ظریف در وین: ادامه مذاکرات سودمند خواهد بود

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ظریف گفته خواست ایران برداشتن همه تحریم‌هاست

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران بعد از ظهر روز سه‌شنبه، ۱۵ ژوئیه و بعد از چند دور مذاکره با همتای آمریکایی‌اش در وین گفت که در طرف‌های مذاکره این تمایل را می‌بیند که صرف زمان بیشتر برای گفت‌وگوها "شاید مفید و لازم باشد".

آقای ظریف گفت که در طرف‌های مذاکره "آمادگی شنیدن" وجود دارد و همین موضوع "راه رسیدن به نتیجه را باز خواهد کرد."

وزیر امور خارجه ایران درباره روند نگارش متن توافق‌نامه نهایی ایران و ۱+۵ گفت "بیشتر متن آماده شده است و به محض آن که بر سر مسائل مهم توافق کنیم، متن نهایی در عرض چند ساعت آماده خواهد شد."

چند ساعت قبل از نشست خبری آقای ظریف، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که با وجود "پیشرفت‌های محسوس" همچنان اختلافات جدی بر سر برنامه هسته ای ایران وجود دارد. به گفته او میزان ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم در ایران یکی از این اختلافات است.

آقای ظریف هم گفته است که برداشتن تحریم‌ها علیه ایران یکی از موضوع‌های مورد بحث در چند روز آینده خواهد بود. به گفته او خواست ایران برداشتن کل تحریم‌هاست.

دور ششم مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ در وین از دوم ژوئیه (۱۱ تیر) آغاز شده و انتظار می‌رود دست کم تا ۲۰ ژوئیه، مهلت تعیین‌شده برای رسیدن به توافق جامع ادامه خواهد داشت.

وزیر امور خارجه ایران گفته است که همچنان "اختلاف‌های جدی" بین ایران و ۱+۵ وجود دارد اما افزود: "آن قدر پیشرفت کرده‌ایم که بتوانیم به روسایمان بگوییم که این روند ارزش ادامه دادن دارد."

مشورت

حق نشر عکس AP
Image caption آقای کری گفته همچنان اختلافات جدی بر سر برنامه هسته ای ایران وجود دارد

پیش از آقای ظریف، جان کری به خبرنگاران در وین گفت که برای مشورت با رئیس جمهور آمریکا و کنگره درباره روند مذاکرات و امکان تمدید مهلت فعلی برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با ایران به واشنگتن برمی‌گردد.

او گفت که مسیری به جلو در این مذاکرات وجود دارد که ایران نیاز دارد پا در آن مسیر بگذارد.

جان کری همچنین گفت که موضعش را به صورت "کاملا آشکار" روشن کرده که "۱۹ هزار سانتریفیوژی که ایران در حال حاضر در اختیار داد خیلی زیاد است."

آقای کری گفت میزان ظرفیت غنی‌سازی که از سوی رهبر ایران مطرح شده در شرایط فعلی بسیار زیاد است اما اضافه کرد که رهبر ایران هم در مورد برنامه‌های دراز مدت ایران سخن می‌گفته است.

هفته گذشته آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران گفت که انتظار آمریکایی‌ها این است که غنی‌سازی اورانیوم ایران را به ۱۰ هزار سو (واحد مرتبط با ظرفیت غنی‌سازی) محدود کنند، اما هدف ایران رسیدن به ظرفیتی معادل ۱۹۰ هزار سو است.

امروز سه‌شنبه ۱۵ ژوئیه روزنامه نیویورک‌تایمز از آقای ظریف نقل کرده که ایران ممکن است با توقف توسعه برنامه غنی‌سازی خود به مدت سه تا هفت سال موافقت کند.

آقای کری در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت که درباره این گزارش نیویورک‌تایمز اظهار نظر نمی‌کند.

به گفته خبرنگاران جان کری بعد از این نشست خبری و لحظاتی پیش از ترک وین باز هم دیداری کوتاه با آقای ظریف داشته است.

پیش از آن آقای ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفته بود در این مرحله از مذاکرات واشنگتن باید "تصمیمی سیاسی" بگیرد.

او همچنان خواهان ادامه مذاکرات جدی در سطوح پایین‌تر میان مدیران سیاسی کشورهای ۱+۵ شده است.

بر اساس مهلت تعیین‌شده در توافق موقت ژنو دو طرف تا پنج روز دیگر (۲۰ ژوئیه) فرصت دارند تا به توافقی جامع در برنامه هسته‌ای ایران برسند.

این در حالی است که پس از گذشت دو هفته از آغاز دور ششم مذاکرات، دو طرف از وجود اختلاف‌های جدی بر سر مسائل مهم مانند ظرفیت غنی‌سازی ایران خبر داده‌اند.