرخواهی از تمام احزاب و نخبگان بینجامد نمی‌تواند به حل و فصل و اجرای حقوق شهروندی در کشور منجر شود.

نقش ایران در بازار جهانی گاز و نفت

مجید سلیمی بروجنی در مقاله ای در شهروند با اشاره به تشدید خصومت بین روسیه و اوکراین و افزایش بهای گاز صادراتی روسیه نوشته حالا اروپا به دنبال اجرایی کردن ایده استقلال انرژی و عدم وابستگی به روسیه است. در وهله نخست مساله هسته‌ای ایران باید به یک حل و فصل نهایی برسد و برای همکاری با کشورهای اروپایی، آماده شود و توجه داشته باشد که جمهوری آذربایجان مهم‌ترین بازیگری است که می‌تواند مقادیر زیادی از گاز طبیعی ایران را در کوتاه مدت به بازارهای اروپایی برساند.

نویسنده توجه داده که: جمهوری آذربایجان تجربه خوبی در توسعه پروژه‌های خط لوله‌ چند ملیتی دارد. همچنین این کشور از طریق شرکای خود به فناوری‌های مدرن دسترسی دارد و این فناوری‌ها می‌تواند برای توسعه این خط لوله که از ایران به عراق و سوریه کشیده می‌شود، مفید باشد. وابستگی اروپا به گاز طبیعی وارداتی در سال ۲۰۳۰ بسیار بیشتر خواهد شد. روسیه همچون آمریکا امنیت انرژی را در مسائل راهبردی خود می‌داند و به هیچ وجه حاضر به کوتاه آمدن در این موضوع نیست. تلاش برای بیرون نگهداشتن ایران از صحنه بازار انرژی نیز در همین راستا است.

نتیجه گیری مقاله شهروند این است که: اگر ایران بتواند با یک دیپلماسی انرژی فعال، صادرات خود به اروپا را افزایش داده و حتی انرژی حوزه خزر را خریداری کند و از نظر اقتصادی کشورهای منطقه را به این کار متقاعد کند، نقش پررنگ‌تر در معاملات انرژی منطقه ایفا کرده و تبدیل به بازیگری بزرگ در حوزه انرژی جهان خواهد شد.

در دوره احمدی نژاد

حق نشر عکس na
Image caption کارتون فیروزه مظفری، شرق

حمیدرضا شکوهی در سرمقاله مردم سالاری به ادعای عربستان درباره میدان نفتی و گازی آرش پرداخته و علت را در ضعف دیپلماتیک ایران در سال‌های اخیر دانسته که در دوره احمدی نژاد موجب شد روابط ایران با کشورهای مختلف جهان به سمت تیرگی پیش برود. درحالی که پیش از آن و در دولت محمد خاتمی، روابط ایران و عربستان به بالاترین سطح ممکن رسیده بود و دنیا به این دو کشور به چشم دو قدرت بزرگ اسلامی می‌نگریست.

به نظر نویسنده نه فقط به دلیل تحریم‌ها، بلکه بعضا به دلیل برخی سوءمدیریت‌ها و بی‌برنامگی‌ها، ایران در برداشت از میادین مشترک نفتی و گازی با همسایگان همواره از رقبا عقب بوده است. شاه بیت این داستان تلخ در میدان گازی پارس جنوبی دیده می‌شود و سایر میادین هم وضعیت چندان بهتری ندارد.

سرمقاله مردم سالاری ابراز امیدواری کرده که دولت فعلی، که هم به دلیل بهبود تعاملات دیپلماتیک و هم به دلیل برنامه‌ریزی برای توسعه میادین نفت و گاز از طریق بهبود تعامل با شرکت‌های پیشرو بین‌المللی، گام‌های بلندی در جهت بهبود فعالیت‌ها در حوزه انرژی و جبران عقب ماندگی‌ها برداشته، بتواند زمینه رفع پیش زمینه‌های ذهنی منفی علیه کشور را فراهم کند.

پوریا عالمی در ستون طنز شرق گفته منصور حقیقت‌پور، نایب‌رییس کمیسیون امنیت‌ملی مجلس را نقل کرده که «نزدیکان احمدی‌نژاد حق «فضولی» در امور دولت یازدهم را ندارند و بهتر است پاسخگوی عملکرد خسارت‌بار دولت‌های نهم و دهم باشند.» و نوشته: عصبانی شدم و حواسم پرت شد و ماشین خورد به منتهاالیه یک تریلی سه‌هزارمیلیاردتنی و درش باز شد و ده‌ها سه‌هزارمیلیاردتومان پخش هوا شد و خروارخروار ارز دارو هوا شد و از هوا ماشین وارداتی افتاد رو سروکول ما.

طنزنویس اضافه کرده: گفتم خدا را شکر اتفاق به آن بزرگی را بعد هشت‌سال دیدید. حالا هم نگران من نباشید، ‌جای من مشکلات مردم را ساپورت کنید. وی گفت: نه آخر نمی‌شود. نزدیکان احمدی‌نژاد فضولی می‌کنند. حق ندارند فضولی کنند. نزدیکان احمدی‌نژاد لطمات بسیاری به پیکره اقتصاد و سیاست کشور وارد کرده‌اند.

در ادامه ستون طنز شرق آمده: گفتم اوه‌اوه... خیلی کار بدی کردند... حتما دعواشون می‌کنم... لطمات بسیاری وارد کردند؟ وای وای... چه کار بدی... خیلی ناراحت شدم...

آدم‌هایی که همنوعان خود را فراموش نمی‌کنند

حق نشر عکس etemad
Image caption کارتون علی دیواندری، اعتماد

گیسو فغفوری در گزارشی در صفحه آخر شرق نوشته: این طرف دنیا بهم ریخته است، نزدیک ما، همین خاورمیانه، در همسایگی مان داعش است و عراق و عکس‌ها و فیلم‌های وحشتناک، آن طرف غزه است و کشتار کودکان. انگار قرار هم نیست که کسی جلو آنان را بگیرد. تعداد کودکان کشته‌شده هر روز در غزه بالاتر می‌رود و بیشتر و بیشتر بمب و خمپاره بر سر مردم ریخته می‌شود.

به نوشته این گزارشگر: اینطوری بود که آدم‌های مشهور هم وسط آمدند، اشکان دژاگه جزو اولین نفراتی بود که به ماجرای غزه واکنش نشان داد، بهرام رادان، باران کوثری و چکامه چمن‌ماه در اینستاگرامشان عکس‌هایی درباره این جنایت‌ها منتشر کردند. خانه سینما بیانیه داد و مجید مجیدی در یادداشتی به نسل‌کشی در غزه اعتراض کرد.

گزارش شرق نوشته: اما جای یک فعالیت در این زمینه خالی بود که به‌نظر می‌رسد با پیشنهادی که اصغر فرهادی به‌همراه نسرین ستوده داده است پر می‌شود. آنان با انتشار عکس و تشکیل یک پیوند ماجرا را به صورت کلی‌تر دیده‌اند. پیشنهاد داده‌اند که هرکسی عکس خود را با جمله‌ای در دست منتشر کند. کاغذی که در آن نوشته شده «کشتن همنوعان خود را متوقف کنید».

تا ثریا می‌رود دیوار کج

محمد زاهدی اصل در مقاله ای در آرمان پیرامون کودک آزاری که بحث روز صفحات اجتماعی روزنامه ها این هفته است نوشته در ایران کودک آزاری به انحای مختلف وجود دارد. در چند هفته اخیر درج اخباری در رسانه‌ها در مورد نمونه های تازه ای از کودک آزاری باعث نگرانی و هشدار‌ شده است، اتفاقی است که در مهدکودکی در اردبیل رخ داد که زیر نظر بهزیستی است. نهادی مرتکب خطا شد که در ساعاتی از روز جای خانواده کودک را گرفته بود.

این مددکار اجتماعی تاکید کرده: کار با کودک سخت‌ترین کار ممکن است و افرادی که قرار است با کودکان سر و کار داشته باشند و به آنها آموزش دهند باید توانایی و مهارت زیادی داشته باشند. همین که صلاحیت مربیان و کودکان سنجیده نمی شود باعث بروز چنین اتفاقاتی می‌شود حال آنکه، مربی بی‌صلاحیت پایه و اساس رشد و تربیت کودک را بد بنا می کند و ماجرا می شود کج رفتن دیوار تا ثریا.

به نوشته مقاله آرمان: وقتی عوام می گویند عقده‌ای شدن کودک به این معناست که رفتار نادرستی با او صورت می‌گیرد و این رفتار نادرست بر شخصیت او در آینده تاثیر منفی می‌گذارد. دچار آسیب روانی و اجتماعی می‌شود. به این معناست که او خود در بزرگسالی رفتارهای غلط و آسیب زننده خواهد داشت.

شوخی با مسابقات و صدا و سیما

حق نشر عکس na
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

آیدین سیارسریع در ستون طنز شهروند نظر چند تن را نسبت به فینال جام جهانی نقل کرده و اول از همه از قول یکی از نمایندگان زن مجلس: این‌که دو کشور به فینال جام‌جهانی رفتند که بالاترین مقام سیاسی‌شان یک زن است توهین بزرگی به جامعه زنان بود. بعد حمیدرضا صدر گفته: این پایان، من را یاد جام‌جهانی ۱۹۸۶ انداخت، چون آن جام هم دقیقا مثل همین جام بعد از بازی فینال تمام شد.

به نوشته این طنزنویس مسئول فرهنگی - جمعیتی هم گفته: خانم شکیرا خواننده به اصطلاح کلمبیایی با آمدن به همراه پسر خود به مراسم اختتامیه قصد ترویج تک‌فرزندی را داشت. البته ما از تلویزیون همسایه دیدیم. و صداوسیما هم در بیانیه ای اعلام داشته : بسیاری از هموطنان شب گذشته با تماس با مرکز روابط عمومی سازمان از اقدام صداوسیما مبنی بر سانسور آنگلا مرکل در مراسم اهدای جوایزتشکر کردند و گفتند: ما پسر مجرد در خانه داریم و نشان دادن تصاویر اقدامات شنیع آنگلا مرکل می‌توانست صدمات جبران‌ناپذیری را به بنیان خانواده وارد کند.

محمدحسین روانبخش هم در ستون طنز مردم سالاری نوشته در طول برگزاری جام جهانی برزیل، صداو سیما که این مسابقات را به شکل کمی تا قسمتی مستقیم نشان می‌داد، فکر می‌کند که کاری که کرده حتی بزرگتر از برگزاری خود جام جهانی بوده است، برای همین انتظار داشتند که بعد از پایان جام جهانی همه یک صدا از صداوسیما تشکر کنند که چنین اتفاقی نیفتاد و باعث شد که خود مسئول این سازمان دست به کار شوند.

به نوشته این طنزنویس: آن ها ناچار شدند اعلام کنند که «همه ۶۴ بازی این جام از سیما و صدای جمهوری اسلامی پخش شد و در مجموع پوشش خوبی بر جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل داشتیم»؛ حالا با توجه به این که این سازمان این همه زحمت کشیده و به دلیل ملاحظه مسائل روحی – روانی، دیگر بی خیال این شویم که این سازمان در اوج مذاکرات هسته‌ای، خبر کذبی درباره مذاکرات منتشر کرده و اصلا به روی مبارکشان نیاوریم!

مطالب مرتبط